Piątek, 18 stycznia 2019

Trzy sposoby na odchudzanie last minute

Jesteś gotowa na słoneczne dni spędzone na plaży w nowym bikini? Niezbyt? To jeszcze nic straconego!

Daria Torbowska i Magdalena Ulikowska z Elite Bydgoszcz - Centrum Dietetyki, Coachingu i Treningu Indywidualnego

Mamy dla ciebie trzy rozwiązania, które oszczędzą ci głodówek, efektu jo-jo i długotrwałego katowania ciała na bieżni. Dzięki nim wyrobisz sobie dobre nawyki żywieniowe, których efektem będzie przede wszystkim zdrowie i świetne samopoczucie.Rozwiązanie I - detoks owocowo-warzywnyLatem wystarczy przejść koło straganu warzywnego, by poczuć przyjemny zapach pomidorów czy truskawek… To najlepszy czas, by przeprowadzić detoks naszego organizmu. Zaplanuj na niego minimum 7 dni. Najlepszy efekt przyniosą ci pełne dwa tygodnie.

Czego nie należy jeść podczas detoksu?
Najlepiej zrezygnować na ten czas z produktów przetworzonych, mięsa, nabiału, cukru oraz węglowodanów pochodzących ze zbóż (a więc warto choć na chwilę pożegnać się z chlebem!). Dla lepszego efektu dobrze też odstawić kawę, alkohol oraz soki.

Na czym opierać swój jadłospis?
Skup się na warzywach, w nieco mniejszym stopniu na owocach i zdrowych, dobrej jakości tłuszczach, takich jak olej kokosowy, sezamowy, oliwa z oliwek, awokado, orzechy i nasiona. Spośród napojów postaw na wodę, domowej roboty lemoniadę (woda gazowana z dodatkiem cytryny, limonki i świeżej mięty) oraz herbaty ziołowe (np. czystek, koper włoski, rumianek).

Jakich efektów możesz się spodziewać?
Skutkiem kilkudniowej kuracji będzie oczyszczenie organizmu, przyspieszenie metabolizmu, jak i przypływ życiowej energii. Dążymy do tego, aby czuć się lżej. Skutkiem ubocznym (bardzo przyjemnym) przyspieszenia metabolizmu będzie utrata zbędnej tkanki tłuszczowej!

UWAGA! Jeżeli chciałabyś dostać darmowy jadłospis i przepisy, wyślij e-mail na adres: kontakt@elite.bydgoszcz.pl, w tytule wpisując "Letni Detoks SBC (Summer Body Challenge)". W treści podaj swoje imię i nazwisko.


Rozwiązanie 2 - intermittent fastingChciałabyś schudnąć niewiele zmieniając w swoim jadłospisie? Jest to możliwe. Spróbuj systemu żywieniowego IF, czyli intermittent fasting.

Czym jest IF?
To nie dieta, a system żywieniowy. Na czym on polega? Dzielimy swój dzień na czas, w którym jemy (tzw. okno żywieniowe), oraz na te godziny, w których pościmy. Podczas okna żywieniowego spożywamy wszystkie zaplanowane posiłki. Najczęściej, ze względów praktycznych, są to 3-4 dania (trudno w przeciągu 8-godzinnego okna spożyć 5 posiłków, ale ich liczbę należy dostosować do własnych preferencji).

Ile czasu powinno trwać okno żywieniowe?
W klasycznym IF okno żywieniowe trwa 8 godzin, np. od 10 do 18. Poza tymi godzinami nie jemy. Warto wprowadzić ten system małymi krokami, np. na początek w systemie 14/10 (14 godzin postu i 10 godzin okna żywieniowego) - czyli przykładowo pierwszy posiłek spożywamy o 9.00, ostatni o 19.00. W kolejnym tygodniu modyfikujemy system do wersji 15/9, następnie wprowadzamy klasyczny IF 16/8, który daje najlepsze efekty. To od ciebie zależy, w jakich godzinach w ciągu dnia zaplanujesz okno żywieniowe i ile posiłków zjesz w trakcie jego trwania. Kluczem do sukcesu jest indywidualizacja. Pamiętaj, że okres postu dotyczy tylko pokarmów. Wodę pij niezależnie od pory dnia.

Jakie są tego korzyści?
Nie musisz liczyć kalorii, a jednak szybko pozbywasz się tkanki tłuszczowej. Twój metabolizm przyspiesza i co najważniejsze, poprawia się wrażliwość tkanek na insulinę.


Rozwiązanie 3 - trening interwałowyNie masz już zbyt wiele czasu do urlopu? Wypróbuj trening, który przyniesie ekspresowe efekty, zwłaszcza jeśli nie możesz sobie pozwolić na godzinny trucht po bieżni. Świetnym rozwiązaniem będzie trening interwałowy.

Na czym to polega?
Jest to forma aktywności fizycznej, w której na przemian występują serie o wysokiej i niskiej intensywności. Trening ten zajmuje mało czasu, może trwać maksymalnie 30 minut. Na dodatek, możesz go wykonać praktycznie wszędzie, bo nie wymaga żadnego sprzętu. Wystarczą wygodne buty, luźny strój i chęci!

KROK 1. Wybierz swoje cztery ulubione ćwiczenia, np. pajacyki, przysiady, brzuszki, wykroki.

KROK 2. Możesz zainstalować na swoim smartphonie bezpłatną aplikację, np. "Intervaltimer" lub "TimeInterval". Aplikacja będzie za ciebie odliczała czas i informowała cię sygnałem dźwiękowym, kiedy ćwiczyć (high interval), a kiedy odpoczywać (low interval).

KROK 3. Znajdź kawałek podłogi, ustaw aplikację i ćwicz! Przykładowo: high interval to 45 sekund szybko wykonywanych pajacyków, low interval to 30-sekundowy marsz. Kolejna seria to 45 sekund przysiadów i znowu 30 sekund marszu. Tak samo z brzuszkami i wykrokami. Całość powtórz 2 lub 3 razy, w zależności od stopnia zaawansowania.

Jakie są z tego korzyści?
W tak krótkim czasie można osiągnąć fantastyczne efekty. Trening szybko i skutecznie redukuje tkankę tłuszczową, bo nawet do kilku godzin po nim nadal spalamy ją intensywniej niż dotychczas. Tak działa after-burn effect, zwany inaczej zwiększoną powysiłkową nadkonsumpcją tlenu (epoc). W dodatku tego typu trening świetnie modeluje sylwetkę. Jest to zatem idealna forma wysiłku tuż przed urlopem i nie tylko!

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Partnerzy Miast Kobiet

 • Consilis
 • Positivemind.pl
 • Focus
 • UM Bydgoszcz
 • Brigdehead
 • Teatr Polski
 • FKE
 • MCK Bydgoszcz
 • Dwór Artusa
 • Helios
 • Multikino
 • Cinema City