MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dla dzieci tworzą teatr, uczą budować instrumenty, czytają - animatorzy Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy

Justyna Tota
Justyna Tota
Czytanie Króla Maciusia Pierwszego Emilia Malczyk ilustruje tekturowymi kukiełkami wykonanymi przez graficzkę KPCK - Darię
Czytanie Króla Maciusia Pierwszego Emilia Malczyk ilustruje tekturowymi kukiełkami wykonanymi przez graficzkę KPCK - Darię YouTube KPCK
Animatorzy Działu Artystycznego Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy Salon Hoffman przekształcili w małe studio filmowe. Tu powstają kolejne odcinki cykli adresowanych m.in. do dzieci. Premiery także w wakacje!

- Początkowo teatrzyki nagrywałam w domu, teraz z całym zespołem pracujemy nad jak najlepszym efektem - przyznaje Wioleta Górska-Nowik z Pracowni Teatru KPCK, która spektakle online reżyseruje i występuje w nich, animując różnego rodzaju przedmioty.

Czwartki z Mini Domowym Teatrem KPCK

- Postaci w teatrzyku konstruujemy z różnych materiałów: raz jest to papier („Wiersz o Grzesiu kłamczuszku”), innym razem są to drewniane łyżki („Dwie Dorotki”), garnki i kubki („Legenda o smoku wawelskim”), był też teatr cieni (bajka „O wilku i siedmiu koźlątkach”). Na koniec każdego spektaklu zdradzamy, jak wykonać bohatera z danego przedstawienia online - wyjaśnia pani Wioleta.

Jak przyznaje nasza rozmówczyni, czwartkowe przedstawienia online mają nie tylko dać dzieciom namiastkę teatru, ale także zachęcić do kreatywnego działania w domach, kiedy z powodu koronawirusa nie mogą uczęszczać do szkoły czy na zajęcia pozalekcyjne.

Muzyczne piątki online

Do tworzenia domowych instrumentów w piątki zachęca z kolei Marta Wierzbiańska, prowadząca cykl „Hej maluszku nadstaw uszka”.

- Podczas spotkań online prezentuję, jak wykonywać proste instrumenty, na których dzieci będą potrafiły też zagrać - mówi pani Marta, która w budowie instrumentów stara się wykorzystywać materiały naturalne, ogólnodostępne, a nawet rzeczy z pozoru niepotrzebne jak kapselki, patyczki po lodach czy puszki.

Powstały już perkusjonalia i przeszkadzajki jak janczary, bębenek obrotowy czy marakasy. - W kolejnych odcinkach będziemy tworzyć instrumenty dęte, jak piszczałka czy fletnia pana - dodaje pani Marta, która zdradziła nam, że wszystkie zbudowane podczas audycji instrumenty zabrzmią na finał wspólnie. - Stworzymy akompaniament do znanego utworu, zachęcają naszych widzów przed ekranami, by dołączyli, grając na stworzonych przez siebie instrumentach - zdradza nam pani Marta, która w ramach cyklu planuje też m.in. uczyć dzieci piosenek.

Środowe czytanie Króla Maciusia Pierwszego

Swoich fanów mają także środy z Korczakiem Online, czyli czytanie przez Emilię Malczyk kolejnych rozdziałów Króla Maciusia Pierwszego.

- Dlaczego akurat ta książka? Zasugerowało mi ją moje 8-letnie dziecko, które również słucha czytania online. Poza tym myślę, że to taka książka, która porusza temat próby zmierzenia się z losem, tego na co jesteśmy, a na co nie jesteśmy gotowi. Dużo tu istotnych wątków, w dobie koronawirusa wciąż aktualnych - wyjaśnia pani Emilia, która swe czytanie ilustruje tekturowymi kukiełkami Maciusia, Felka...

Wszystkie powyższe audycje, zamieszczane co tydzień na YouTubie, a także profilu Facebook i stronie kpck.pl/kultura-online, będą mieć premiery też w lipcu i sierpniu.

Trzy wydarzenia z publicznością w Salonie Hoffman

Dla dzieci tworzą teatr, uczą budować instrumenty, czytają - animatorzy Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy
materiały promocyjne KPCK

Tymczasem Salon Hoffman KPCK zaprasza ponownie do siebie na trzy czerwcowe wydarzenia, które będą także transmitowane online na Facebooku Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy przy udziale publiczności:

  • Czy ten koncert to nie u Was?: Judyta Wenda (19 czerwca godz. 18),
  • Folkowe warsztaty plastyczne. Wzory borowiackie (23 czerwca godz. 13)
  • XLI Spotkanie z Historią u Hoffmana: Kąpielnia, a co to takiego? (25 czerwca).

Jeżeli ktoś chce uczestniczyć w powyższych wydarzeniach na żywo jako publiczność, powinien skontaktować się z KPCK (plac Kościeleckich 6, tel. 52 585 15 01 lub 02, 03), w siedzibie którego można odbierać bezpłatne wejściówki. Uwaga, liczba miejsc ograniczona!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera