MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie Muzeum Fotografii świętuje 18. urodziny. Odsłonięto pamiątkową tablicę [zdjęcia]

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
W środę, 23 listopada odsłonięta została tablica pamiątkowa ALFA-FOTON, upamiętniająca bydgoską historię fotografii. Uroczystość odbyła się z okazji 18. urodzin Muzeum Fotografii, mieszczącym się przy ul. Garbary 3 w Bydgoszczy.
W środę, 23 listopada odsłonięta została tablica pamiątkowa ALFA-FOTON, upamiętniająca bydgoską historię fotografii. Uroczystość odbyła się z okazji 18. urodzin Muzeum Fotografii, mieszczącym się przy ul. Garbary 3 w Bydgoszczy. Arkadiusz Wojtasiewicz
W tym roku mija 18 lat od otwarcia Muzeum Fotografii przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. Z tej okazji odsłonięta została tablica pamiątkowa. Ma to być symbol, który pozwoli przywołać bydgoskie tradycje fotograficzne. Uroczystość odbyła się w środę, 23 listopada w południe.

Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 35:

od 16 lat

Choć bydgoskie Muzeum Fotografii dopiero wkroczyło w okres pełnoletniości, fundamenty jego historii sięgają znacznie głębiej. Jak opowiada nam Marta Rosenthal-Sikora, dyrektor Muzeum Fotografii, już w 1925 roku z inicjatywy Mariana Dziatkiewicza (1890–1956), drogisty z wykształcenia, przedsiębiorcy i wizjonera, powstała Fabryka Płyt Fotograficznych „ALFA”. Był to jeden z pierwszych zakładów fotochemicznych na ziemiach polskich i pierwszy szerzej znany w Europie Środkowo-Wschodniej.

Ponad 80 lat historii bydgoskiej fotografii

W zakładzie tym wytwarzane były płyty światłoczułe, papiery fotograficzne i odczynniki do ich obróbki. W okresie II wojny światowej fabryka funkcjonowała pod niemiecką marką OPTA, po wojnie zaś została upaństwowiona jako część Przedsiębiorstwa Państwowego „Film Polski”. Następnie przedsiębiorstwo działało jako Bydgoskie Zakłady Fotochemiczne „FOTON”. W 2007 roku, po ponad 80 latach, zakończona została faktyczna działalność zakładu.

W 2004 roku decyzją władz Wyższej Szkoły Gospodarki, z inicjatywy środowiska pracowników FOTON-u, powołano Muzeum Fotografii, które zajęło przestrzeń po pierwszej lokalizacji bydgoskiej ALFY, a następnie przeniosło się do nieodległych budynków przy ul. Królowej Jadwigi. Od 2020 roku zlokalizowane jest w zabytkowym obiekcie przy ulicy Karpackiej 52.

Nasza rozmówczyni podkreśla, że Muzeum od samego początku istnienia pielęgnuje tradycję bydgoskiego i polskiego przemysłu fotochemicznego. By dać temu wyraz, w środę, 23 listopada, odsłonięta została tablica pamiątkowa ALFA-FOTON.

Bydgoskie Muzeum Fotografii świętuję "osiemnastkę"

- W tym roku mija 18 lat od otwarcia Muzeum Fotografii przy Wyższej Szkole Gospodarki. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej ma wymiar symboliczny, dzięki któremu chcielibyśmy przywołać bydgoskie tradycje fotograficzne. To właśnie tutaj bowiem rozpoczęła się historia przemysłu fotochemicznego w Bydgoszczy - mówi Marta Rosenthal-Sikora.

Dziś w Muzeum Fotografii obejrzeć możemy eksponaty związane z działalnością dawnej fabryki. Organizowane są ponadto wystawy fotograficzne, a także prowadzone są działania edukacyjne, dzięki którym studenci mogą poznać historię fotografii.

Muzeum jest czynne od wtorku do piątku w godz. 11-17 oraz w soboty w godz. 10-14.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo