MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie przychodnie wczoraj przyjmowały pacjentów bez problemów

Hanna Walenczykowska
W Centrum Zdrowia „Błonie” wczoraj było spokojnie
W Centrum Zdrowia „Błonie” wczoraj było spokojnie Tomasz Czachorowski
Placówki ochrony zdrowia w Bydgoszczy czekają na precyzyjne informacje z NFZ. W całej Polsce - na wznowienie negocjacji.

W sylwestra, o czym już informowaliśmy, przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej podpisały aneksy do umów na 2015 rok. Dlatego też w Kujawsko-Pomorskiem lekarze rodzinni powinny świadczyć usługi tak, jak do tej pory. Sprawdziliśmy. W bydgoskich poradniach, mimo że prawie wszystkie należą do Federacji „Porozumienie Zielonogórskie”, panował wczoraj spokój. Lekarze przyjmowali pacjentów tak samo, jak w okresie przedświątecznym.
[break]

POZ (Podstawowa Opieka Zdrowotna - red.) podlegający „Bizielowi” funkcjonował jak zwykle.
- Żaden pacjent nie poprosił o skierowanie na badania w kierunku chorób onkologicznych, żaden lekarz takiego skierowania nie wystawił - informuje Kamila Wiecińska, rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Biziela.

Ciągle nic nie wiadomo

Spokojnie było również w jednej z największych bydgoskich przychodni liczyli: w Centrum Zdrowia „Błonie” przy ul. Broniewskiego. Wczoraj rano przyjmowano głównie dzieci.

- Nie było takiego pacjenta, którego musielibyśmy skierować na badania w kierunku chorób nowotworowych - wyjaśnia Krystyna Kopa, dyrektor Centrum Medycznego „Błonie”. - Na razie nic więcej nie wiemy, czekamy na merytoryczne szkolenia lekarzy oraz precyzyjne informacje z Narodowego Funduszu Zdrowia, dotyczące płatności za świadczone usługi.
W czasie kolejnych dwóch tygodni takie szkolenia mają zostać przeprowadzone. Jedno z nich odbędzie się w Centrum Onkologii, ma ono dotyczyć zasad współpracy lekarzy rodzinnych z tym szpitalem. Jak się dowiedzieliśmy, przychodnie będą mogły rejestrować pacjentów bezpośrednio w Centrum Onkologii.

Ponadto Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ zamierza zorganizować cykl spotkań informacyjno-edukacyjnych dotyczących pakietu onkologicznego.
- Szczegółowy plan spotkań podamy po ustaleniu miejsc, w których odbędą się szkolenia - zapewnia Barbara Nawrocka, rzeczniczka kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ.

W Polsce protest trwa

Warto przypomnieć, że Kujawsko-Pomorskie jest jednym z trzech województw, w którym świadczeniodawcy podpisali aneksy do obowiązujących umów na 2015 rok. W pozostałych regionach wielu lekarzy nie otworzyło wczoraj swoich gabinetów.

- Od wtorku, po zerwanych przez ministra zdrowia negocjacjach, nic się nie zmieniło - twierdzi Tomasz Malich, członek zarządu Federacji „Porozumienie Zielonogórskie”. - Wzmogły się represje stosowane przez pracowników NFZ; od telefonów z pogróżkami, poprzez straszenie nas utratą wszystkich pacjentów. Nie jest to możliwe, bowiem wykreślenie pacjenta z listy danej przychodni może nastąpić tylko w dwóch przypadkach: śmierci lub dobrowolnego przeniesienia się do innej. Czekamy na to, co będzie dalej. Minister musi przecież zareagować na nasz protest.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera