Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie inwestycje budowlane w Bydgoszczy?

Hanna Walenczykowska
Inwestycje mieszkaniowe mogą być realizowane w centrum i na obrzeżach miasta. Natomiast tereny przemysłowe zlokalizowano w pobliżu parku przemysłowego.

Inwestycje mieszkaniowe mogą być realizowane w centrum i na obrzeżach miasta. Natomiast tereny przemysłowe zlokalizowano w pobliżu parku przemysłowego.

<!** Image 3 align=none alt="Image 205887" sub="fot. Tadeusz Pawłowski">

Miejska Pracownia Urbanistyczna, opracowała założenia strategiczne rozwoju miasta, które uwzględniają trzy podstawowe elementy: tereny pod budownictwo mieszkaniowe, przemysłowe i usługowo-rekreacyjne.

Największych nakładów wymaga obszar historycznej zabudowy pomiędzy ul. Gdańską, Kamienną, Zygmunta Augusta i Brdą. To, co było kiedyś prestiżowe w Bydgoszczy, z biegiem czasu stało się najbardziej zapuszczone. Miasto stara się wspierać inwestorów oraz prywatnych właścicieli nieruchomości, położonych w tym rejonie. Zdaniem urbanistów wizerunek ul. Gdańskiej, Dworcowej aż po Focha i Grottgera jest coraz lepszy. Na tej ostatniej ulicy, o czym już pisaliśmy, w marcu rozpocznie się budowa najwyższego w Bydgoszczy luksusowego wieżowca Nordic Haven.

<!** reklama>

Gminie zależy na podniesieniu atrakcyjności centrum. Temu ma służyć np. połączenie bulwarów nad Brdą z osiedlami mieszkaniowymi, przywrócenie dawnego wizerunku miejskim placom, szczególnie Piastowskiemu.

W starej części miasta na razie niewiele jest terenów zielonych, ale MPU planuje zwiększenie ich liczby.

W granicach blokowisk tereny zielone zostaną utrzymane, mimo że... - Pojawiła się tendencja do maksymalnego zabudowywania osiedli i likwidowania miejsc, które kiedyś przeznaczono na sport i rekreację - mówi Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor MPU. - Staramy się je zachować.

MPU wskazała również tereny inwestycyjne. I tak pod zabudowę wielorodzinną zarezerwowano w Fordonie grunty o powierzchni 40 hektarów. Może tam powstać ok. 2,9 tys. mieszkań. Pod zabudowę jednorodzinną wyznaczono aż 276 ha, z których można wydzielić ok. 2,4 tys. działek. Znajdują się one w dzielnicach: Prądy, Piaski, Opławiec, Miedzyń, Czyżkówko, Smukała, Osowa Góra. Kolejne lokalizacje, w których powstawać będzie budownictwo mieszkaniowe, to: Miedzyń (okolice ul. Cieplickiej), Las Gdański (przy Mrągowskiej), Fordońska i Szwederowo (ul. Orla).

Bydgoskie rezerwy terenowe, na których rozwijać ma się rynek usług, handel i przemysł, zlokalizowano, m.in. w rejonie Osowej Góry (ul. Srebrna - 3,5 ha i Stalowa - 7 ha), na Glinkach (ul. Podleśna - 6 ha) oraz w Łęgnowie w Parku Technologiczno-Przemysłowym (100 ha). - Park cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego przygotowujemy kolejne tereny dla podmiotów działających w tych branżach - mówi szefowa MPU. - Mają powstać tam obiekty, dzięki którym powstaną nowe miejsca pracy.

Plany te obejmują dawne pola ociekowe Miejskich Wodociągów i Kanalizacji, położone w Czersku Polskim (ok. 35 ha) i przy ul. Hutniczej (96 ha).

W Bydgoszczy zarezerwowano też miejsca, w których mają być lokalizowane obiekty spełniające funkcje usługowe. Największe tereny znajdują się na Glinkach (27 ha), w Fordonie (22 ha), Bydgoszczy-Wschód (7 ha), na Górzyskowie, Osowej Górze i w Opławcu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera