Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dr Google to nie doktor! Sandra Jedynak obala medyczne mity

Jan Oleksy
Co się stanie, gdy połkniesz paracetamol na kacu? Czy jedzenie lodów wymraża tłuszcz z boczków? Czy suple robi się z cukru pudru? Tego dowiedzieć się można na youtubowym kanale Yolki.med z filmików tworzonych przez Sandrę Jedynak.

Z Sandrą Jedynak, youtuberką z kanału Yolki.med, rozmawia Jan Oleksy

Kanał na YouTube o zdrowiu - skąd taki pomysł?
Projekt Yolki.med zaczęłyśmy z przyjaciółką Kamilą Mazur. Obie pracujemy w firmie medycznej, jesteśmy ciekawe świata, wszędobylskie i lubimy nowinki z tej branży, a przede wszystkim nie mamy problemu, by występować przed kamerą. Postanowiłyśmy więc zacząć popularyzować tematy medyczne w taki niesztampowy sposób.

Zdrowie to poważna sprawa. Czy można o nim mówić w żartobliwym tonie?
Taka formuła jest dla nas naturalna. Znamy się z Kamilą dość długo, doskonale się rozumiemy, mamy podobne poczucie humoru, więc wszelkie dyskusje prowadzimy w tym tonie. Takie po prostu jesteśmy na co dzień. Nie chciałyśmy z poważnymi minami udawać ekspertek, bo już na starcie straciłybyśmy wiarygodność. Stanowimy kontrapunkt dla specjalistów, którzy w standardowy sposób poruszają merytoryczne kwestie. Wprowadziłyśmy żartobliwą konwencję, żeby rozruszać widza i atrakcyjnie pokazać problem od życiowej strony. Po prostu podajemy z humorem wiedzę medyczną w skondensowanej formie.

Kamila Mazur i Sandra Jedynak z kanału Yolki.med
Kamila Mazur i Sandra Jedynak z kanału Yolki.med

Już same tytuły odcinków przyciągają uwagę. Chociażby taki: „Czy suple robi się z cukru pudru”?
Pomysł na ten odcinek pojawił się w naszych głowach po obejrzeniu filmu „Botoks”. Oczywiście, pracując w branży medycznej, wiemy, że co do zasady tak nie powinno być, ale różne specyfiki, szczególnie te sprzedawane w internecie, zawierają często nieznane składniki. Gdyby to był tylko cukier puder, to jeszcze pół biedy…

Bo nie zaszkodzi?
Dokładnie. Jednak problem pojawia się wtedy, gdy ktoś szuka lekarstw, które mają mu pomóc wyjść z choroby. Wyobraźmy sobie, że pacjent musi przyjmować leki na serce, bo inaczej jego życie będzie zagrożone i zamiast w aptece, kupuje lek w internecie. Jeśli trafi na sfałszowany lek, który nie zawiera odpowiedniej dawki substancji czynnej, to sytuacja może skończyć się tragicznie. Naszym celem było pokazanie, że z jednej strony istnieją podejrzane suplementy, ale z drugiej te pochodzące ze sprawdzonych źródeł na pewno nie są zrobione z cukru pudru. Ponadto zwracamy uwagę, by z tych środków korzystać z rozsądkiem.

Niestety wiele osób ma tendencję do łykania wszystkiego, co popadnie. Polacy zażywają różnorakie tabletki z nadzieją, że im pomogą, zamiast przebadać się pod kątem niedoborów witamin czy minerałów. Dlatego rynek suplementów „puchnie”, a przecież nie wszystkie są dobrej jakości i w ogóle potrzebne.

Dlatego mówisz - sprawdzam!
Teraz zaczęliśmy drugi sezon, już z Piotrem Michalczewskim, który zastąpił Kamilę. Pracujemy właśnie nad nowym odcinkiem o suplementach ziołowych. Zastanawiamy się, ile tak naprawdę jest szałwii w szałwii, mięty w mięcie i wszystkich ziół w ziołach. Czy to się da sprawdzić? Czy można dostać dokładnie to, co deklaruje producent? Zobaczymy.

Skąd czerpiesz inspiracje?
Trochę z własnych obserwacji życia codziennego, a trochę z kilku kanałów, które prowadzę w mediach społecznościowych. Ludzie się w nich wypowiadają, zadają pytania, żarliwie ze sobą dyskutują, przedstawiają problemy, które są punktem wyjścia do kolejnych filmików.

Powstało ich sporo. Ile?
Już sama się pogubiłam, ale chyba ponad 20. Raz w miesiącu chcemy wypuszczać dłuższy odcinek pełnometrażowy, 6-7-minutowy, gdzie będziemy głębiej rozpracowywać temat, ale wprowadzamy też krótkie, dwuminutowe wrzutki w wersji Yolki.news. Ostatnio wypuściliśmy wideo o leczniczej marihuanie.

Temat bardzo aktualny.
Tak, obecnie na topie. Marihuana jest już w Polsce legalna, ale tylko w medycznej postaci i z ważną receptą. Wyjaśniamy w tym odcinku, po co komu lecznicza marihuana. Dużej pomocy udzielają nam lekarze. Mamy na podorędziu młodego, kompetentnego lekarza Michała Domaszewskiego, który sam jest vlogerem, instagramerem, pojawia się w telewizji, więc nie trzeba było go przekonywać do tego pomysłu. Wiele tematów wynika z aktualnych problemów związanych ze zdrowiem.

Dr Google to nie doktor! Sandra Jedynak obala medyczne mity
Jacek Smarz

Bardzo aktualny jest też filmik o masce antysmogowej, która nie chroni przed smogiem…
To określenie marketingowe, bo nie istnieje coś takiego jak maska antysmogowa. Wszyscy boimy się smogu, więc producenci wymyślili taką nazwę. Zdaniem specjalistów mamy raczej do czynienia z półmaską filtrującą, która nie zatrzymuje drobnych cząsteczek ani gazów, a jedynie większe cząsteczki zanieczyszczeń. Oczywiście, lepsza taka maska niż żadna, szczególnie gdy zimą biegamy lub jeździmy na rowerze, ale pamiętajmy, że noszenie jej nie uchroni nas całkowicie przed smogiem.

Prostujesz stereotypy, schematyczne myślenie?
Obalamy mity, sprawdzamy, testujemy, analizujemy, drążymy, pytamy, korzystając przy tym z pomocy lekarzy, specjalistów, konsultantów. Sami też się uczymy w trakcie przygotowywania materiałów, często poprawiając scenariusz. Paradoksalnie każdy z nas ma przeświadczenie, że wie wszystko o zdrowiu, tak jak o piłce nożnej czy polityce, ale jest cała masa najdziwniejszych pytań, na które nadal szukamy odpowiedzi. My dzielimy się tymi odpowiedziami w sieci.

Czy to, co robisz, to rodzaj misji?
Myślę, że można tak powiedzieć. Skoro mam łatwy dostęp do wiedzy, do doświadczonych ekspertów, to dlaczego miałabym z tego nie korzystać? Sama na co dzień zajmuję się mediami społecznościowymi, więc wiem, jak w przystępnej formie tę wiedzę przekazać, by dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców.

Wspominasz o internecie, więc od razu przypomina mi się odcinek „Czy dr Google to doktor?”.

Trzeba uświadamiać ludziom, że nie powinni bezkrytycznie korzystać z potęgi dr. Google, by nie szukali diagnozy w sieci, unikając jednocześnie wizyt u lekarza. W ten sposób często sobie szkodzą, szczególnie gdy trafiają na różne teorie spiskowe i zaczynają uznawać je za wiedzę medyczną.

Interakcje między Yolkami a internautami są żywe?
Hejtują Was? Chcemy, by proponowane tematy wyzwalały dyskusje, np. tak, jak to miało miejsce po filmie „Czy tatuaże nas zabijają?”. Niektórzy zarzucali nam, że najpierw mówimy, jak to jest niezdrowe, a później, że jednak wykorzystywane w medycynie. Oczywiście to dwie różne kwestie, ale negatywne głosy zawsze się znajdą. Zwykle dyskusje prowadzimy w neutralnym tonie. Używając merytorycznych argumentów, jesteśmy w stanie załagodzić konflikt. Nie mamy hejterów. W naszych filmikach nie mówimy o życiu i śmierci czy o końcu świata, więc nie ma o co się boksować.

Czy filmik „Duże cycki to duży czy mały problem?” wywołał wiele kontrowersji?
Myśleliśmy, że wywoła, ale tak się nie stało. Spotkałyśmy się z pozytywnym odbiorem. Zainteresowanie było duże, pojawiało się mnóstwo pytań, np. czy rozmiar XXL zmieści się w mammografie, albo jak traktować sztuczne piersi. To był nasz najbardziej czasochłonny odcinek, bo trudno było znaleźć ginekologa, który zgodziłby się wystąpić w takiej żartobliwej konwencji. Hamowały ich obawy o swój wizerunek. Ale to nas nie zniechęca. Nie zamykamy się na żadne zagadnienia. Priorytetowe są dla nas innowacje, takie jak telemedycyna czy chociażby sprawa drukowania wątroby w 3D, ale nie stronimy od lajfstajlowych tematów i szukania odpowiedzi na pytania typu: „Czy częste mycie skraca życie?”. Filmiki Yolki.med mają pobudzać do myślenia o zdrowiu.

SANDRA JEDYNAK

ma 30 lat, jest politologiem, youtuberką, oryginalnie współprowadzi na YouTube kampanię zdrowotną w formie inteligentnych i dowcipnych filmików, uprawia girevoj sport (kettlebell lifting), pracuje w Grupie NEUCA jako starszy specjalista ds. komunikacji oraz jako freelancer, pomagając małym firmom zaistnieć w sieci, współorganizuje także networkingowe spotkania LinkedIn Local Toruń.

Dr Google to nie doktor! Sandra Jedynak obala medyczne mity
Jacek Smarz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo