MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Jazzu po raz pierwszy uczcimy w Bydgoszczy - na tarasach Młynów Rothera

OPRAC.:
Justyna Tota
Justyna Tota
Seria koncertów z okazji Światowy Dzień Jazzu i Muzyki Kameralnej Fundacji Art Mintaka na tarasach Młynów Rothera 30 IV w godz. 16-21, przeplatanych konkursami z nagrodami
Seria koncertów z okazji Światowy Dzień Jazzu i Muzyki Kameralnej Fundacji Art Mintaka na tarasach Młynów Rothera 30 IV w godz. 16-21, przeplatanych konkursami z nagrodami Tomasz Czachorowski
To głosami bydgoszczan, oddanymi w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, 30 kwietnia na tarasach Młynów Rothera zabrzmi muzyka jazzowa, improwizowana i kameralna. W krótkich przerwach między koncertami będą konkursy z nagrodami. Tak zapowiadają się pierwsze w historii Bydgoszczy obchody Światowego Dnia Jazzu. Wstęp wolny.

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 4 odcinek 11

od 16 lat

- „UNESCO uchwaliło Międzynarodowy Dzień Jazzu, aby dzielić się wartościami tego niezwykle znaczącego gatunku muzycznego. Dziś potrzebujemy jazzu bardziej niż kiedykolwiek. Potrzebujemy jego wartości opartych na godności ludzkiej, walce z rasizmem i wszelkimi formami ucisku” - napisała Audrey Azoulay, Dyrektor Generalna UNESCO w przesłaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu, który został uchwalony na Konferencji Generalnej UNESCO w 2011 r.

W ciągu dekady dzień ten stał się globalnym dorocznym wydarzeniem jazzowym, które jednak dotąd nie było celebrowane w Bydgoszczy. Można zatem powiedzieć, że bydgoszczanie sprawili sobie prezent w roku, w którym przypada jubileusz tego święta.

Bydgoszczanie tak zadecydowali w głosowaniu tegorocznego Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, ale propozycję wysunęła Fundacja Polskiej Muzyki Kameralnej - Art Mintaka, która we współpracy z Miastem Bydgoszcz zorganizuje jazzowe święto po raz pierwszy w mieście nad Brdą. A w zasadzie na tarasach Młynów Rothera, bo tu właśnie 30 kwietnia w godz. 16-21.30 odbyć ma się seria koncertów z okazji Światowego Dnia Jazzu oraz Muzyki Kameralnej.

Kto dla nas wystąpi? Muzycy związani z bydgoską Akademią Muzyczną, kwartet smyczkowy, który wykona specjalnie skomponowaną na tę okoliczność fugę, a także absolwenci akademii i gwiazdy polskiego jazzu...

- Aby zaprezentować Państwu całe spektrum muzyki jazzowej, improwizowanej oraz współczesnej kameralistyki zaprosiliśmy aż sześć projektów, poruszających się w różnych estetykach muzycznych - zapowiada Fundacja Art Mintaka i przedstawia artystów.

  • Jako pierwsze wystąpić ma trio Marek Malinowski Scratching Fork (g. 16.10-16.55), które działa i gra od 2015 roku, ale to na początku zeszłego roku wydało debiutancką płytę. Opiniotwórczy portal Polish-Jazz ogłosił album zespołu Scratching Fork swoją płytą miesiąca!
  • Następnie (g. 17.10-17.40) zaprezentować się ma kwartet smyczkowy Mese Quartet, który współtworzą studenci i absolwenci Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Występując na konkursach krajowych i zagranicznych, mają szeroki repertuar, ale jak mówią najbardziej fascynuje ich muzyką XX i XXI wieku oraz muzyką z pogranicza improwizacji i aleatoryki. Z okazji bydgoskich obchodów Światowego Dnia Jazzu wykonają III Kwartet Smyczkowy Krzysztofa Pendereckiego i II Kwartet Smyczkowy Rafała Gorzyckiego.
  • Ojciec i dwaj synowie, czyli gitarzysta Piotr Olszewski oraz kontrabasista Antoni i perkusista Maksymilian wystąpią w godz. 17.55-18.40. Brzmienie tego rodzinnego tria wzbogacą improwizacje zaproszonych gości: Bartosza Hadały grającego na instrumentach klawiszowych, trębacza Marcina Gawdzisa, gitarzysty Marka Napiórkowskiego oraz biorącego udział w Światowym Dniu Jazzu w Bydgoszczy - Macieja Sikały.
  • Na tarasach Młynów Rothera (18.55-19.30) wystąpi także dobrze znane nie tylko bydgoskiej publiczności Rafał Gorzycki Trio, które w 2016 roku nakładem wytwórni For-Tune, wydało album Playing zaliczony do Top Ten of Polish-Jazz 2016 .
  • Jako przedostatnia (g. 19.45-20.20) z solowym recitalem fortepianowym wystąpi Maja Babyszka - pianistka i wokalistka, która można powiedzieć dorastała na oczach nas wszystkich.
  • A na finał (godz. 20.30) Piotr Lemańczyk Acoustic Trio, czyli najnowszy projekt kontrabasisty Piotra Lemańczyka, który tworzy z pianistą Michałem Tokajem i perkusistą Sebastianem Frankiewiczem.

W przerwach między koncertami będą konkursy z nagrodami w postaci płyty CD występujących artystów wraz z ich autografiami! Wstęp wolny (w razie niepogody wydarzenie przeniesie się do wnętrza Młynów).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo