MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ruch na jesienną chandrę

Sławomir Kabat
Bieganie stanie się niedługo naszym sportem narodowym
Bieganie stanie się niedługo naszym sportem narodowym Tomasz Czachorowski
Z ANDRZEJEM RAKOWSKIM, krajowym konsultantem medycyny sportowej przy ministrze zdrowia rozmawia Sławomir Kabat.

Dlaczego jesienią łatwiej wpadamy w zły nastrój i gorzej się czujemy?
Jest wiele przyczyn przesilenia jesiennego. Różnica ciśnienia, mniej słońca, krótsze dni, stajemy się coraz mniej aktywni
Czy każda forma aktywności fizycznej jest dozwolona? Czy przed rozpoczęciem systematycznych ćwiczeń należy się przebadać?
Wszystko zależy od naszej aktywności i wieku. Jeśli czujemy się dobrze wystarczy podczas najbliższej wizyty poradzić się lekarza ogólnego jakie formy ruchu by nam polecił znając stan naszego zdrowia. Jeśli mamy chorobę wieńcową, problemy z kręgosłupem, czy stawami zachęcam do konsultacji z lekarzem medycyny sportowej, bądź specjalistą od dolegliwości, na które leczymy się.
Jaką formę ruchu wybrać: spacer, bieg, rower, pływanie, a może nordic walking?
Namawiam do każdego ruchu, który będzie sprawiał nam przyjemność. Może to być również praca na działce.
Jak często i jak długo ćwiczyć? Czy popiera Pan doktor zasadę 3 razy w tygodniu 30 minut przy tętnie 130?
To już archaiczna zasada. Światowa Organizacja Zdrowia poleca, aby każdego dnia minimum godzinę czasu spędzać na świeżym powietrzu. Tętno 130 dla 20, czy 40-latka będzie za niskie, a dla 70 czy 80-latka za wysokie i grozi zawałem. Obecnie przyjmujemy przelicznik, w którym liczymy maksymalne tętno, którym jest 220 - minus wiek. Tej granicy nie powinniśmy przekraczać.
Jak się ubierać?
W trakcie wysiłku organizm produkuje ciepło. Ubierajmy się w zależności od temperatury, ale tak by się nie przegrzać.
Czy ćwiczyć najedzonym, czy na czczo. Czy pić przed treningiem?
Nie powinniśmy uprawiać aktywności fizycznej obficie najedzeni. Przed zajęciami ruchowymi organizm powinien mieć 1 - 1,5 godziny przerwy po posiłku. Warto na drogę wziąć sobie małą butelkę wody mineralnej, a w przypadku osób starszych ciastko lub kanapkę.
Od jakich dawek czasowych rozpoczynać ćwiczenia? Jak ocenić czy nie przekraczamy granicy zdrowego rozsądku, aby trening zamiast pomagać nie był szkodliwy?
Jeśli mieliśmy dłuższą przerwę, kilka, kilkanaście lat, od ćwiczeń ruchowych zaczynajmy od małych dawek 15 minut - 30 minut. Obciążenia, szczególnie w przypadku osób starszych wydłużajmy powoli. Pokonywanie dłuższych dystansów musi łączyć się z adaptacją do narastającego wysiłku. To powinno być dla nas przyjemnością, abyśmy mieli ochotę na następny raz.
Jak ćwiczyć - samemu, czy z sąsiadem, czy rodziną?
Najlepiej z drugą osobą, bądź grupą - tak jest bezpieczniej i przyjemniej. To dodaje dodatkowy czynnik rywalizacji. Nie polecam jednak dużych grup. Wówczas jest zbyt duża różnica naszych możliwości i może się pojawić zniechęcenie u osoby, która odstaje poziomem lub nadmierna chęć dorównania najlepszym.
Czy poleca Pan udział w masowych biegach, rajdach, czy wyścigach?
Młodszym osobom, do 60 roku życia tak. Starszym raczej bym odradzał. Zależy nam, aby z aktywności czerpać radość. Rywalizacja w starszym wieku może prowadzić do nieprzewidywalnych skutków. Coraz częściej słyszy się, że podczas maratonów, czy triathlonów zdarzają się przypadki nagłych zgonów. Na starcie stają osoby nieprzygotowane. Dlatego starszym osobom polecałbym wykonanie przed intensywnym wysiłkiem badania EKG.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!