MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdy nad Brdą miały powstać Ogrody Wersalskie...

Krzysztof Błażejewski
Zieleń zaniedbana rondo JagiellonówZieleń zaniedbana rondo Jagiellonów
Zieleń zaniedbana rondo JagiellonówZieleń zaniedbana rondo Jagiellonów Dariusz Bloch
Jedną z największych inwestycji w Bydgoszczy zapisanych w planie sześcioletnim (1949-55) było założenie wielkiego parku wypoczynkowego oraz wzorcowego ogródka jordanowskiego w centrum.

Obiekty te miały zostać usytuowane w okolicy ówczesnej al. Generalissimusa Stalina, dzisiejszej ul. Jagiellońskiej.

Bydgoski Wersal

Podczas konkursu urbanistycznego na projekt założenia parkowego najwyższą ocenę zdobyła jednak propozycja architektów warszawskich, przewidująca budowę nie tylko parku, ale i gigantycznego budynku przewidzianego na siedzibę Okręgowej Rady Związków Zawodowych. Za nim roztaczać się miał „Bydgoski Ogród Wersalski”. Taką nazwę nadali sami projektanci, gdyż nowy park miał być kopią – oczywiście w zmniejszonych rozmiarach – najsłynniejszego europejskiego założenia parkowego.
Ogród zlokalizowany miał być nad samą Brdą, m.in. na terenach dawnego Ogrodu Jagiełły i mieścić się na obszarze od mostu Bernardyńskiego do terenu dzisiejszego dworca PKS, gdzie wówczas zlokalizowany był tartak.

Nowe centrum miasta

Na terenach położonych na północ od tego miejsca miała powstać nowa dzielnica złożona z nowoczesnych wysokościowców, budynków będących siedzibami urzędów, co przekształcałoby Bydgoszcz na tyle, że „Ogrody Wersalskie” stawałyby się elementem nowego, reprezentacyjnego centrum miasta.
Entuzjastyczne plany szybko uległy jednak bolesnemu zdarzeniu z rzeczywistością. Okazało się, że środki niezbędne na budowę ogrodu przekraczają możliwości inwestycyjne pierwszego powojennego planu. Nie znaleziono ich również podczas prac nad kolejną pięciolatką, a po przełomie październikowym 1956 roku wizja „Ogrodów Wersalskich” w Bydgoszczy poszła całkowicie w zapomnienie.

Do planów nie wrócili

Teren nad Brdą pozostał niezagospodarowany aż do przełomu lat 60. i 70. tych, kiedy to znów powrócono do wizji wielkich gmachów urzędowych usytuowanych na północ od ul. Jagiellońskiej. Jego owocem jest ostatecznie tylko jeden wieżowiec. Na południe od Jagiellońskiej, w stronę Brdy, zbudowano w 1974 roku siedzibę organizacji technicznych, a ostateczne przekształcenie tego terenu miało miejsce wraz z budową ronda Jagiellonów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera