Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Gdzie do lekarza w długi weekend majowy?

oprac. SzS
Gdzie szukać pomocy lekarza w długi majowy weekend? W jakiej sytuacji należy udać się do izby przyjęć lub na szpitalny oddział ratunkowy? Które placówki w świadczą nocną i świąteczną opiekę medyczną?
Gdzie szukać pomocy lekarza w długi majowy weekend? W jakiej sytuacji należy udać się do izby przyjęć lub na szpitalny oddział ratunkowy? Które placówki w świadczą nocną i świąteczną opiekę medyczną? Przemyslaw Swiderski
Gdzie szukać pomocy lekarza w długi majowy weekend? W jakiej sytuacji należy udać się do izby przyjęć lub na szpitalny oddział ratunkowy? Które placówki w kujawsko-pomorskim świadczą nocną i świąteczną opiekę medyczną?

Kiedy można skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18 do 8 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy od godz. 8 danego dnia do godz. 8 dnia następnego.

W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka i do którego lekarza bądź pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację. Pomocy udzielają lekarze i pielęgniarki w ambulatoriach lub w domu pacjenta, są one bezpłatne i udzielane bez skierowania.

W jakich sytuacjach można korzystać z pomocy lekarza i pielęgniarki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Z pomocy lekarza i pielęgniarki można skorzystać w razie np:

  • zaostrzenia dolegliwości znanej choroby
  • infekcji dróg oddechowych z wysoką gorączką (wyższą niż 39°C), szczególnie u małych dzieci i ludzi w podeszłym wieku,
  • bólów brzucha, nieustępujących mimo stosowania leków rozkurczowych,
  • bólów głowy, nieustępujących mimo stosowania leków przeciwbólowych,
  • biegunki lub wymiotów, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku,
  • zatrzymania moczu,
  • nagłego bólu krzyża, kręgosłupa, stawów, kończyn itp.,
  • i innych dolegliwości, które wzbudzają niepokój pacjenta.
  • Pacjentom przysługują także zabiegi pielęgniarskie (np. zastrzyki) w ramach porady udzielonej przez lekarza POZ oraz zabiegi wynikające z ciągłości leczenia.

Jeśli jest taka potrzeba, poradnia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej ma obowiązek wydać pacjentowi zwolnienie lekarskie.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna - gdzie szukać lekarzy?

Izba przyjęć. Kiedy tam się udać i o czym należy pamiętać?

  • W przypadku subiektywnego poczucia zagrożenia życia lub w sytuacjach nagłych pacjent ma prawo skorzystać z pomocy doraźnej w szpitalnej izbie przyjęć bez skierowania. W razie konieczności pacjent jest w izbie zabezpieczany medycznie i transportowany do innej, specjalistycznej placówki.
  • Nie jest wymagane skierowanie.
  • Izba przyjęć nie jest miejscem, w którym udzielane są porady planowe. Świadczenia planowe pacjent może otrzymać w ciągu dnia, w trybie ambulatoryjnym, u swojego lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty. W izbie przyjęć udzielane są świadczenia wyłącznie w trybie nagłym.

Szpitalny Oddział Ratunkowy. Kiedy można się tam zgłosić?

W szpitalnym oddziale ratunkowym udzielana jest pomoc chorym znajdującym się w stanie zagrożenia zdrowia i życia, np. z powodu wypadku, urazu, czy też zatrucia. Do szpitalnego oddziału ratunkowego pacjent może zgłosić się bez skierowania. Nie obowiązuje rejonizacja. Pomoc udzielana jest niezależnie od miejsca zamieszkania pacjenta i miejsca zdarzenia.

O czym należy pamiętać korzystając ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego?

  • Szpitalny oddział ratunkowy jest przeznaczony dla pacjentów wymagających pomocy w stanie nagłym, ale nie zastępuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej.
  • Ze świadczeń szpitalnego oddziału ratunkowego nie należy korzystać w celu uzyskania:
  • recepty na stosowane przewlekle leki,
  • konsultacji specjalistycznych i badań dodatkowych, poza niezbędnymi w danym momencie,
  • zwolnienia lekarskiego, wniosku do ZUS, skierowania do sanatorium oraz innych zaświadczeń i druków medycznych niezwiązanych z aktualnym zachorowaniem.

W których szpitalach działają Szpitalne Oddziały Ratunkowe?

Bezpłatna infolinia NFZ

Możesz też skontaktować się z bezpłatną, całodobową infolinią Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590. Tu dowiesz się m.in. gdzie znaleźć najbliższą placówkę medyczną – przychodnię zdrowia, punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, szpitalny oddział ratunkowy czy aptekę, która pełni dyżur nocny.

Ważne!

W sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia zgłoś się do izby przyjęć, szpitalnego oddziału ratunkowego albo wezwij zespół ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kujawsko-Pomorskie. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Gdzie do lekarza w długi weekend majowy? - Gazeta Pomorska