Sobota, 23 lutego 2019

Ethniesy V - Kobiecy głos na Festiwalu Muzyki Tradycyjnej i Ludowej

Przed nami pięć niezwykłych dni. W środę, 22 marca, rozpoczynają się V Ethniesy – Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej. Po raz kolejny będziemy mogli poznać mnogość przenikających się kultur. Wydarzenie to organizowane jest przez bydgoskie Miejskie Centrum Kultury.

Miasta Kobiet

Miejski folklor, miłosne pieśni żydowskie, tradycyjne polskie pieśni, leśny śpiew - to opis tylko niektórych dźwięków, jakie usłyszymy podczas jedynego takiego wydarzenia w regionie. Pomysłodawczynią i dyrektorką festiwalu jest Dominika Kiss-Orska. Jak przyznaje, każdy z pięciu jubileuszowych dni Ethniesów zapowiada się wyjątkowo.


http://m.7dni.pl/2017/03/orig/20fc3-359457.jpg

W programie każdy znajdzie coś dla siebie. Nas jednak najbardziej zainteresowały wyjątkowe, charyzmatyczne kobiety, których nie zabraknie na scenie MCK w tegorocznej edycji festiwalu. Oddajemy więc im głos:

Widymo

"Doprawdy, od czego zacząć? Każda z dziewczyn to ciekawa i barwna osobowość o której można długo rozmawiać, naprawdę jest o czym. Wszystkie jesteśmy ze sobą blisko nawet jeśli daleko" - mówi o zespole Marianna Jara, inicjatorka grupy.

Widymo to chór kobiet, tworzący muzykę ludzi z Gór Słonych na głosy i historie o tym, co było i co się staje. Taka muzyka, żeby usłyszeć i opowiedzieć, a tam, gdzie tajemnica, urwać w pół dźwięku... "Świat zaklinamy wielogłosem osobowości, kultur i obrządków. Widymo, bo wiedamy, wiemy, że sztuka rodzi się w spotkaniu." Resztę opowiedzą w trakcie koncertu.


Angela Gaber Trio

"Bieszczady inspirują i są swego rodzaju tyglem kulturowym. Dla mnie brzmienie Bieszczad to po prostu przestrzeń, nieco liryczna, nieco alternatywna. Kiedyś byłam mocno związana z tradycyjną sceną folkową głównie przez długą historię, która mnie łączyła z zespołem pieśni Karpackiej WIDYMO. Teraz szukam swoich melodii, swoich brzmień, a że pochodzę stąd, tutaj się urodziłam, tutaj w różnych zakątkach mieszkają moi muzycy, nie sposób się do tego miejsca nie odnosić nawet podświadomie" - mówiła w rozmowie dla serwisu etnosystem.pl artystka.

Angela Gaber z zespołem łączy brzmienia folkowe z muzyką alternatywną. Na swoim koncie mają debiutancki album „Opowieści z Ziemi” zarejestrowany w kamiennym kościele w Mrzygłodzie. Album został zauważony i doceniony wśród jury konkursów takich jak: Festiwal Folkowy Polskiego Radia - Nowa Tradycji, Mikołajki Folkowe czy Festiwal Wschody.


Ola Bilińska

LIBELID to cykl pieśni miłosnych w języku jidysz opracowanych przez Olę Bilińską z towarzyszeniem zespołu doświadczonych muzyków z Gdańska, Warszawy i Sejn. Stanowi on kontynuację płyty „Berjozkele – kołysanki i pieśni wieczorne jidysz“, wydaną przez Żydowski Instytut Historyczny.

Kompozycje tworzące program LIBELID to wybór przedwojennych pieśni w jidysz układających się w opowieść o różnych odcieniach i obliczach miłości.


Zofia Bernad

Płyta „Tradycyjne pieśni Lubelszczyzny” jest zbiorem pieśni obrzędowych i lirycznych: pieśni bożonarodzeniowych, pieśni chrzcielnych oraz oczywiście pieśni o nieszczęśliwej miłości i pocieszycielce - gorzałce. Pochodzą one ze zbiorów Instytutu Sztuki Państwowej Akademii Nauk oraz Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej.

Rozmowa z Zofią Bernad


Żywizna

„Żywizna" (po kurpiowsku „natura”) to duet gitarzysty Raphaela Rogińskiego i Genowefy Lenarcik, śpiewaczki oraz córki wielkiego przedstawiciela folkloru Kurpiów, Stanisława Brzozowego. Twórcy "Żywizny" korzystają z tradycji śpiewów leśnych, przywołując we wspólnych utworach dzikość i tajemnicę Puszczy Zielonej. Charakter utworów tworzą wyjątkowa liryka tradycyjnych tekstów kurpiowskich oraz czerpiąca z wielu kultur, współczesna gitara Raphaela Rogińskiego. Leśny śpiew spotyka się w tej muzyce z przesterowanym brzmieniem gitary elektrycznej, nasuwając skojarzenia z bluesami z Delty Mississippi.

***

Szczegóły całego wydarzenia: www.mck-bydgoszcz.pl

Czytaj więcej na stronie Expressu Bydgoskiego


Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Partnerzy Miast Kobiet

 • Consilis
 • Positivemind.pl
 • Focus
 • UM Bydgoszcz
 • Brigdehead
 • Teatr Polski
 • FKE
 • MCK Bydgoszcz
 • Dwór Artusa
 • Helios
 • Multikino
 • Cinema City