Piątek, 22 lutego 2019

Międzykulturowy spacer pełen dźwięków, czyli ETHNIESY 4 czas zacząć!

Miasta Kobiet

Tagi: Ethniesy Miejskie Centrum Kultury

4 marca 2016, aktualizowano: 04-03-2016

Już za kilka dni czwarta odsłona festiwalu muzyki korzennej i folkowej ETHNIESY 4 w Miejskim Centrum Kultury. Poczuj klimaty, przy którym bawili się Twoi dziadkowie i ich dziadkowie! Zabierz ze sobą rodzinę i wsłuchaj się w tradycyjne ludowe brzmienia - polskie i nie tylko. Usłysz na żywo kołysanki oraz pieśni jidysz. Będą koncerty, wystawy i warsztaty. Wybierz formę, która najbardziej Ci odpowiada i zanurz się do świata naszych przodków. Sprawdź na własnej skórze, że muzyka może łączyć nie tylko pokolenia, ale i różne kultury.


I przede wszystkim, poczuj niezwykły kobiecy klimat tego wydarzenia!

Będzie to możliwe już pierwszego dnia, czyli 10 marca, o godzinie 18 w kawiarni Szpulka. To właśnie tam odbędzie się wernisaż wystawy grafiki Svetlany Demidovich "Rzeczy Istność". Artystka urodziła się w 1986 roku w Szarkowszczyznie na Białorusi.Kolejne dni wypełnią już dźwięki. Najpierw 11 i 12 marca dwie części warsztatów śpiewu białego z Agatą Harz (piątek od godz.15, sobota od godz. 10; bilety 100 zł, zapisy: dominika.kiss-orska@mck-bydgoszcz.pl). Potem (zarówno w piątek, jak i w sobotę od godziny 20) koncerty.

– Polecieliśmy do Azji, nagrywać z grupą chińsko-mongolską, z której nikt nie znał polskiego, ale też angielskiego. Uniemożliwiało to komunikację między nami tylko z pozoru, bo wszyscy doskonale znaliśmy język muzyki. To wystarczyło, by się porozumieć. Gdy zaczęliśmy grać, wszystko było jasne – opowiada Daga Gregorowicz z zespołu DAGADANA (na zdjęciu), który wystąpi w bydgoskim MCK-u 11 marca.

http://m.7dni.pl/2016/03/orig/b5a02-344547.jpg

Oprócz nich tego dnia zobaczymy NIEWTE oraz ADAMA STRUGA Z ZESPOŁEM. W sobotę zaś BERJOZKELE i LAUTARI


- Niedzielę zarezerwowaliśmy dla dzieci. Od godziny 11.30 będziemy grać na instrumentach, poznawać nowe słowa… A to wszystko podczas warsztatów z Berjozkele – mówi organizatorka i pomysłodawczyni festiwalu, Dominika Kiss-Orska. – O godzinie 14 zapraszamy na trzygodzinny spacer dźwiękowy - dodaje.

- Ludzie w różnych kulturach wytwarzają bardzo zróżnicowaną sonosferę na co dzień, co ciekawe w miejskiej przestrzeni są strefy dźwięków kojarzone z mężczyznami i kobietami – sprawdzimy jak to się przedstawia w Bydgoszczy - zachęca pomysłodawca spaceru, Dariusz Brzostek.

Czekają więc nas warsztaty z kreatywnego słuchania, spacery dźwiękowe szlakiem kobiecych śladów w mieście, a nawet i próba zrobienia mini mapy kobiecych miejsc w Bydgoszczy. Na wszystkie niedzielne wydarzenia wstęp wolny!

karnet na konerty 11 i 12 marca: 50 zł
bilet na jeden dzień: 30 zł

Więcej informacji o koncertach i innych wydarzeniach czterodniowego festiwalu (10-13.03.2016):
Miejskie Centrum Kultury
Facebook Wydarzenia Ethniesy 4

CHCESZ WYGRAĆ KARNET? WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE! KLIKNIJ TU

Partnerzy Miast Kobiet

 • Consilis
 • Positivemind.pl
 • Focus
 • UM Bydgoszcz
 • Brigdehead
 • Teatr Polski
 • FKE
 • MCK Bydgoszcz
 • Dwór Artusa
 • Helios
 • Multikino
 • Cinema City