MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Domy jednorodzinne budujemy coraz większe. Coraz chętniej z drewna

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Mimo rosnących kosztów budowy Polacy wciąż chętnie stawiają domy jednorodzinne.
Mimo rosnących kosztów budowy Polacy wciąż chętnie stawiają domy jednorodzinne. 123RF.com
Choć w kwestii budowy domu Polacy pozostają zwolennikami tradycji, coraz więcej osób sięga po mniej typowe rozwiązania.

Domy jednorodzinne budowaliśmy w 2020 r. większe niż w 2019 r. – wykazała ankieta Oferteo.pl. To spora zmiana, ponieważ dotąd Polacy z każdym rokiem stawiali coraz mniejsze domy. Wciąż za to najchętniej decydujemy się na murowane budynki z poddaszem użytkowym. Zaskoczeniem jest natomiast 14-procentowy wzrost popularności domów z drewna.

Domy jednorodzinne w 2020 r. Marzymy o większym metrażu niż przedtem

Dom jednorodzinny, najlepiej z dala od zgiełku miasta, to marzenie wielu z nas. Nic więc dziwnego, że co roku powstają w naszym kraju dziesiątki tysięcy takich budynków. Dobrze obrazują to dane Głównego Urzędu Statystycznego:

– W 2019 r. oddano do użytkowania w Polsce 85 708 nowych budynków mieszkalnych (o 8,1 proc. więcej niż rok wcześniej), z czego 96,6 proc. stanowiły budynki jednorodzinne – czytamy w raporcie GUS.

Pełnych danych za rok 2020 jeszcze nie ma, natomiast wiadomo już, że w pierwszej połowie roku oddano do użytku 39 864 domów jednorodzinnych.

Jakie domy budują Polacy? Na to pytanie częściowo odpowiada ankieta serwisu Oferteo.pl, przeprowadzona wśród 550 osób, które zbudowały dom w 2020 r. Okazuje się, że – co zaskakujące – były to na ogół budynki większe niż rok wcześniej. Przybyło domów o metrażu od 150 do 200 m kw. (o 6 proc.), a za to znacząco ubyło najmniejszych domów do 100 m kw. (o 11 proc.). O 4 proc. wzrosła z kolei liczba domów o średniej powierzchni – od 100 do 150 m kw.

budowa domu
Metraż domów budowanych w Polsce w 2020 r. Oferteo.pl

Dom tylko murowany? Niekoniecznie

Jeśli chodzi o technologię budowy, Polacy od dziesięcioleci pozostają twardymi tradycjonalistami – jeśli dom, to tylko murowany. Nie inaczej było w 2020 r., kiedy to 77 proc. ankietowanych postawiło właśnie taki budynek. Zaskoczyła jednak większa niż zwykle popularność domów z drewna. Podczas gdy w 2019 r. stanowiły one tylko 2 proc. ogółu, rok później było to już 16 proc.

– Na taką wyraźną zmianę wpływ mógł mieć fakt, że są one nieco tańsze i bardziej ekologiczne od domów tradycyjnych – uważają eksperci Oferteo.pl.

Czy budując z drewna, faktycznie można zaoszczędzić? To zależy. Koszty budowy domów drewnianych są na ogół zbliżone do kosztów przy domu murowanym, a to, czy konkretny budynek drewniany okaże się ostatecznie nieco tańszy, czy nieco droższy, zależy od wielu czynników, m.in. jakości drewna, cen wykonawstwa oraz wybranej technologii (domy z bala są droższe od domów kanadyjskich). Warto też pamiętać, że w cytowanej ankiecie wzięła udział stosunkowo niewielka liczba osób. Według danych GUS budynki drewniane od lat stanowią w Polsce zaledwie 1–2 proc. ogółu.

Jak wynika z ogólnopolskiego monitoringu blisko 30 tys. cen ze stycznia tego i ubiegłego roku, największy wzrost odnotowały Produkty sypkie – 10,4%. Potem były tzw. Inne produkty – 7,5%, a za nimi znalazła się Chemia gospodarcza – 6,1%.

Rekordowe podwyżki cen podstawowych produktów: 25.02.2021. M...

drożyzna

Dlaczego domy drewniane nie są w naszym kraju bardziej popularne, choć buduje się je masowo m.in. w Niemczech i Norwegii? Przyczyn można wskazać kilka – na temat takich domów krąży sporo mitów (np. o ich łatwopalności), budujący wolą inwestować w lepiej znane rozwiązania, a niewielka liczba fachowców od budowy z drewna na naszym rynku sprawia, że ich usługi są dość drogie. Budowa z drewna oznacza też zwykle wyższy koszt ubezpieczenia budynku.

Bez piwnicy, ale raczej z garażem

Z ankiety Oferteo.pl wynika jeszcze kilka ciekawych obserwacji na temat domów budowanych w Polsce w 2020 r. Przede wszystkim najchętniej budujemy na wsi lub w mniejszych miastach:

  • 51 proc. domów powstało na terenach wiejskich,
  • 15 proc. domów zbudowano w miastach od 11 do 51 tys. mieszkańców,
  • 12 proc. domów postawiono w miasteczkach do 10 tys. mieszkańców.

Najchętniej, tak jak w latach poprzednich, wybieraliśmy domy parterowe z poddaszem użytkowym (55 proc.). Na drugim miejscu były domy parterowe bez poddasza (30 proc.), a na trzecim jednopiętrowe (10 proc.). Na końcu rankingu popularności znalazły się budynki dwupiętrowe. Wśród pokryć dachowych królowała z kolei blachodachówka (47 proc.). Mniejszą popularnością cieszyły się dachówka ceramiczna (34 proc.) oraz cementowa (12,5 proc.).

– 88 proc. domów wybudowanych w 2020 roku nie było podpiwniczonych, a 45 proc. nie posiadało garażu – podali też eksperci Oferteo.pl.

budowa domu
Działki, na których budowano domy w 2020 r. Oferteo.pl

Jeśli chodzi o wielkość działki budowlanej, najpopularniejsze były grunty o powierzchni od 10 do 20 a (39 proc.). Na drugim miejscu znalazły się działki od 5 do 10 a (32 proc.). Dużo mniej chętnie budowano się na działkach mniejszych niż 5 a (zapewne z powodu mniejszych możliwości, jakie dają) oraz większych niż 20 a (tu przeszkodą były zapewne wysokie ceny gruntów).

[QUIZ] Problemy z sąsiadem – znasz swoje prawa? Czy tylko myślisz, że znasz?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Domy jednorodzinne budujemy coraz większe. Coraz chętniej z drewna - RegioDom.pl