MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Firmy poszukują pracowników. Jakich specjalistów potrzebują?

Sławomir Bobbe
Przedsiębiorstwa zamierzają zatrudniać specjalistów na etaty
Przedsiębiorstwa zamierzają zatrudniać specjalistów na etaty
Firmy szukają nowych pracowników z określonymi kompetencjami. Pracownicy, którzy je posiadają oczekują na podwyżki i szanse rozwoju.

Większość firm planuje w tym roku rozwinąć działalność i zwiększyć zatrudnienie. Pracownicy z kolei nie boją się o swoją zawodową przyszłość i pozytywnie oceniają najbliższą perspektywę w swojej karierze zawodowej. Niestety, pracodawcy obawiają się, że nie będą w stanie znaleźć dla swoich rozwijających się biznesów pracowników z odpowiednim doświadczeniem i kwalifikacjami - to trzy najważniejsze wnioski z trzynastej edycji raportu płacowego Hays Poland, który powstał we współpracy z Akademią Leona Koźmińskiego.

Aż 93 procent przebadanych firm zapewnia, że będzie zwiększać w tym roku zatrudnienie, jednocześnie 9 na 10 firm jest zdania, że w procesie rekrutacji napotkają problemy związane z brakiem odpowiednich kadr na rynku. Specjalistom nikt nie oferuje tzw. „śmieciówek”, firmy zamierzają zatrudniać na etaty.

Przeczytaj też: Długi weekend majowy pod znakiem protestów. W handlu robi się gorąco. Będzie włoski strajk i urlopy

O oferty nie powinni się martwić fachowcy z branży IT (co czwarty ankietowany pracodawca zamierza poszukiwać nowych pracowników z tej branży) i sprzedaży (deklarację poszukiwania pracowników sprzedaży złożyło 15 procent pracodawców). Przebierać w ofertą będą mogli również doświadczeni inżynierowie i pracownicy produkcji oraz specjaliści z branży finansowej i księgowej. Ludzi z tych branż rekrutować zamierza co dziesiąta firma.

W niektórych branżach popyt na pracowników wykazuje sezonowość i cykliczność - wtedy stają się gwarantem sprawnego wykonania zleceń i zadań. Bywa jednak i tak, że pracownikami tymczasowymi przedsiębiorcy „łatają” kadrowe dziury powstałe po odejściu pracowników etatowych. Wnioski płynące z raportu potwierdzają obserwacje prowadzone przez instytucje rynku pracy i organizacje skupiające przedsiębiorców - luka kompetencyjna na polskim rynku pracy cały czas się powiększa i w najbliższym czasie to się nie zmieni. Niecałe 40 proc. firm wyraziło zdanie, że obecnie posiada wystarczające zasoby kompetencyjne, by podołać realizacji celów biznesowych. W obszarach, w których najbardziej brakuje kompetentnych i doświadczonych specjalistów jednocześnie trzeba zapłacić im najwięcej i zapewnić inne korzyści, by przyciągnąć ich i utrzymać w strukturach przedsiębiorstwa. Takie wydatki - choć zwiększają koszty - są konieczne, jeśli przedsiębiorstwa mają zrealizować założone cele.

Sprawdź swoją wiedzę: Te pytania były warte milion! Oto najtrudniejsze pytania w Milionerach

Najbardziej brakuje pracowników z odpowiednimi umiejętnościami IT, technicznymi i menedżerskimi - na ten problem wskazał niemal co trzeci przedsiębiorca. Co piąty uznał, że najtrudniej znaleźć mu ludzi z kompetencjami sprzedażowymi i językowymi. Z kolei zaledwie jeden procent ma trudności z pozyskaniem wykwalifikowanej kadry z branży HR i administracyjnej.

Kluczowy przy zmianie pracodawcy pozostaje niezadowalający poziom wynagrodzenia, na taką przyczynę wskazało aż 47 procent badanych specjalistów.

OBEJRZYJ WIDEO: Masz mały przychód, zapłacisz mały ZUS. Ile?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!