MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ogórki małosolne - sprawdzony przepis. Zrób je w ten sposób, a będą pyszne i chrupiące

sier
Jak dobrze zrobić ogórki małosolne. Ile soli powinniśmy dodać, jakie pozostałe składniki są ważne przy ich przygotowywaniu?
Jak dobrze zrobić ogórki małosolne. Ile soli powinniśmy dodać, jakie pozostałe składniki są ważne przy ich przygotowywaniu? Pexels/zdjęcie ilustracyjne
Jak przygotować ogórki małosolne? Ile soli dodać, w jakim naczyniu najlepiej je układać i jakich dodatkowych składników użyć? Ogórki małosolne zrobione według tego przepisu będą smaczne i chrupiące - musisz zastosować się jednak do kilku poniższych wskazówek. Oto sprawdzony przepis na ogórki małosolne.

Wiosna i lato to czas, w którym przygotowujemy ogórki małosolne. To świetny dodatek do kanapek, czy sałatek. Jak sprawić, by twoje ogórki małosolne były pyszne i chrupiące? Zanim zaczniesz je przygotowywać, przemyśl w jakim naczyniu je umieścisz. Dobrze nada się do tego kamienny garnek. Jeżeli go nie posiadasz wybierz bardzo duży słoik, albo inne naczynie większych rozmiarów. Ostatecznie - jeśli nie masz nic takiego pod ręką - możesz niżej podaną ilość ułożyć do kilku standardowych dużych słoików.

Przepis na ogórki małosolne - składniki

Składniki:

  • 1 kilogram świeżych ogórków (najlepiej wybrać te nieduże)
  • 4-5 gałązek kopru
  • 4 ząbki czosnku
  • korzeń chrzanu (15-20 cm)
  • sól (najlepiej kamienna)
  • 1,5 litra wody

Ile soli dodać do ogórków małosolnych?

Ogórki należy przełożyć do miski/zlewu, zalać zimną wodą i moczyć je przez około 3-4 godziny. Po tym czasie trzeba je jeszcze raz dobrze opłukać.

Koper pokrój, albo połam tak, by zmieścił się do naczynia. Ząbki czosnku kroimy na pół (wzdłuż) korzeń chrzanu na pół wzdłuż i jeszcze na kilka mniejszych kawałków. Wlej do garnka półtora litra wody i podgrzej. Kiedy woda zrobi się ciepła dodaj soli i wymieszaj. Proporcje soli wyglądają następująco: 1 łyżka soli na każdy litr wody. W niektórych przepisach znajdziesz nieco więcej soli (1,5 łyżki na 1 litr) - próbuj, eksperymentuj i wybierz opcję, która bardziej przypadnie ci do gustu.

Jeśli wybrałeś większe naczynie - ogórki, chrzan, koper i czosnek układaj na przemian. Jeśli są to zwykłe mniejsze słoiki, powkładaj ogórki pionowo a między nie powciskaj koper, czosnek i chrzan. Wszystko zalej posoloną wcześniej wodą. Pamiętaj, by nie zalewać ogórków wrzątkiem!

Po ilu dniach można jeść ogórki małosolne?

Pamiętaj, by nie zamykać naczynia. Możesz je przykryć na dwa sposoby - gazą, albo mniejszym talerzykiem, który dociśniesz czymś ciężkim (może być kamień). Ogórki należy odstawić w ciemne miejsce.

Jak szybko ogórki zaczną zmieniać smak i będzie je można jeść? To zależy m.in. od temperatury, w której będziesz je przechowywać. Przeważnie pierwsze są już do zjedzenia po około trzech dniach. Jeśli woda zaczęła mętnieć - możesz spróbować, czy już się nadają. Smacznego!

od 7 lat
Wideo

Leczo warzywne. Przepis na obiad bez mięsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera