Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gruźlica coraz groźniejsza! Lekarze alarmują. Takie są objawy gruźlicy - to powinno Cię zaniepokoić

OPRAC.: MIKIR
Wideo
od 16 lat
4314 - tyle przypadków gruźlicy odnotowano w 2022 roku w Polsce. To o ponad 600 więcej niż w 2021 roku. Wzrasta również liczba przypadków gruźlicy lekoodpornej. Światowa Organizacja Zdrowia w 2018 roku poinformowała, że gruźlica jest w pierwszej dziesiątce chorób powodujących zgon. Więcej o tej groźnej chorobie poniżej. W galerii artykułu o objawach, jakie daje gruźlica. Sprawdź, co Cię powinno zaniepokoić.

Gruźlica to bakteryjna choroba zakaźna zwierząt i ludzi (gruźlica człowieka), wywoływana przez prątki gruźlicy. Występuje na całym świecie. Gruźlica dotyczy najczęściej płuc (gruźlica płucna), lecz może również atakować ośrodkowy układ nerwowy, układ limfatyczny, naczynia krwionośne, układ kostno-stawowy, moczowo-płciowy oraz skórę.

Gruźlica to choroba z bardzo wysoką śmiertelnością

Szacuje się, że około 30 procent ludzi na całym świecie jest lub była w przeszłości narażona na prątki gruźlicy, a nowe infekcje pojawiają się na świecie w tempie jednego na sekundę! Nie każda osoba zarażona rozwinie pełnoobjawową chorobę, zakażenie może pozostać bezobjawowe i pozostawać w uśpieniu, co zdarza się częściej. Jakkolwiek jedno na dziesięć zakażeń latentnych, jeśli nie będzie leczone, w późniejszym czasie ulegnie aktywacji prowadząc, do śmierci niemal połowy chorych.

Czy wiesz, że... w przeszłości gruźlica nazywana była suchotami (galopujące suchoty), gdyż w szybkim czasie doprowadzała do ciężkiego wyniszczenia z krwiopluciem, gorączką, bladością i postępującą utratą masy ciała.


To może Cię zainteresować: Nowotwór tarczycy to nazwa ogólna grupy nowotworów wywodzących się z komórek gruczołu tarczowego. W większości (90 procent) to zmiany łagodne, gruczolaki. W artykule opisujemy przyczyny i pierwsze objawy raka tarczycy.


Gruźlica a zwierzęta domowe

Odkrywcą prątka gruźlicy wywołującego gruźlicę jest niemiecki uczony Robert Koch, który wyniki swoich badań opublikował 24 marca 1882 roku. W nazewnictwie polskim wspomniany drobnoustrój jest często nazywany na cześć tego bakteriologa prątkiem Kocha. Gruźlica może być przenoszona przez ssaki. Gatunki udomowione, takie jak psy czy koty, nie są zwykle narażone na gruźlicę, ale dzikie zwierzęta mogą być jej nosicielami. W niektórych państwach istnieją przepisy, mające zapobiegać rozprzestrzenianiu się gruźlicy, które ograniczają możliwość posiadania niektórych gatunków zwierząt hodowlanych, zwłaszcza egzotycznych. Na przykład stan Kalifornia w USA zabrania posiadania myszoskoczków.

Liczba przypadków niepokoi

Mimo rozwiniętej profilaktyki i stosowania nowoczesnych leków, gruźlica stanowi duży problem zdrowotny na świecie i w Polsce. Także obecnie spotykane są bardzo zaawansowane postacie tej choroby. Epidemiolodzy są zaniepokojeni - z roku na rok przybywa zachorowań na gruźlicę. Fala zachorowań zwiększyła się po napływie uchodźców wojennych z Ukrainy po wybuchu wojny. Ukraina już wcześniej zmagała się z wysoką liczbą zachorowań na gruźlicę.

Jakie objawy daje gruźlica i co powinno nas zaniepokoić? Szczegóły w galerii



To może Cię zainteresować: Rośliny hodowane w domu nie tylko są ozdobą lokum, ale spełniają też kilka istotnych ról - są naturalnymi filtrami, często pochłaniają toksyny i dym papierosowy, a także pozwalają oczyścić powietrze w domu ze smogu. Jednak nie wszystkie rośliny nadają się do trzymania w czterech ścianach - niektóre mogą szkodzić, a część z nich jest silnie trująca. W artykule przedstawiamy zdjęcia i informacje o roślinach, których nie wolno trzymać w pomieszczeniach, w których przebywamy na co dzień.



Zobacz, jakie zioła wspomagają organizm w walce z wirusami:

Sprawdź, po które zioła i po jakie napary warto sięgnąć, by zmniejszyć ryzyko zakażenia wirusami i uniknąć chorób wywoływanych przez wirusy. Te zioła mają właściwości wirusobójcze >>>

Antywirusowe zioła. Te rośliny wzmocnią odporność i pomogą z...


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera