MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Domy z drewna – 6 popularnych mitów. W co nie warto wierzyć?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Drewno budowlane musi spełniać rygorystyczne normy bezpieczeństwa pożarowego, dlatego często jest poddawane obróbce mechanicznej i chemicznej ograniczającej palność. Szczególnie słabo pali się drewno klejone warstwowo. Dom drewniany oczywiście może paść ofiarą pożaru, jednak to samo dotyczy domów murowanych.Jak wykazał przeprowadzony w 2020 r. eksperyment pożarowy w Pionkach, szalejący w domu drewnianym pożar nie wydostał się z pomieszczenia, gdzie go wywołano i nie spowodował zawalenia się stropu. Dodatkowo dobra izolacyjność drewnianych ścian sprawiła, że w sąsiednich pomieszczeniach panowała stosunkowo niska temperatura umożliwiająca akcję ratunkową.
Drewno budowlane musi spełniać rygorystyczne normy bezpieczeństwa pożarowego, dlatego często jest poddawane obróbce mechanicznej i chemicznej ograniczającej palność. Szczególnie słabo pali się drewno klejone warstwowo. Dom drewniany oczywiście może paść ofiarą pożaru, jednak to samo dotyczy domów murowanych.Jak wykazał przeprowadzony w 2020 r. eksperyment pożarowy w Pionkach, szalejący w domu drewnianym pożar nie wydostał się z pomieszczenia, gdzie go wywołano i nie spowodował zawalenia się stropu. Dodatkowo dobra izolacyjność drewnianych ścian sprawiła, że w sąsiednich pomieszczeniach panowała stosunkowo niska temperatura umożliwiająca akcję ratunkową. 123RF.com
Domy drewniane uchodzą za łatwopalne, nietrwałe i podatne na wilgoć. Sprawdź, ile prawdy jest w najczęściej powtarzanych obiegowych opiniach.

Domy z drewna – popularne m.in. w Niemczech, Kanadzie i Norwegii – praktycznie nie są budowane w Polsce. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy są liczne mity powtarzane na temat budynków drewnianych. Często wierzymy w nie bezkrytycznie, choć nie ma w nich ani odrobiny prawdy.

Sprawdź w galerii, w jakie mity na temat domów z drewna nie warto wierzyć:

Domy z drewna – dlaczego prawie nie powstają w Polsce?

Przez wiele lat budownictwo drewniane praktycznie w Polsce nie istniało. Kto mógł sobie pozwolić na dom jednorodzinny, stawiał budynek murowany, uważany za trwalszy i bezpieczniejszy. Efekt? Nowoczesne, szybkie w budowie, bezpieczne i komfortowe domy drewniane, chętnie stawiane m.in. w Niemczech, są u nas praktycznie nieznane.

Jak wykazało badanie przeprowadzone przez Ministerstwo Środowiska, domy z drewna kojarzą się dziś Polakom przede wszystkim z domami góralskimi, starymi wiejskimi chatami lub domkami letniskowymi. Praktycznie nikt nie wie, że z drewna można z powodzeniem stawiać (i w wielu krajach stawia się) nawet budynki wielorodzinne i wieżowce. Przykładem jest choćby Kanada:

– Drewno jest najpopularniejszym materiałem budowlanym w Kanadzie – pisze MŚ w raporcie „Środowiskowe aspekty nowoczesnego budownictwa drewnianego". – Dotyczy to zwłaszcza zabudowy mieszkaniowej, zarówno domów jednorodzinnych jak również bliźniaków i niskich budynków wielorodzinnych.

Zobacz, ile prawdy jest w najczęściej powtarzanych mitach na temat domów drewnianych:

Ponieważ Polacy nie wiedzą, że z drewna można budować nowocześnie i bezpiecznie, nie decydują się na takie domy. Sprawia to, że na naszym rynku brakuje fachowców od budownictwa drewnianego. Brak fachowców utrudnia z kolei postawienie drewnianego domu i podnosi koszty budowy, co zniechęca kolejne osoby do takiej inwestycji. Jeśli dołożyć do tego krążące w społeczeństwie mity, trudno się dziwić, że bardzo trudno spotkać w naszym kraju drewniany budynek mieszkalny.

Sytuacja powoli zaczyna się jednak zmieniać. Liczba inwestorów wybierających domy z drewna z każdym rokiem w Polsce rośnie, choć bardzo powoli – według danych GUS wciąż jest to zaledwie kilkaset takich obiektów rocznie. Warto też jednak przywołać ankietę Oferteo.pl, która wykazała, że spośród 550 ankietowanych osób aż 16 proc. postawiło w 2020 r. dom drewniany. To znacznie więcej niż w roku 2019, kiedy takich osób było zaledwie 2 proc.

[QUIZ] Problemy z sąsiadem – znasz swoje prawa? Czy tylko myślisz, że znasz?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Domy z drewna – 6 popularnych mitów. W co nie warto wierzyć? - RegioDom.pl