MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzieła babci i wnuczki poza ramami wyobraźni

Justyna Tota
Justyna Tota
Ewa Maria Detmer, zafascynowana swego czasu Magdalenę Abakanowicz, tworzy m.in. miękkie collage. Powyżej „Spłoszony”
Ewa Maria Detmer, zafascynowana swego czasu Magdalenę Abakanowicz, tworzy m.in. miękkie collage. Powyżej „Spłoszony” Ewa Maria Detmer
Panie Ewę Marię Detmer i Martę Jakóbczuk łączą więzy krwi i pasja tworzenia. Obie zapraszają na swoją wspólną - drugą już - wystawę, prezentując świat w miękkim collage, smoki, sowy i rysunki na kleksach. Wernisaż w czwartek o godz. 18 w Salonie Hoffman KPCK, wstęp wolny.

Patronat „Expressu” „Szybko płynie czas . . .” - tak mogą powiedzieć autorki najnowszej ekspozycji w Salonie Hoffman, które swą pierwszą wspólną wystawę miały w 2008 r. w Fordońskiej Galerii Młodych Twórców. Żartują, że wtedy to była próba generalna, jutro będzie premiera.

- Zaczęłam tworzyć dla mojej wnuczki, a był to rok 1996. Nasza pierwsza wystawa była dla mnie bardzo wzruszającym wydarzeniem - wspomina Ewa Maria Detmer (ur. 1947 r.), która 17 lat temu po raz pierwszy pokazała swe prace w Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy i od tego czasu konsekwentnie robi to, co sprawia jej przyjemność. Tworzy. I nadal ma świetny kontakt ze swoją wnuczką Martą Jakóbczuk, ubiegłoroczną maturzystką bydgoskiego „Plastyka”, która specjalizuje się w technice graficznej.

Ewa Maria Detmer

Marta fascynuje się fantastyką, jej wyobraźnia rozbudzona opowiadaniami Edgara Allana Poe i Howarda Phillipa Lovecrafta pozwala tworzyć z... przypadkowych plam, z których za pomocą cienkopisów „wyczarowuje” rysunki z pogranicza jawy i snu.

Pani Ewa w swe prace wkłada nie tylko mnóstwo wyobraźni, ale i wysiłku. Zafascynowana swego czasu Magdaleną Abakanowicz, zaczęła tworzyć miękkie collage i kompozycje przestrzenne, w jednej i drugiej technice mając w zamyśle trójwymiarowość.

- W 2014 roku na ogólnopolskiej wystawie „Etnodesign wczoraj i dziś”, organizowanej przez Muzeum Narodowe i Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, wystawiono 25 moich kompozycji przestrzennych. Rok później była wystawa twórczości „Kraj naszej wyobraźni… Wystawa malarstwa i rysunku Teofila Ociepki w 125. rocznicę urodzin artysty” i wówczas MOB zwróciło się do mnie, bym wykonała kompozycje przestrzenne, które będą nawiązywały do obrazów Ociepki. Poprosiłam więc moją wnuczkę i jej kolegę Jakuba o zrobienie projektów, które przypadły mi bardzo do gustu, stworzyłam kilka smoków – wspomina Ewa Maria Detmer.

Latająca mysz dołączy na wystawie do smoków Ewa Maria Detmer

Jak zdradziła nam artystka, na wystawie w Salonie Hoffman KPCK będzie kilka innych smoków, do których dołączy nawet latająca mysz, a także ptaki, które nie od dziś panią Ewę fascynują. Ostatnio zwłaszcza sowy, które... usiądą na gałęziach „wychodzących” z passe-partout obrazu.

Czwartek, 9 marca o godz. 18.00 - wernisaż w Salonie Hoffman KPCK, pl. Kościeleckich 6 w Bydgoszczy, wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!