Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W dekadę rozsmakowaliśmy się w emocjach tańca współczesnego [wygraj zaproszenie na taneczny spektakl]

Justyna Tota
Justyna Tota
Pracownia Tańca Współczesnego PRYZMAT w spektaklu  „The Selfies”, wielokrotnie nagradzanym w kraju i za granicą
Pracownia Tańca Współczesnego PRYZMAT w spektaklu „The Selfies”, wielokrotnie nagradzanym w kraju i za granicą Materiały promocyjne/ Jakub Obarek
10 lat jak... marzenie. Na jubileuszowe Święto Tańca w Pałacu Młodzieży dziś wieczór na scenie teatry tańca, w tym bydgoski ABRAX w specjalnej choreografii Jacka Owczarka i profesjonaliści - Pryzmat. Będą wspomnienia i tort dla wszystkich. Dla naszych Czytelników mamy bilety!

Dziś - 29 kwietnia - każdy, kto zajmuje się tańcem lub nim interesuje, świętuje Dzień Tańca. Na świecie jest tak już od ponad trzydziestu lat. W Bydgoszczy od dekady tanecznym ucztowaniem dzieli się z bydgoszczanami Beata Rewolińska, która jest pomysłodawczynią i koordynatorką Święta Tańca w Pałacu Młodzieży.
- Początkowo ten dzień celebrowałam tylko z tanecznymi grupami, które prowadzę w Pałacu Młodzieży. Jednak 10 lat temu uznałam, że o 29 kwietnia należałoby opowiedzieć w naszym mieście. Zaczęłam więc organizować Święto Tańca na większą skalę, zapraszając gości i publiczność. Tak zaczęła się dekada, którą udało mi się wypełnić marzeniami - mówi nam z dumą Beata Rewolińska, która pierwsze taneczne kroki stawiała jako dziecko w zespole baletowym bydgoskiego Pałacu Młodzieży, powróciwszy do niego 26 lat temu jako choreografka i instruktorka tańca współczesnego.

Od początku bydgoskie Święto Tańca odbywa się dwutorowo, tzn. jest koncert z gościnnym spektaklem profesjonalnego teatru tańca oraz 2-3 dni otwartych warsztatów tanecznych.
- Zawsze zależało mi, by bydgoscy tancerze mieli możliwość obcowania z najlepszymi specjalistami z kraju i zagranicy. Stąd warsztaty dla wszystkich chętnych (są grupy początkujących i zaawansowanych, dzieci, młodzieży i dorosłych), prowadzone przez taneczne autorytety - wyjaśnia Beata Rewolińska.

W tym roku warsztaty poprowadzą świetni pedagodzy tańca, tancerze i choreografowie - Jacek Owczarek z Łodzi i Paweł Michno z Warszawy. Pan Jacek, który zajmuje się nie tylko tańcem współczesnym, ale i kontakt improwizacją, to już przyjaciel Święta Tańca w Pałacu Młodzieży.

- Jacek Owczarek jest z nami od pierwszej edycji, a prowadzone przez niego warsztaty tańca są oblegane. Trzykrotnie występował też ze swoją grupą Pracownia Fizyczna jako gość specjalny koncertu. Na nasz jubileusz przez kilka weekendów pracował z moim Teatrem Tańca ABRAX, który dziś wieczór wystąpi w jego choreografii. Dla mnie to więc podwójne święto - mówi nam Beata Rewolińska, nie kryjąc radości także z drugiego gościa, specjalizującego się w tańcu jazzowym, choreografa, który współpracował przy show You Can Dance oraz instruktora tańca w Egurrola Dance.
- O Pawła Michno zabiegałam 3 lata i wreszcie się udało! Jedna z moich tancerek przez kilka lat występowała w jego formacji Jazz One. Myślę, że dzieci i młodzież na tych warsztatach wiele skorzystają. Do grupy dorosłych zaawansowanych zapisał się niejeden instruktor tańca, wszyscy chcą się rozwijać pod okiem najlepszych - przyznaje Beata Rewolińska.

Uwaga, listy uczestników warsztatów tanecznych są już kompletne, ale gdyby komuś bardzo zależało dopisać się, może spróbować zgłosić się do koordynatorki Święta Tańca (adres e-mail: [email protected]), która spróbuje coś zaradzić.

Warsztaty poprzedzi dzisiejszy spektakl taneczny, podczas którego - oprócz wspomnianych już gospodarzy, Teatru Tańca ABRAX - wystąpią także dwa inne zespoły z Pałacu Młodzieży: Talizman Anny Bebenow i DMT Enii Rożankowskiej oraz gość specjalny Pracownia Tańca Współczesnego PRYZMAT z Olsztyna, która zaprezentuje spektakl „The Selfies”.

Organizatorzy spodziewają się, że zainteresowanie dzisiejszym spektaklem tańca współczesnego będzie nie mniejsze niż otwartymi warsztatami tanecznymi. Choć, jak przyznaje nasza rozmówczyni, ta technika tańca początkowo wcale nie przyciągała rzeszy widzów.
- Aby zrozumieć taniec współczesny, trzeba na niego spojrzeć głębiej, umieć go odczytać. Chcąc nijako oswoić widzów z tą techniką taneczną, kilkakrotnie zapraszałam do Pałacu Młodzieży jako gościa specjalnego Polski Teatr Tańca Ewy Wycichowskiej, który zawsze gromadził komplet publiczności. Potem ci sami widzowie byli ciekawi występów innych zespołów. Dziś mogę powiedzieć, że bydgoska publiczność rozsmakowała się w wymagającym tańcu współczesnym, co uważam za sukces nie tylko mój, ale i scenografki, krawcowych szyjących kostiumy, akustyków, osób prowadzących - słowem, całego sztabu ludzi pracujących nad Świętem Tańca w Pałacu Młodzieży - dodaje nasza rozmówczyni.

Swoją cegiełkę do popularności technik tańca współczesnego niewątpliwie dołożyły też telewizyjne programy typu You Can Dance. - Kiedyś najbardziej znany i prezentowany był taniec klasyczny, ludowy czy towarzyski. Dziś mamy mnóstwo zespołów świetnie tańczących, np. hip-hop czy jazz. To widać zresztą po samej Bydgoszczy. W naszym mieście jest wiele naprawdę dobry szkół tańca, wspaniałych tancerzy i choreografów różnych technik tanecznych. Jedno się tylko nie zmieniło - by zostać dobrym tancerzem, trzeba ciężko i systematycznie pracować, być konsekwentnym. To wszystko są wyrzeczenia, które trzeba udźwignąć. Z nikogo w 2-3 miesiące nie zrobi się świetnie tańczącej gwiazdy, jak w telewizyjnym show - podkreśla Beata Rewolińska.

Wracając jeszcze do jubileuszu Święta Tańca w Pałacu Młodzieży - z tej okazji będą dziś wieczór niespodzianki. Jak nam zdradzono, nie zabraknie wspomnień oraz słodkiego poczęstunku w postaci tortu. Czego można życzyć tancerzom, jak i pomysłodawczyni bydgoskiego Święta Tańca?
- Chcielibyśmy, aby kolejne lata były równie dobre, jak miniona dekada. Aby nigdy nie zabrakło nam inspiracji i jak zawsze byśmy mogli liczyć na pomoc osób, które współtworzą nasze taneczne świętowanie - dodaje Beata Rewolińska.

Wygraj bilety na taneczny spektakl
Dziś (29.04.) o godz. 17.00 na jubileuszowym koncercie wystąpią najstarsze zespoły taneczne, działające w Pałacu Młodzieży oraz gość specjalny Pracownia Tańca Współczesnego PRYZMAT z Olsztyna.

Dla Czytelników mamy 3 podwójne zaproszenia na dzisiejszy spektakl. Wystarczy podać rok, w którym ustanowiono Międzynarodowy Dzień Tańca. Odpowiedzi prosimy słać pod adresem: [email protected]. O wygranej poinformujemy w mailu zwrotnym.

Szczegółowy program warsztatów oraz informacje o biletach (15 zł) na stronie www.palac.bydgoszcz.pl

O czym jest spektakl „The Selfies”? (opis ze strony www.pryzmat-taniec.pl)
Wytańczyć granicę manipulacji, której wszyscy codziennie jesteśmy poddawani…
Lokowanie produktu, reklama, kampanie, opinia publiczna, media, władza - to dzisiejsi KREATORZY MODY, KREATORZY NASZEJ ŚWIADOMOŚCI, którzy wkraczają umiejętnie i subtelnie do naszego życia. Siła tych mechanizmów jest wszechogarniająca. Wolny rynek, a wolność wyboru jest tylko złudzeniem. Podlegamy, bowiem warunkom nam narzucanym, w świecie zdeterminowanym pogonią za ciągłym postępem, wizualnością, iluzją, castingami, kreacjami na sprzedaż, marketingiem.  

Czy dzisiaj miarą naszej rzeczywistości jest liczba „lajków” na Facebooku?

Temat manipulacji, jej siły, a także jej granic szczególnie zainteresował Pracownię Tańca Pryzmat. W środku tych zachowań zawsze stoi człowiek. Zespół próbuje ukazać obraz skomplikowanych relacji w rzeczywistości, gdzie nawet uczucia i ludzkie ciało stają się produktami. Bo czy można żyć z twarzą inną niż swoją?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!