Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne podejście do likwidacji kładki na Wyżynach w Bydgoszczy. Ruszył przetarg na budowę przejść dla pieszych

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Decyzję w sprawie rozbiórki kładki podjęto ponad rok temu, ale kładka jak stała, tak stoi. Przejść dla pieszych też nie ma.
Decyzję w sprawie rozbiórki kładki podjęto ponad rok temu, ale kładka jak stała, tak stoi. Przejść dla pieszych też nie ma. Tomasz Czachorowski
Bydgoszcz nie rezygnuje z planów likwidacji kładki nad ul. Wojska Polskiego na Wyżynach i zastąpienia jej przejściami dla pieszych. Po raz drugi ogłoszono postępowanie przetargowe na realizację inwestycji. Za pierwszym razem wpłynęła tylko jedna, zbyt wysoka oferta.

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ogłosił przetarg na przebudowę ul. Wojska Polskiego w obszarze kładki dla pieszych zlokalizowanej przy ul. Boya-Żeleńskiego w Bydgoszczy w systemie projektuj i buduj w piątek (1 września). Otwarcie ofert planowane jest 18 września. Umowa z wykonawcą miałaby zostać podpisana do 19 października.

Zamówienie dotyczy budowy przejścia dla pieszych i przejazdu dla rowerzystów z sygnalizacją świetlną przy ul. Wojska Polskiego oraz rozbiórkę kładki dla pieszych. W kwietniu na sesji Rady Miasta Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy, powiedział, że drogowcy rozważają podzielenie zadania na dwa: rozbiórkę i pozostałe prace, aby znaleźć wykonawców do konkretnych zadań. Zamawiający ostatecznie jednak nie zdecydował się na tę opcję.

– Realizacja przedsięwzięcia inwestycyjnego wymaga realizacji w ramach jednego zadania z uwagi na konieczność zachowania ciągłości komunikacyjnej. W momencie demontażu kładki, wyznaczone będzie przejście tymczasowe, a po demontażu kładki, od razu budowane będzie przejście dla pieszych umożliwiające dostęp do przystanków w czasie trwania całej inwestycji – czytamy w ogłoszeniu o zamówieniu.

W pierwszym postępowaniu przetargowym, unieważnionym w maju, ofertę złożyła tylko jedna firma. Strabag oczekiwał za budowę nowej infrastruktury i likwidację starej przeprawy ponad 5,7 mln zł, a ZDMiKP planował przeznaczyć na zadanie kwotę 1,6 mln zł.

Inwestycja ma pozwolić na korzystanie z przystanków tramwajowych osobom starszym i z niepełnosprawnościami ruchowymi. Niedawno pisaliśmy o skargach seniorów z Wyżyn, którzy czują, że o nich i problemie zapomniano. Przejście będzie ułatwieniem także dla rodziców z wózkami dziecięcymi oraz rowerzystów. Sygnalizacja świetlna przy nowym przejściu będzie skoordynowana ze światłami w rejonie ul. Magnuszewskiej.

– Konieczne będzie poza tym wydłużenie peronów tramwajowych oraz przesunięcie zatok autobusowych. Dodatkowymi zaletami tego wariantu są zdecydowanie niższe koszty i możliwość szybkiej realizacji. Nie zachodzi też konieczność likwidacji miejsc parkingowych – informował ZDMiKP.

W ubiegłym roku prowadzono konsultacje społeczne. Mieszkańcy opowiedzieli się za nową kładką – zagłosowało za tym rozwiązaniem 1648 osób, przy 958 głosach na przejście dla pieszych. Jak tłumaczyli drogowcy, decyzja o wyborze drugiej koncepcji zapadła po analizie wielokryterialnej, uwzględniającej głosy za rozbiórką wielu organizacji społecznych.

Jeśli przetarg zostanie pozytywnie rozstrzygnięty, to kiedy można spodziewać się zmian na Wyżynach? Wykonawca będzie miał 9 miesięcy na rozbiórkę istniejącej kładki i budowę nowej infrastruktury, co oznacza, że najwcześniej inwestycja zostanie ukończona późną wiosną lub latem 2024 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera