Piątek, 22 lutego 2019

Fot.: Tomasz Czachorowski

Wracamy do korzeni

Studiują, pracują, wychowują dzieci, ale żadna z nich nie wyobraża sobie życia bez tańca i śpiewu. Choć pochodzą z różnych miejscowości, swoje miejsce odnalazły w „Ziemi Bydgoskiej”.

Tomasz Skory

Tagi: Miasta Kobiet kwiecień Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska folklor Tomasz Skory

21 marca 2016, aktualizowano: 22-03-2016

Ola Szymańska to estradowa weteranka. W Zespole Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” tańczy od 22 lat. Trafiła tu jako kilkulatka i dziś folklor stanowi nierozerwalną część jej życia. - W podstawówce należałam do grupy wokalno-tanecznej, ale się rozpadła, więc szukałam alternatywy. Mama usłyszała w radiu informację o zespole, zapisała mnie i tak tu już zostałam - tłumaczy.


http://m.7dni.pl/2016/03/orig/46c2d-345547.jpg
OLA SZYMAŃSKA, STRÓJ LUBELSKI

Większość jej koleżanek trafiła tu właśnie za sprawą rodziców. Dla Soni Dei wybór był oczywisty. Jej ciocia, Elżbieta Kornaszewska-Rogacka, jest kierownikiem „Ziemi Bydgoskiej”. Rodzice zaś przez wiele lat występowali w polonijnej grupie tanecznej w Stanach Zjednoczonych. - Jednym z argumentów, dla których wróciłam na studia akurat do Bydgoszczy, był właśnie ten zespół - podkreśla tancerka.

http://m.7dni.pl/2016/03/orig/82c1e-345545.jpg
SONIA DEJA, STRÓJ GÓRALI ŻYWIECKICH

Niektóre z jej koleżanek żartują z kolei, że nie miały specjalnie wyboru. - Moja mama śpiewała, tata tańczył i trochę mnie tak przymuszali, bym też chodziła na próby - śmieje się Ola Kalisz. - Przez pewien czas wcale tego nie chciałam, zbuntowałam się i przestałam ćwiczyć. Ale wtedy okazało się, że jednak mi tego brakuje i ku radości rodziców wróciłam do zespołu - wspomina. Trzy lata temu, gdy „Ziemia Bydgoska” świętowała swoje 55-lecie, wystąpiła nawet na jednej scenie ze swoim tatą.

http://m.7dni.pl/2016/03/orig/76503-345548.jpg
OLA KALISZ, STRÓJ KRAKOWSKI WSCHODNI

W zespole tańczą i śpiewają całe pokolenia, takich historii jest więc znacznie więcej. Nie brakuje jednak i dziewcząt, które do zespołu dołączyły dopiero jako nastolatki i nikt specjalnie ich do tego nie musiał namawiać. - W dzisiejszych czasach jest to bardzo niszowe podejście - przyznaje Natalia Rogala, która do bydgoskiego chóru wstąpiła dopiero sześć lat temu. - Chciałam jednak uczestniczyć w czymś, co związane jest z powrotem do korzeni, kultywowaniem tradycji.

http://m.7dni.pl/2016/03/orig/e9497-345541.jpg
NATALIA ROGALA, STRÓJ PAŁUCKI

Co przyciąga młode osoby do folkloru, który wciąż kojarzony jest raczej z paniami z kół gospodyń, a nie z dynamicznymi dwudziestoparolatkami? - Folklor wnosi bardzo dużo radości w nasze szare codzienne życie - tłumaczy Monika Szczeblewska. - To nie tylko sam śpiew czy taniec, ale sposób spędzania wolnego czasu. Spotykamy się niemal na co dzień i życie zespołu przenosi się na życie towarzyskie.

http://m.7dni.pl/2016/03/orig/5ab11-345544.jpg
MONIKA SZCZEBLEWSKA-JACKOWSKA, STRÓJ KURPIOWSKI

Dla niektórych folklor stał się także sposobem na życie zawodowe. Monika Dyndał założyła pracownię rękodzieła artystycznego „Pawie Oka”, w której często wykorzystuje motywy ludowe. - Powraca moda na folklor, ludzie coraz częściej odwołują się do korzeni, odnajdują swoją świadomość narodową - opowiada tancerka. - Nasze motywy regionalne są piękne i eleganckie, dlatego staram się je wykorzystywać jak najczęściej, na przykład projektując zaproszenia ślubne.

http://m.7dni.pl/2016/03/orig/f98bb-345543.jpg
MONIKA DYNDAŁ, STRÓJ BESKIDU ŚLĄSKIEGO

Nawet tym, którzy poza działalnością w zespole specjalnie nie zajmują się folklorem, pasja i tak pochłania lwią część wolnego czasu. - Próby mamy dwa razy w tygodniu po trzy godziny, do tego dochodzą całodniowe spotkania przed festiwalami i koncertami galowymi, gdy ćwiczymy od rana do późnej nocy - wylicza Marta Szopińska. - To czasochłonne zajęcie, co jest szczególnie odczuwalne, gdy trzeba podzielić swój czas na pracę, rodzinę i zespół. Ale mamy to szczęście, że otaczają nas ludzie, którzy nas wspierają i dzięki którym udaje nam się realizować tę pasję.

http://m.7dni.pl/2016/03/orig/fd4b6-345542.jpg
MARTA SZOPIŃSKA, STRÓJ KASZUBSKI

Nie brakuje osób, które doceniają ten trud. Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” wielokrotnie był nagradzany na różnych festiwalach, a jego członkowie regularnie zapraszani są na występy we wszystkich zakątkach świata. - Ostatnio byliśmy w Stanach Zjednoczonych - wspomina Patrycja Grzebyta. - Były to dwa intensywne tygodnie pełne warsztatów z mieszkającą tam polonią. Ale znaleźliśmy też oczywiście czas na zwiedzanie. To taki miły dodatek do naszej pasji, bo dzięki wyjazdom możemy zobaczyć kawałek świata.

http://m.7dni.pl/2016/03/orig/4db52-345549.jpg
PATRYCJA GRZEBYTA, STRÓJ ŁOWICKI

Karolina Tykwińska dodaje, że raczej nie ma nikogo, kto zgłosiłby się do zespołu tylko dla zagranicznych wojaży. - Te wyjazdy to wbrew pozorom też ciężka praca. Przykładowo w Turcji, gdzie w upale musiałyśmy całe dnie spędzać w strojach, nie było nam wcale lekko - śmieje się chórzystka.

http://m.7dni.pl/2016/03/orig/91643-345550.jpg
KAROLINA TYKWIŃSKA, STRÓJ KRAKOWSKI ZACHODNI

Wszystkie suknie, halki i ozdoby, w których występują, mogą ważyć niemal dziesięć kilogramów. Zespół ma w swoich zbiorach stroje z kilkunastu regionów kulturowych Polski, spośród których najbardziej charakterystyczny dla naszego województwa jest ubiór kujawski. - W tradycyjnym stroju kujawskim dopuszczalne są tylko trzy kolory: biały, czerwony i granatowy, dlatego nieraz mówi się o nim, że jest smutny - mówi Kasia Jarząb. - Ma mniej barw od innych, przez co może wydawać się bardziej ubogi, ale jest za to dostojny, elegancki.

http://m.7dni.pl/2016/03/orig/298dd-345546.jpg
KASIA JARZĄB, STRÓJ KUJAWSKI

Wszystkie stroje zespół przechowuje w garderobie zespołu szkół przy ul. Nakielskiej, gdzie dzięki uprzejmości dyrekcji mogą odbywać się taneczne próby. Dziewczyny, zapytane o to, jakie mają marzenie związane ze swoją działalnością, odpowiadają jednogłośnie, że chciałyby mieć własną siedzibę. - Promujemy na świecie Bydgoszcz, region i całą Polskę, ale nie idzie to w parze z warunkami, w jakich ćwiczymy. Marzy nam się siedziba z prawdziwego zdarzenia, tak piękna i elegancka jak stroje, w których występujemy.

http://m.7dni.pl/2016/03/orig/aaa7e-345540.jpg

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Partnerzy Miast Kobiet

 • Consilis
 • Positivemind.pl
 • Focus
 • UM Bydgoszcz
 • Brigdehead
 • Teatr Polski
 • FKE
 • MCK Bydgoszcz
 • Dwór Artusa
 • Helios
 • Multikino
 • Cinema City