MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do Bydgoszczy na XXII Ogólnopolski Zlot Szkół im. Henryka Sienkiewicza przyjechało 200 osób

Katarzyna Słomska
Ponad 200 uczestników zlotu im. Henryka Sienkiewicza przemaszerowało wczoraj ulicami Bydgoszczy. Później obchody przeniosły się do budynku UKW i Pałacu w Ostromecku.
Ponad 200 uczestników zlotu im. Henryka Sienkiewicza przemaszerowało wczoraj ulicami Bydgoszczy. Później obchody przeniosły się do budynku UKW i Pałacu w Ostromecku. Tomasz Czachorowski
To niewątpliwy prestiż i promocja dla naszego miasta. Setki gości, w tym Juliusz Sienkiewicz, wnuk pisarza i noblisty, do jutra będą zwiedzać Bydgoszcz i jej okolice.

Zloty Szkół im. Henryka Sienkiewicz mają już ponad 20-letnią historię. Bydgoska SP nr 37 przy ul. Gdańskiej, której patronem jest pisarz, w wydarzeniu bierze udział od 2003 roku.
[break]

- Henryk Sienkiewicz patronuje ponad 200 szkołom w całej Polsce, które co roku w różnych miastach naszego kraju spotykają się na zlocie. W tym roku, po raz pierwszy, gospodarzem jest Bydgoszcz - mówi Mirosław Zajdel, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 37. - Organizacja takiego przedsięwzięcia wiąże się z mnóstwem pracy, ale naszym celem jest przede wszystkim pamięć o Henryku Sienkiewiczu. Jak mówi dyrektor - do Bydgoszczy przyjedzie około 200 osób z ponad 40 szkół, m.in. z Warszawy, Krakowa czy Szczawnicy.
Praca nad organizacją zjazdu rozpoczęła się już w lipcu zeszłego roku. - Po pierwsze, trzeba było znaleźć tak dużą liczbę miejsc noclegowych dla naszych gości, obmyślić plan tego 3-dniowego wydarzenia, zorganizować konkursy i nagrody - mówi Mirosław Zajdel. - Wpadliśmy też na pomysł stworzenia muralu związanego z Henrykiem Sienkiewiczem na jednej ze ścian naszej szkoły. Jego stworzeniem zajęli się młodzi artyści, pochodzący z naszego miasta. Efekt końcowy przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania.
Zjazd rozpoczął się już wczoraj, uroczystym przemarszem przez miasto. Uczestnicy wzięli także udział w mszy świętej, złożyli kwity pod pomnikiem Henryka Sienkiewicza i bawili się podczas bankietu, zorganizowanego w pałacu w Ostromecku.

- Dzisiaj zwiedzamy Bydgoszcz i okolice. Myślę, że taki zlot to także ogromna szansa dla naszego miasta, by pokazać się mieszkańcom całej Polski, którzy, mam nadzieję, zauroczeni Bydgoszczą jeszcze do niej wrócą - powiedział ‚Expressowi” dyrektor SP nr 37.

- Myślę, że mój dziadek bardzo by się cieszył, że właśnie w ten sposób kultywuje się pamięć o nim. Zawsze kochał dzieci i lubił dla nich pisać - mówi gość honorowy zlotu, wnuk pisarza - Juliusz Sienkiewicz.
Podczas zlotu podjęto także inicjatywę, by rok 2016 został w Polsce rokiem Henryka Sienkiewicza. - W 2016 przypada okrągła rocznica śmierci i otrzymania przez pisarza nagrody Nobla - myślę, że to doskonała okazja, by o tym przypomnieć - mówi Mirosław Zajdel.

Spotkania szkół zainicjował Antoni Cybulski, twórca i wieloletni dyrektor muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. - Bez jego pasji i zaangażowania zlot nie przetrwałby tych dwudziestu dwóch lat. W 1993 roku powstało wiele podobnych inicjatyw, niewiele z nich przetrwało - dodaje dyrektor SP nr 37.

Osoby zajmujące się zlotami chcą założyć stowarzyszenie. - Wiele szkół im. Henryka Sienkiewicza znajduje się na wsiach. Rodziców dzieci czasem niestety nie stać, by wysłać swoją pociechę na zlot. Mamy nadzieję, że gdy zostaniemy wypisani do rejestru KRS być może uda nam się otrzymać także wsparcie finansowe - dodaje Mirosław Zajdel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!