MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Taternik i jego marzenia

Iwona Matusiak
Taternik, nauczyciel, poeta - tyle w trzech słowach można powiedzieć o Wincentym Birkenmajerze, który jest bohaterem nowej wystawy w Nakle.

Taternik, nauczyciel, poeta - tyle w trzech słowach można powiedzieć o Wincentym Birkenmajerze, który jest bohaterem nowej wystawy w Nakle.<!** Image 2 align=none alt="Image 208207" sub="Wincenty Birkenmajer to ciekawa postać, warto poznać jego historię i miłość do wspinaczki / fot. Iwona Matusiak">

W Muzeum Ziemi Krajeńskiej spotkali się wszyscy, którzy chcieli zdobyć więcej informacji na temat Wincentego Birkenmajera, który uczył również w Państwowym Gimnazjum im. B. Krzywoustego w Nakle.

Wincenty Birkenmajer urodził się w Czernichowie nieopodal Krakowa w 1899 roku. Z wykształcenia był polonistą, uczył w gimnazjach w Inowrocławiu, Nakle i Poznaniu. Jest ikoną polskiego taternictwa okresu międzywojennego. Jego kariera trwała krótko, ale trwale zapisał się w historii taternictwa. Jego pierwsze spotkanie z Tatrami miało miejsce w 1921 roku, ale prawdziwa wspinaczka zaczęła się trzy lata później. Po wielu sukcesach i zdobytych szlakach, postanowił, razem ze Stanisławem Grońskim, podjąć próbę pierwszego zimowego wejścia wschodnim filarem Ganku, zmarł w trakcie realizacji swojego marzenia.

- Muszę się przyznać, że kiedy przybyła do mnie delegacja, która szukała wiadomości o Wincentym Birkenmajerze, nie wiedziałem nawet, że ktoś taki był. Jako wytłumaczenie mogę jedynie powiedzieć, że nie chodziłem do „Krzywoustego” - mówił podczas otwarcia wystawy jej autor Tomasz Pasieka.

Specjalnie na wernisaż z Warszawy przyjechała bratanica Wincentego Birkenmajera, Maria Birkenmajer-Hodgart, która wręczyła dyrektorowi placówki Andrzejowi Sołtysiakowi książkę „Tragedie tatrzańskie”. Natomiast z Poznania przybył autor biografii taternika Marcin Praczyk.

- Cieszę się, że mogę w tym wydarzeniu uczestniczyć. Reszta rodziny również wie, że taka wystawa jest dzisiaj otwierana i również nie kryją swojego wzruszenia - powiedziała Maria Birkenmajer-Hodgart.<!** reklama>

Wystawa, zorganizowana z okazji przypadającej 17 kwietnia 80. rocznicy śmierci Birkenmajera, czynna będzie do 21 kwietnia. Materiały na wystawę udostępnili: rodzina Wincentego Birkenmajera, Marcin Praczyk, Klub Wysokogórski w Toruniu, Muzeum Okręgowe w Toruniu, I LO w Nakle, I LO w Inowrocławiu. Obok pamiątek, zdjęć i informacji na temat taternika, w muzeum zobaczyć możemy również sprzęt i ubranie do wspinaczki z okresu międzywojennego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!