Piątek, 18 stycznia 2019

Najlepszy pokarm dla mózgu

Co ma wspólnego jedzenie z funkcjonowaniem mózgu? Okazuje się, że naprawdę wiele. Dietetyczka Olimpia Przyjemska* radzi, co jeść, aby usprawnić pamięć, koncentrację, zdolności poznawcze i przeciwdziałać chorobom układu nerwowego.

Miasta Kobiet

Tagi: dieta mózg zdrowie miasta kobiet olimpia przyjemska

19 kwietnia 2018, aktualizowano: 19-04-2018

http://m.7dni.pl/2018/04/orig/35464-359832.jpg


AWOKADO
Ten owoc ma tyle samo entuzjastów, co przeciwników, ale trzeba przyznać, że jest jednym z najzdrowszych produktów w naszych sklepach. Zawarte w nim: zdrowy nienasycony tłuszcz oraz witamina K i kwas foliowy chronią przed udarem, ale także przyczyniają się do poprawy funkcji poznawczych, zwłaszcza pamięci i koncentracji. Awokado jest również bogate w witaminy B i C, które nie są wytwarzane w organizmie i muszą być uzupełniane codziennie.


http://m.7dni.pl/2018/04/orig/a7869-359834.jpg

BURAKI
Najnowsze badania wykazują, że naturalne azotany zawarte w burakach zwiększają przepływ krwi do mózgu, pomagając w osiągnięciu sprawności umysłowej. Dodatkowo podczas ciężkich treningów buraki pomagają podnieść poziom energii i wydajności.


http://m.7dni.pl/2018/04/orig/d413a-359831.jpg

ZDROWE TŁUSZCZE
Prawdziwa oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia to naprawdę pokarm dla mózgu. Dzięki potężnym przeciwutleniaczom, znanym jako polifenole, może nie tylko usprawnić uczenie się i pamięć, ale także odwrócić zmiany związane z wiekiem. NNKT - znane jako nienasycone kwasy tłuszczowe - pomagają również zwalczać ADDL - białka, które są toksyczne dla mózgu i wywołują chorobę Alzheimera. Wiele korzyści przynosi też spożywanie oleju kokosowego. Niektóre badania wykazują, że ma on wpływ na opóźnienie zaniku pamięci w niektórych chorobach związanych ze starością.

http://m.7dni.pl/2018/04/orig/a3a0e-359835.jpg

ROZMARYN I KURKUMA
Co mają przyprawy do naszej umysłowej sprawności? Okazuje się, że np. olej rozmarynowy ma wiele zalet. Kwas karnozowy, jeden z głównych składników rozmarynu, pomaga chronić mózg przed neurodegeneracją, chorobą Alzheimera i udarami. Zbawienna jest także kurkuma, pomagająca zwiększać poziom przeciwutleniaczy i utrzymywać system immunologiczny w zdrowiu. Poprawia też pobór tlenu przez mózg, zapewniając czujność i zdolność przetwarzania informacji.


http://m.7dni.pl/2018/04/orig/100d1-359829.jpg

ZIELONE WARZYWA
Pamiętacie bajkę o marynarzu imieniem Popeye, który szczególną siłę zyskał po zjedzeniu szpinaku? Okazuje się, że jest w tym ziarno prawdy, bowiem zielone warzywa, takie jak jarmuż, boćwina czy sałata rzymska, pełne są witamin A i K. Ale jak to się ma do mózgu? Przeprowadzone badania w grupie osób starszych dowiodły, że spożywanie zielonych warzyw w znacznym stopniu spowolniło rozwój chorób związanych z zanikiem umiejętności poznawczych. Wśród „zielonych tytanów” nie można zapomnieć o brokule, który dzięki wysokiej zawartości witaminy K i choliny pomoże zachować pamięć.


http://m.7dni.pl/2018/04/orig/d5695-359833.jpg

GORZKA CZEKOLADA
Na sam koniec coś przyjemnego dla ciała i ducha - w rzeczywistości ciemna czekolada jest naprawdę pożyteczna dla naszego organizmu! Zawiera flawonoidy, które mają właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Mogą również pomóc obniżyć ciśnienie krwi i poprawić przepływ krwi do mózgu i serca, tym samym usprawniając ich pracę. Te wspaniałe właściwości czekolada zawdzięcza zawartemu w niej kakao. Jego składniki według naukowców mogą usprawniają pamięć, a także pomagają w spowolnieniu procesów starzenia.


*Olimpia Przyjemska


specjalistka w dziedzinie dietetyki, przyjmuje pacjentów w kilku gabinetach na terenie województwa kujawsko-pomorskiego: w Bydgoszczy, Toruniu, Rypinie oraz w Brodnicy.Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Partnerzy Miast Kobiet

 • Consilis
 • Positivemind.pl
 • Focus
 • UM Bydgoszcz
 • Brigdehead
 • Teatr Polski
 • FKE
 • MCK Bydgoszcz
 • Dwór Artusa
 • Helios
 • Multikino
 • Cinema City