MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Finał Ogólnopolskiego Konkursu "Niesamowita Maszyna" Politechniki Białostockiej. Wygrała konstrukcja uczniów z Sokołowa Podlaskiego

red.
Dariusz Piekut / Politechnika Białostocka
9 niezwykłych konstrukcji zaprezentowali w czwartek 25.04 młodzi konstruktorzy w finale Ogólnopolskiego Konkursu „Niesamowita Maszyna” Politechniki Białostockiej. Uczniowie walczyli o indeksy i nagrody pieniężne. Zwyciężyła drużyna z liceum w Sokołowie Podlaskim.

Konkurs "Niesamowita Maszyna" Politechniki Białostockiej

To była 6. edycji ogólnopolskiego konkursu „Niesamowita Maszyna”.

Swoje własne wersje maszyny Rube’a Goldberga zbudowali uczniowie ze szkół ponadpodstawowych z

  • Białegostoku,
  • Opoczna,
  • Gronowa,
  • Sokółki,
  • Moniek,
  • Sokołowa Podlaskiego,
  • Ełku
  • oraz miejscowości Dobrodzień.

W pracach uczniów doceniano m.in. złożoność urządzenia, wykorzystanie zjawisk i sposobu ich połączenia, a także pomysłowość i estetykę wykonania.

Zwycięzcy oprócz indeksów na wybrane kierunki studiów I stopnia w Politechnice Białostockiej otrzymali czek na 5 tys. złotych. Nagrodę przekazano także szkole, w której uczą się zwycięzcy konkursu oraz mentorowi zwycięskiej drużyny. To odpowiednio 1 tys. i 500 złotych. Za zajęcie drugiego miejsca uczelnia przyznała laureatom 2 tys. złotych. Za miejsce trzecie – 1500 złotych.

– Już po raz szósty mamy okazję podziwiać niesamowite rozwiązania, zbudowane przez młodych pasjonatów techniki. Ten konkurs od początku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Dla nas rywalizacja pod hasłem „Niesamowita Maszyna” jest o tyle ważna, że właśnie dla takich kreatywnych i odważnych osób jak uczestnicy konkursu, chcemy stwarzać w Politechnice Białostockiej warunki do rozwoju osobistego, rozwoju pasji naukowych, technicznych i innych – podkreślała prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej.

Laureaci 6. edycji ogólnopolskiego konkursu „Niesamowita Maszyna” Politechniki Białostockiej:

  • Miejsce 1 maszyna „Magnetron”, którą skonstruowali Bartosz Ławecki, Michał Matwiejczuk, Hubert Wróblewski, uczniowie klasy IA w I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim Opiekun: Jarosław Krakowski.
  • Miejsce 2 maszyna „Niesamowita maszyna Gronowiak”, którą zbudowali Oskar Jaskulski i Sebastian Urbański, uczniowie pierwszej kasy Technikum w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie. Opiekun: Artur Szarszewski.
  • Miejsce 3 maszyna „FAST BLAST 5000”, którą zbudowali Daniel Madej, Dominik Karkocha, Wiktor Piekarski, uczniowie klasy IV z Zespołu Szkół Powiatowych im. Stanisława Staszica w Opocznie. Opiekunem zespołu jest Justyna Polak-Śmigiel.

Zwycięska "Niesamowita Maszyna" 2024

Jak działa zwycięski „Magnetron”? Zaczyna się od wiązki lasera, który uruchamia zapadnię i uwalnia magnesy neodymowe. Rozpędzona za pomocą indukcji elektromagnetycznej kulka wlatuje do akceleratora, toczy się po spirali i w uruchamia tablicę Daltona. Następnie w ruch idą czujniki oraz skrzydła wentylatora, który napędza łódkę przepływającą mini zbiornik. A na końcu obserwatorom ukazuje się logo Politechniki Białostockiej.

W konkursie wystartować mogli uczniowie szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Aby wziąć w nim udział należało stworzyć urządzenie na wzór maszyny Rube’a Goldberga, w którym połączone ze sobą mechanizmy, działające na zasadzie domina, doprowadzają do końcowego, efektownego finału

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna