Piątek, 22 lutego 2019

Toruń

Na warunki na toruńskiej porodówce nie można narzekać. Ta część oddziału jest po generalnym remoncie. Rodzące chwalą bardzo wysoki standard i dobrą opiekę personelu. Na zdjęciu położna Brygida Puchalska.

Fot.: Grzegorz Olkowski

Toruń: Poród w szpitalu na Bielanach - fakty i mity

Toruńska porodówka nie ma w zespole anestezjologa. Korzysta ze wsparcia specjalisty z innego oddziału. W szpitalu na Bielanach są m.in. sale porodowe zapewniające pacjentkom komfort i odpowiednią intymność. A cesarek robi się już coraz mniej.

Alicja Cichocka-Bielicka

Tagi: toruń cesarka szpital na bielanach porodówka bielany poród

4 sierpnia 2016, aktualizowano: 03-08-2016

Jak się rodzi w Polsce? Nadal źle - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, która wzięła pod lupę 29 porodówek. Jak na krajowym tle wypada porodówka w Toruniu? - Życzę, żeby każdy szpital miał tak dobre warunki, jak my - twierdzi jej ordynator.


Raport NIK nie pozostawia złudzeń - po czterech latach od wprowadzenia jednolitych standardów okołoporodowych żaden ze skontrolowanych oddziałów położniczych nie spełnia wszystkich wymogów (toruński nie był tym razem kontrolowany).

Jak się rodzi na Bielanach w Toruniu?Kobiety nadal rodzą bez znieczulenia (choć zewnątrzoponowe jest refundowane), mają rutynowo nacinane krocze. Bywa, że rodzą w wieloosobowych salach, gdzie stanowiska oddzielone są parawanami. Lekarze są przepracowani - rekordzista pracował bez przerwy sześć dób. Za porody rodzinne szpitale każą sobie płacić - w Opocznie 100 zł, Bytowie - 56 zł.

Czytaj także: Na porodówce na Bielanach spada liczba cesarek

Jak odkrył NIK, alarmująca jest też liczba wykonywanych cięć cesarskich w kontrolowanych placówkach - 47 procent, jesteśmy w europejskiej czołówce.

Jak na tle skontrolowanych placówek wypada toruński oddział położniczy?

- Życzyłbym każdemu szpitalowi takich warunków, jakie są u nas - słyszymy od ordynatora oddziału położniczo-ginekologicznego w Toruniu, dr. Marka Maleńczyka. - Komfortowe sale porodowe, bardzo dobrze wyposażone, zapewniające pacjentkom intymność. Nie ma mowy o porodach w salach wieloosobowych czy opłatach za rodzinny poród - zapewnia.

Znieczulenie na życzenie?Z tym już tak różowo nie jest. Toruńska porodówka nie ma w zespole anestezjologa, korzysta ze wsparcia specjalisty z innego oddziału. Pierwszeństwo mają pilni pacjenci. Podobnie jest w większości porodówek, do których zapukał NIK. Jak podkreśla dr Maleńczyk, znieczulenie zewnątrzoponowe to jedna z wielu form łagodzenia bólu.

- Pacjentkom proponujemy np. gaz rozweselający, z którego w zeszłym roku skorzystała co trzecia rodząca naturalnie - dodaje. Toruńską porodówkę wyróżnia za to spadająca liczba cięć cesarskich. NIK wyliczyła, że blisko co drugi poród skończył się cesarskim cięciem. W Toruniu ten wskaźnik jest dużo niższy, wynosi 30 proc.

Boją się rodzić naturalnieKobiety zabiegają o cesarkę ze strachu o siebie i dziecko w przekonaniu, że jest najbezpieczniejsza. Tymczasem dr Maleńczyk przestrzega. - Powoduje patologie w kolejnej ciąży. Wytrzymałości blizny na macicy nie sposób ocenić. Wrośnięte w nią łożysko może zagrozić życiu matki - ostrzega, że konsekwencje dotykają też dzieci. - Częściej zapadają na astmę czy cukrzycę.

Porodowe patologie

Warto zajrzeć do raportu NIK, choćby po to, żeby zobaczyć zdjęcia sal, w jakich rodzą kobiety, a potem przebywają z dziećmi.

Na oddziale w Człuchowie (Pomorskie) gabinet do badań ciężarnych był tak zorganizowany, że po otwarciu drzwi postronne osoby mogły zobaczyć pacjentkę w intymnej sytuacji. W szpitalu w Hajnówce (Podlaskie) na wprost drzwi znajdowała się wanna do imersji wodnych dla rodzących. W Krotoszynie (Wielkopolskie) matki z dziećmi lokowano w 7-osobowej sali.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

 1. 04-08-2016 16:01

  Oceniono 5 razy 5 0

  - MAgda: JA kilka lat temu tam rodziłam, a wcześniej byłam na zwiedzaniu ze szkoły rodzenia - niby lekarz pokazuje jak ładnie itp. a na szafkach i framugach drzwi kurz co najmniej od miesiąca leżał... tak z ciekawości palcem przejechałam...

  Odpowiedz

 2. 04-08-2016 13:58

  Oceniono 8 razy 8 0

  - Domino: Szkoda że nie napisaliście ile kosztuje życzliwość personelu bo bez kasy to po ludzku się tam nie rodzi dzieci.

  Odpowiedz

 3. 04-08-2016 13:43

  Oceniono 11 razy 10 1

  - MM: Rodziłam na Bielanach 6 lat temu i 4 lata temu. Owszem oddział piękny, czysto i mają sprzęta, ale położna krzycząca na mnie "zamknij się" to zdaje się nie jest ten wysoki standard który tak zachwalacie?? Pomijając fakt, że przez wymuszenie rodzenia bez cesarki i kompletną niezaradność młodej lekarki odpowiedzialnej za odbiór porodu moje dziecko rehabilitowane będzie całe życie !!!! Poza pięknymi salami i sprzętem potrzeba jeszcze odpowiednich ludzi.

  Pokaż odpowiedzi (2) Odpowiedz

  1. 04-08-2016 13:10

   Oceniono 7 razy 6 1

   - ccc: Życzę, żeby każdy szpital miał tak dobre warunki, jak my - twierdzi jej ordynator. - dowCIPniś optymista ? Lekarze są przepracowani - rekordzista pracował bez przerwy sześć dób. - chyba zaliczył tyle dup = pielęgniarek lub stażystek ! Pacjentkom proponujemy np. gaz rozweselający - wolałbym flaszkę !

   Pokaż odpowiedzi (1) Odpowiedz

   1. 04-08-2016 12:29

    Oceniono 9 razy 8 1

    - asik: rodziłam tam 20 lat temu, w wieloosobowej sali, za parawanem krzyczała inna kobieta, ale nie to było najgorsze. POd drzwiami stała salowa na przeciwko mnie z wiadrem i patrzyła kiedy skończę by posprzątać:(... Siostry położne były ok. ale lekarze to jakaś porażka , chodzili z minami jak w prosektorium, zero delikatności przy przebijaniu pęcherza płodowego i przy szyciu krocza , pamiętam lekarzynę który mnie szył nazwisko ;Paluszyński -mina padalca...ale no cóż, niektórzy mijaja się z zawodem, mógł zostać hydraulikiem, jak widok popękanego krocza tak go zniesmaczył

    Pokaż odpowiedzi (1) Odpowiedz

    Partnerzy Miast Kobiet

    • Consilis
    • Positivemind.pl
    • Focus
    • UM Bydgoszcz
    • Brigdehead
    • Teatr Polski
    • FKE
    • MCK Bydgoszcz
    • Dwór Artusa
    • Helios
    • Multikino
    • Cinema City