Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą bezpieczeństwa dzieci w Bydgoszczy na drodze do szkoły

MaG
„Ulice dla Dzieci” to ogólnoeuropejska inicjatywa, której celem jest zwrócenie uwagi decydentów, rodziców, nauczycieli na to, że droga do szkoły powinna być bezpieczna, wolna od spalin i zachęcająca młodych ludzi do samodzielnego przemieszczania się. W Polsce jest ona organizowana przez fundację „Rodzic w Mieście” oraz CleanCities.
„Ulice dla Dzieci” to ogólnoeuropejska inicjatywa, której celem jest zwrócenie uwagi decydentów, rodziców, nauczycieli na to, że droga do szkoły powinna być bezpieczna, wolna od spalin i zachęcająca młodych ludzi do samodzielnego przemieszczania się. W Polsce jest ona organizowana przez fundację „Rodzic w Mieście” oraz CleanCities. Dariusz Bloch
Spotkanie z dziennikarzami zorganizowali w środowe popołudnie przedstawiciele Bydgoskiego Ruchu Miejskiego oraz Bydgoskiego Alarmu Smogowego. Mówiono głównie o akcji „Ulice dla Dzieci”.

„Ulice dla Dzieci” to ogólnoeuropejska inicjatywa, której celem jest zwrócenie uwagi decydentów, rodziców, nauczycieli na to, że droga do szkoły powinna być bezpieczna, wolna od spalin i zachęcająca młodych ludzi do samodzielnego przemieszczania się. W Polsce jest ona organizowana przez fundację „Rodzic w Mieście” oraz CleanCities.

W grodzie nad Brdą akcję koordynuje Bydgoski Ruch Miejski. Jesienna edycja #StreetsForKids w Polsce, Hiszpanii i we Włoszech już trwa (23-27 października).

- Dzieci często podwożone są do szkoły samochodami. W godzinach porannych pod tym placówkami gromadzi się wiele aut, co powoduje duży tłok. Samochody emitują wiele spalin, które szkodzą naszym pociechom – mówił Patryk Konsorski, wiceprzewodniczący stowarzyszenia Bydgoski Ruch Miejski. - W poniedziałek zorganizowaliśmy akcję informacyjno-edukacyjną pod Szkołą Podstawową 64 przy ulicy Sardynkowej 7 na Osowej Górze. Miała ona na celu na celu poinformowanie rodziców o planowanej przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy zmianie organizacji ruchu na ulicach prowadzących do placówki, na ruch jednokierunkowy. Ma to poprawić bezpieczeństwo dzieci.

- Dziś spotkaliśmy się przy SP 2 przy Hetmańskiej. Tutaj dzieci narażone są na niebezpieczeństwo, bo została wprowadzona Strefa Płatnego Parkowania. Mieszkańcy nie byli w ogóle informowani o zmianach i byli nimi zaskoczeni. Gdyby z odpowiednim wyprzedzeniem wiedzieli o zmianach to łatwiej byłoby się do nich przystosować i nie łamać przepisów i nie powodować kolizji i niebezpieczeństwa dla dzieci. Dla przykładu w Warszawie rozdano kilkanaście tysięcy ulotek w jednej dzielnicy podczas zmian w SPP – dodał Kosnorski.

- Młodzi ludzie oddychają szybciej i dlatego wchłaniają więcej zanieczyszczeń. Smog ma wpływ na drogi oddechowe, iloraz inteligencji dla dzieci, choroby nowotworowe – dodała Kamila Gawrońska-Dickson z BAS.

- Zwrócimy się do pana prezydenta Rafała Bruskiego oraz ZDMiKP z zapytaniem, w jaki sposób możemy zabiegać o bezpieczeństwo dzieci, wprowadzaniem tzw. szkolnych ulic, które ograniczają wjazd w godzinach 7.30-8-30. Oczywiście nie w każdym miejscu jest to możliwe, dotyczy to też przebudowy niektórych ulic – zakończył Patryk Konsorski.

BRM zachęca do udziału w konkursie oraz ankiecie badającej nawyki transportowe, cały czas będzie też udostępniać treści w Internecie związane z problemem bezpieczeństwa niepełnoletnich w drodze do szkoły. Więcej szczegółów na stronie internetowej https://ulicedladzieci.org.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera