MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najmłodsi zdobywają wiedzę na uniwersytecie

Dominika Kucharska
Ośmiolatkowie uczą się organizować przyjęcia i dobierać stroje do okazji. Maluchy wprawiają się w akademickich przemowach, a po lekcjach grają w bilard i lepią w glinie maski Majów.

Ośmiolatkowie uczą się organizować przyjęcia i dobierać stroje do okazji. Maluchy wprawiają się w akademickich przemowach, a po lekcjach grają w bilard i lepią w glinie maski Majów.

<!** Image 3 align=none alt="Image 197404" sub="Przeszło 150 małych studentów Uniwersytetu Dzieci „Alfa” zainaugurowało swój pierwszy rok akademicki. Poza spotkaniami z naukowcami, maluchy będą mogły same wygłosić wykład
Fot.: Ryszard Wszołek/nadesłane">

Basen, karate czy zwykłe kółko teatralne nie robią już takiego wrażenia. Im zajęcia są bardziej nietypowe, tym lepiej. Zapotrzebowanie nakręca karuzelę ofert, więc zarówno dzieci, jak i ich rodzice mają w czym wybierać.

Zasada wzajemności od małego

- W dzień rozpoczęcia zapisów pierwszy telefon zadzwonił o 7 rano - mówi Łukasz Kosińki, współtwórca bydgoskiej „Szkoły Dobrych Manier”, która rozpocznie działalność pod koniec października. - Początkowo nasza oferta była kierowana do dzieci w wieku od 9 do 13 lat, ale na liście mamy już pierwszą ośmiolatkę. W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się, między innymi, jak pomagać w przygotowaniu rodzinnych przyjęć. Będziemy im także wyjaśniać, na czym polega zasada wzajemności i jak odpowiednio dobierać strój do okazji. Dzieci nauczą się też odpowiednio pisać listy, co może procentować w przyszłości, przy staraniach o pracę. Poza tym planowane są regularne wyjścia do instytucji kultury. <!** reklama>

Skąd pomysł, aby otworzyć taką szkołę? - Skierowaliśmy się na niszę. Tyle razy słyszałem marudzenie, że dobre wychowanie i zasady savoir-vivru zanikają, ale nikt nie starał się temu zapobiegać - wyjaśnia pan Łukasz.

Niszy poszukują także Młodzieżowe Domy Kultury. Nieraz już same nazwy zajęć brzmią oryginalnie. Przykład? „Sztuka w 3D” w fordońskim MDK-u nr 5. W programie: modelowanie postaci człowieka, tworzenie rzeźby abstrakcyjnej i nowoczesnej, czy warsztaty z architektury.

- To tylko jedna z naszych propozycji. Równie oryginalnie wyglądają zajęcia „Plastycznego koła eksperymentalnego”. W ich trakcie dzieci tworzą różne instalacje, malują szkło, barwią materiały, a nawet zajmują się kaligrafią japońską. W tym miesiącu prowadzimy też warsztaty ceramiczne. Zapraszamy do siebie ciekawych twórców, przedstawicieli wymierających zawodów. Uczestnicy tworzyli już maski pokryte mozaiką i pismem Majów - wylicza dyrektorka Jolanta Wawrzonkowska.

Z kijami trzeba uważać

Za to MDK nr 4 od października buja się w rytmie rapowych dźwięków. - Zajęcia z hip-hopu cieszą dużym zainteresowaniem. Możemy się także pochwalić warsztatami teatralnymi dla dzieci - mówi Elżbieta Kemnitz, wicedyrektorka MDK-u. Naszą uwagę bardziej przykuwa jednak koło bilardowe. - Mamy dwa stoły do gry. Uczestnicy podzieleni są na mniejsze grupy, żeby w trakcie zajęć każdy miał wystarczająco dużo miejsca miejsca, bo z tymi kijami trzeba uważać - dodaje pani wicedyrektor.

A może zamiast warsztatów i kółek wygłosić jakiś wykład? Czemu nie? Studenci Uniwersytetu Dzieci „Alfa” pierwszy zjazd mają już za sobą.

Mali studenci atakują uniwerek

- Nasz uniwersytet tym różni się od innych, że nie tylko jest tworzony dla dzieci, ale także przez dzieci. Władza rektorska i dziekańska jest w rękach uczniów szóstych klas. Mali studenci mogą być też prelegentami, więc zależało nam, żeby dyskutowali o rzeczach, które najbardziej ich interesują - mówi Monika Żuchlińska, rzecznika Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej.

20 października rozpocznie działalność Uniwersytet Dziecięcy przy Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. W tym semestrze słuchacze dowiedzą się, o czym świnka rozmawia ze swoimi dziećmi, czy królowa pszczół nosi koronę, jakie tajemnice kryją się w podwodnym świecie i gdzie przebiega granica między magią a nauką. - Nowością w tym roku są bezpłatne wykłady dla rodziców, którzy często nudzili się, czekając na swoje pociechy. Dorośli będą mogli dowiedzieć, jak odczytywać etykiety na produktach żywnościowych i czemu warto rzucić palenie - informuje Agnieszka Dambecka z działu informacji i promocji UTP.


Z nauką za pan brat

Wiedza jest na topie

„Szkoła Dobrych Manier”, czyli roczny cykl spotkań dla dzieci zacznie się 30 października.

Na nowo otwartym Uniwersytecie Dzieci „Alfa” tematy wykładów wskazywali sami małych studenci.

Uniwersytet Dziecięcy przy Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym poszerzył ofertę o wykłady dla rodziców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!