MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium „Expressu”: Zmiana numeracji domów. W mieście wielki chaos

Krzysztof Błażejewski
archiwum
12 lutego 1920 roku, po raz pierwszy od powrotu Bydgoszczy do Polski, zebrała się na posiedzeniu Tymczasowa Rada Miejska, nominowana przez ministra byłej dzielnicy pruskiej.

105 lat temu bydgoski oddział związku hakatystów niemieckich wydał odezwę do niemieckich mieszkańców Bydgoszczy, aby kupowali towary wyłącznie w niemieckich składach, chcąc w ten sposób doprowadzić do upadku przedsiębiorstw polskich.

Zmiana numeracji

Przed 87 laty na mocy rozporządzenia prezydenta Bydgoszczy istotnej zmianie uległa zasada numeracji domów. Wcześniej posesje otrzymywały numery bieżące po kolei, bez podziału na parzyste i nieparzyste, najpierw po jednej stronie ulicy, a następnie, w odwrotnej kolejności, jakby wracając, do początku ulicy.

Po zmianie po jednej stronie ulicy (prawej) biegły numery parzyste, po drugiej zaś (lewej) równolegle numery nieparzyste. Bydgoszczanie bardzo długo narzekali na zmiany, nie mogąc się w nich połapać.

12 lutego 1935 roku przy Szosie Gdańskiej w kierunku Myślęcinka odbyły się pierwsze w mieście zawody narciarskie. Wytyczono trasy o długości 2, 3 i 5 kilometrów, a startowała młodzież z Gimnazjum im. Kopernika i Gimnazjum Humanistycznego.

Ary i kolibry... wypchane

82 lata temu w sali Banku Spółek Zarobkowych otwarta została, budząca ogromne zainteresowanie, wystawa przyrodnicza ze zbiorów Michaliny Issakowej - podróżniczki po Ameryce Południowej. Kolekcja liczyła 25 tysięcy okazów. Bydgoszczanie oglądali, m.in. owady egzotyczne, wypchane ary i kolibry, skóry węży, czaszki jaguarów.

Przed 43 laty nastąpiło oddanie do użytku nowej arterii miejskiej: po przebiciu na południe i wyburzeniu kilku budynków ul. Królowej Jadwigi nie kończyła się już na wysokości ul. Garbary, ale została wydłużona tak, by dochodziła do ówczesnej ul. Czerwonej Armii.

12 lutego 2015 roku w Bydgoszczy odbyło się sympozjum poświęcone wybitnemu byd-goszczaninowi, Marianowi Rejewskiemu.

Zobaczcie co zostało znalezione w styczniu pod posadzką:

Prace archeologiczne w Katedrze Bydgoskiej prowadzone były od wielu lat, ale najcenniejsze obiekty zostały odnalezione dopiero 2 stycznia 2018 roku.- Tuż pod posadzką, nad jedną z krypt znaleźliśmy we wtorek skarb - informował nas wówczas Robert Grochowski, archeolog prowadzący badania w świątyni. - Pochodzi on z połowy XVII wieku. W jego skład wchodzi 700 przedmiotów, złotych monet. Najmłodsza z nich została wybita w 1652 roku. Robert Grochowski przypuszczał, że zbiór zdeponowano po 1652 roku, prawdopodobnie w okresie Potopu Szwedzkiego. - To najcenniejszy skarb odnaleziony w Bydgoszczy - podkreślał Robert Grochowski. - Oprócz niego odnaleźliśmy jeszcze bardzo ciekawe krypty. Znajdowały się w nich niezbadane do tej pory pochówki, szczątki są w trumnach drewnianych i jednej ołowianej. Wszystko, co zostało wydobyte dokładnie opisano i skatalogowane. Skarb został przekazany muzeum i obecnie monety można oglądać na jednej z ekspozycji Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Zobacz zdjęcia skarby z bydgoskiej katedry ►

W 2018 roku archeolodzy w bydgoskiej farze znaleźli niesamow...

Top 10 filmów na walentynki:

14 lutego dla wielu z nas jest dniem, w którym spędzamy czas z najbliższą osobą. Polecamy Wam filmy, które w taki dzień warto obejrzeć wieczorem w zaciszu domowym.Zobacz jakie filmy Wam proponujemy ->

TOP 10 filmów na walentynki! Jeśli chcecie ze swoją walentyn...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo