Piątek, 22 lutego 2019

Pożar w Burdelu: Żelazne Waginy - gościnnie w Bydgoszczy

Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy w sezonie 2017/2018 poszerza swój repertuar o spektakle gościnne, które reprezentują wybór najciekawszych zjawisk teatralnych w Polsce.

Miasta Kobiet

Już 10 grudnia na Dużej Scenie swój koncerto-spektakl zaprezentują aktorki Pożaru w Burdelu. Grupa, sama definiująca swoją muzykę jako feministyczny punk-latte, zaprezentuje bydgoskiej widowni nowy materiał. Publiczność może kojarzyć ich działalność z takich przebojów jak: "Papież najlepszym przyjacielem kobiety", "Fatima" czy "Rozpuszczone trzeba lać".


"Żelazne Waginy" to opowieść o zdesperowanej kobiecie - Pauli, która w samobójczym odruchu rzuca się do Wisły. Odratowana przez Chudego Wojtka zapada w śpiączkę. Gdy budzi się w przyszłości, ma zostać zapłodniona metodą nacjotechnologii w szpitalu Świętej Rodziny, by stworzyć idealne pokolenia Nadpolaków. Wraz z poznanymi tam Dziewczynami z Charlotte ucieka, zakładając punkowy zespół.

http://m.7dni.pl/2017/11/orig/113d1-359676.jpg

Trupa teatralna działająca na co dzień w Warszawie jest znana bydgoskiej publiczności ze spektaklu "Nacjopolis". Herosi transformacji, prezentowanego na otwarciu tegorocznego Festiwalu Prapremier. Kolejny odcinek kabaretu komentującego bieżące sprawy w konwencji niepoprawnego żartu jest propozycją, która nikogo nie pozostawi obojętnym. Pożar w Burdelu, działający od ponad pięciu lat, skupia się na problematyce społecznej zgrabnie osadzonej w rozrywkowej formie. Na deskach teatru gościli m.in.: burleskowa aktorka Betty Q, aktor Maciej Stuhr czy piosenkarka Lena Piękniewska. Sztandarowe kabaretowe rozwiązania połączone z nowymi mediami składają się na sukces tego przedsięwzięcia. Liryczne utwory przeplatają się ze stand-upem, a teatr krytyczny ubarwiony jest humorem wyjętym wprost z roastowych występów. Sami twórcy określają swoją pozycję tak: między tradycją teatru wspólnoty Jerzego Grotowskiego a tradycją teatru komercji Michała Żebrowskiego.

Pożar w Burdelu to już trzecia gościnna pozycja w obecnym repertuarze. W październiku najmłodsi widzowie mogli podziwiać niezwykle barwną realizację "Robinsona Crusoe" w wykonaniu Teatru Baj Pomorski z Torunia, zaś w listopadzie warszawski TR przyjechał do Bydgoszczy z autorskim przedstawieniem Anny Karasińskiej "Ewelina płacze". Jej znakomity debiut reżyserki jest wypełniony metateatralnymi odniesieniami, w których aktorzy grający sceniczne wyobrażenia siebie samych snują refleksję na temat tożsamości. Lekka i zabawna forma spektaklu pozwala na zbudowanie bliskiej więzi pomiędzy aktorami a widzami. Adam Woronowicz, Rafał Maćkowiak, Maria Maj i odgrywająca tytułową rolę Ewelina Pankowska ukazują na scenie dystans wobec swojej pracy aktorskiej i kulis samego teatru. To kameralne przedstawienie z ironiczną precyzją opowiada o oczekiwaniach, a także o schematach, w które wszyscy wpadamy.

W nowym roku widzowie mogą spodziewać się kolejnych gościnnych występów na deskach Teatru Polskiego. Zapraszane przedstawienia będą świetną okazją do doświadczania szerokich możliwości inscenizacyjnych teatrów z całego kraju, a także szansą na bliski kontakt z najbardziej cenionymi twórcami.

10 GRUDNIA 2017, DUŻA SCENA „ŻELAZNE WAGINY”, www.teatrpolski.pl

http://m.7dni.pl/2017/11/orig/0790d-359677.jpg

Partnerzy Miast Kobiet

 • Consilis
 • Positivemind.pl
 • Focus
 • UM Bydgoszcz
 • Brigdehead
 • Teatr Polski
 • FKE
 • MCK Bydgoszcz
 • Dwór Artusa
 • Helios
 • Multikino
 • Cinema City