Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez bólu i napięć - kiedy udać się na masaż, a kiedy do lekarza?

MAT. PROMOCYJNY
Doświadczonemu masażyście wystarczy jedno spotkanie lub nawet krótka rozmowa, by był w stanie powiedzieć, że jego rola się skończyła i trzeba udać się do rehabilitanta bądź do ortopedy.

Rozmowa z Heleną Osowiec-Bujną, dyplomowaną masażystką, właścicielką mobilnego Gabinetu Terapii Manualnej w Bydgoszczy - www.GTMmasaz.pl, tel. 662 891 010

Masaże są dla osób, które chcą się zrelaksować, czy raczej dla cierpiących na jakieś dolegliwości?
Tak naprawdę masaże są dla każdego, tylko ich rodzaj powinien być dobrany do sytuacji zdrowotnej klienta. Jeżeli skarży się on na dolegliwości bólowe i pracujemy nad tym, by się ich pozbyć, mówimy o masażu profilaktycznym. Jeśli chodzi tylko o rozładowanie napięcia, stosujemy masaż relaksacyjny. Są też zabiegi pielęgnacyjne, dodatkowo odżywiające skórę odpowiednimi preparatami kosmetycznymi.

Masaż jest też narzędziem w terapii dla osób po operacjach, które posiadają blizny - głównie dla kobiet po cesarskim cięciu. Zabliźniona skóra jest często ściągnięta, gruba, odbarwiona. Masażem można to zmienić?
Oczywiście ta blizna całkiem nie zniknie – masaż to nie to samo co medycyna estetyczna. Ale dzięki niemu możemy zmiękczyć skórę. Stosuje się różne techniki łamania i ugniatania, po to żeby ją odżywić i poprawić krążenie. Przede wszystkim pozwala to pozbyć się dolegliwości bólowych, ale przy okazji blizna staje się bardziej elastyczna, miękka, mniej wyczuwalna i jaśniejsza.

Masaż to przede wszystkim dotyk, ale popularne są też masaże z gorącymi kamieniami, świecami czy olejkami...
Każdy z nas ma swoją wrażliwość na dotyk, ale także na zimno i ciepło, dlatego w zależności od potrzeb pacjenta dobiera się siłę i techniki jakie będą wykorzystywane w trakcie masażu. Zawsze zanim wprowadzę nowy masaż do swojej oferty, to zbieram najpierw opinie znajomych. Praca z ciałem to bowiem duża odpowiedzialność. Podobnie jest z kosmetykami, które stosuję. Wybieram tylko te naturalne, które długo testuję na sobie, potem na znajomych i dopiero wprowadzane są dla klienta.

Bez bólu i napięć - kiedy udać się na masaż, a kiedy do lekarza?

Podejrzewam, że dla większości klientów masaż to wciąż wydarzenie typu raz na wyjątkową okazję...
Na szczęście coraz więcej osób ma świadomość własnego ciała i zauważa, że masaż pozwala im lepiej funkcjonować na co dzień. Tacy klienci zwykle decydują się dwa razy w roku na serię około 10 masaży, po jednym raz w tygodniu. To pozwala im się zrelaksować, pozbyć się pewnych bólów czy napięć i na dłuższy czas poprawia ich samopoczucie.

A jakie problemy czy dolegliwości możemy próbować rozwiązać poprzez masaż?
Przede wszystkim bóle lędźwi, barków, szyi, a także migreny, czyli takie standardowe dolegliwości, które wiążą się ze współczesnym, siedzącym trybem życia. Godziny przed komputerem czy w samochodzie nie wpływają dobrze na stan naszych pleców, ale większość z nas nic z tym nie robi, dopóki nie zacznie boleć. A gdy już boli, często szukamy pomocy w lekach przeciwbólowych, ale to nie jest najlepsze rozwiązanie. Warto się udać do lekarza, który postawi diagnozę i zapisze rehabilitację lub właśnie masaże.

W jakich sytuacjach możemy zdecydować się na masaż, a kiedy już lepiej faktycznie wybrać się do lekarza?
Każdy przypadek jest inny, dlatego przy pierwszym kontakcie z pacjentem robi się najpierw wywiad. Doświadczonemu masażyście wystarczy jedno spotkanie, a nawet krótka rozmowa, by był w stanie powiedzieć, że jego rola się skończyła i trzeba odesłać pacjenta do rehabilitanta bądź do ortopedy. Uczciwy masażysta nie będzie przedłużał na siłę terapii, która prawdopodobnie oczekiwanego skutku i tak nie przyniesie.

Ale jak odróżnić doświadczonego masażystę od kogoś, kto po prostu zrobił weekendowy kurs?
Jest z tym problem, ponieważ nie ma uregulowania zawodu. Są szkoły, które dają dyplom z Ministerstwa Edukacji, ale istnieje też mnóstwo kursów, po których część osób decyduje się na pracę z pacjentem. To dość ryzykowne, bo wiele z tych kursów nie zawiera podstaw anatomii, a w naszym zawodzie jej znajomość jest niezbędna. Zawsze można jednak poprosić masażystę by przedstawił dyplom. Umawiając się z masażystą mobilnym, takim jak ja, wystarczy przez telefon poprosić, by przywiózł go ze sobą lub podał jego numer.

Dla kogo rozwiązaniem jest masaż na telefon?
Jest grupa pacjentów, którzy po prostu nie mają czasu na szukanie i dojazd do stacjonarnego gabinetu. Wtedy wybierają terapię w domu, bo jest im łatwiej spotkać się w dostępnych dla siebie godzinach. Z drugiej strony, niektórzy czują się bardziej komfortowo w swoim zaciszu. Po większych salonach kręci się nieraz dużo osób, a część klientów ceni sobie intymność i spokój. Ale są też tacy, którzy wolą wyjść na ten masaż, bo nie muszą myśleć w tym czasie o obowiązkach, rodzinie, mają za to godzinę tylko dla siebie. Każdy może wybrać to, co mu najbardziej odpowiada.

Bez bólu i napięć - kiedy udać się na masaż, a kiedy do lekarza?
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera