Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyka, malarstwo i poezja podczas XVI Europejskich Spotkań Artystycznych w Bydgoszczy i Ostromecku

Justyna Tota
Justyna Tota
Wybitny klarnecista Philippe Cuper. Aktorka, pisarka i malarka Joanna Szczepkowska czy znakomity pianista i kompozytor Jeff Cohen - będą gośćmi Europejskich Spotkań Artystycznych 2022 w Bydgoszczy i Ostromecku
Wybitny klarnecista Philippe Cuper. Aktorka, pisarka i malarka Joanna Szczepkowska czy znakomity pianista i kompozytor Jeff Cohen - będą gośćmi Europejskich Spotkań Artystycznych 2022 w Bydgoszczy i Ostromecku
Wernisaż aktorki i koncert jednego z najwybitniejszych na świecie klarnecistów w MCK, bydgoskie trio fortepianowe w Pałacu w Ostromecku czy piosenki lat 80. i 90. na cztery wiolonczele prosto ze stolicy w bydgoskim Muzeum Wodociągów - to tylko część wydarzeń rozpoczynających się już w piątek (21 października) Europejskich Spotkań Artystycznych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Już w ten weekend XVI edycja Europejskich Spotkań Artystycznych, odbywających się w Bydgoszczy, zawsze w październiku, z inicjatywy prof. dr Barbary Marcinkowskiej - koncertującej wiolonczelistki i profesor tytularnej Konserwatorium w Wersalu.

- W ramach tego Festiwalu Wielu Sztuk proponowane są koncerty wybitnych artystów polskich i zagranicznych, spotkania ze znanymi aktorami, wieczory poetyckie, wystawy, a także bezpłatne warsztaty instrumentalne i wokalne dla studentów akademii muzycznych z całej Polski - przypomina Barbara Kozber-Niedbalska, koordynator festiwalu.

Wieczór inaugurujący tegoroczne ESA już w piątek (21 października) od godz. 18 w Miejskim Centrum Kultury (ul. Marcinkowskiego 12), gdzie odbędzie się wernisaż malarstwa Joanny Szczepkowskiej, będącej także znakomitą aktorką i pisarką. Stąd też artystka wystąpi dla nas z monodramem „Dzikie ballady Adama M”, w którym metafizyczne wiersze, inspirowane ludowymi legendami, Joanna Szczepkowska zestawia z muzyką prasłowiańską. Po spektaklu planowane jest spotkanie z aktorką, będzie również okazja nabyć książkę z autografem artystki.

Natomiast z koncertem - także w MCK - na otwarcie Festiwalu Sztuk Wielu wystąpi wybitny francuski klarnecista Philippe Cuper, który wraz z Agatą Nowakowską-Gumiel - cenioną polską pianistką i kameralistką związaną z bydgoską Akademią Muzyczną, wykona m.in. „Fantaisie” według opery „Rigoletto” Verdiego.

W sobotę (22 października, od godz. 19.30) w hali pomp Muzeum Wodociągów (ul. Gdańska 242) popłynie muzyka amerykańska. Koncert poprowadzi Jeff Cohen - amerykański pianista i kompozytor, urodzony w Baltimore, ale od wielu lat (podobnie jak Philippe Cuper) mieszkający w Paryżu. Usłyszymy, m.in. utwory Leonarda Bernsteina i Philipa Glassa.

  • Za fortepianem zasiądzie oczywiście Jeff Cohen, wystąpią także:
  • Philippe Cuper - klarnet,
  • Elżbieta Sandel - skrzypce
  • Marta Studzińska i Mateusz Walendzik - śpiew.

Na zaproszenie dyrektor artystycznej festiwalu prof. dr Barbary Marcinkowskiej zagraniczni goście XVI ESA - Philippe Cuper i Jeff Cohen - którzy są nie tylko światowej klasy artystami, ale także pedagogami - poprowadzą master class w bydgoskiej Akademii Muzycznej.

- Jak zwykle od wielu lat współpracująca z nami Agata Nowakowska -Gumiela a także Kaja Papierska, która będzie współpracowała z uczestnikami master classes klarnetu i Katarzyna Nowaczewska – Manthey, która będzie towarzyszyła studentom klasy wokalnej - dodaje koordynatorka festiwalu.

Efekty zajęć będziemy mogli usłyszeć podczas koncertu Młode Talenty w niedzielę (23 października) o godz. 11 w Muzeum Wodociągów.

Polecamy także

Również w niedzielę dwa inne koncerty młodych, polskich utalentowanych muzyków. Nie gdzie indziej jak w Pałacu w Ostromecku - swego rodzaju świątyni fortepianów, których kolekcja wciąż rozrasta się, o godz. 16 wystąpi Bydgoskie Trio Fortepianowe Solis. Kilka godzin później festiwal ponownie przeniesie się do hali pomp Muzeum Wodociągów, gdzie popłyną najpiękniejsze piosenki z lat 80. i 90. w aranżacji na cztery wiolonczele Warsaw Cello Quartet.

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest wolny. ESA współfinansuje m.in. Urząd Miasta Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki oraz MWiK w Bydgoszczy. Patronat medialny na wydarzeniem objął m.in. „Express Bydgoski”.

Program Europejskich Spotkania Artystyczne 2022

Piątek, 21 października
18.00 - Miejskie Centrum Kultury Bydgoszcz, ul. Marcinkowskiego 12

  • Wieczór inauguracyjny
  • Wernisaż malarstwa Joanny Szczepkowskiej
  • Otwarcie Festiwalu i koncert w wykonaniu Philippe’a Cupera - klarnet i Agaty Nowakowskiej-Gumieli - fortepian. W programie: Luigi Bassi - „Fantaisie”, według opery „Rigoletto” Verdiego; Louis Cahuzac - „Pastorale cévenole” i „Cantilène”.
  • Monodram „Dzikie ballady Adama M” w wykonaniu Joanny Szczepkowskiej. Po spektaklu spotkanie z aktorką, które poprowadzi Anna Tarnowska oraz sprzedaż książek podpisywanych przez autorkę.

Sobota, 22 października

  • 10.00-14.00 Akademia Muzyczna Bydgoszcz (ul. Słowackiego 7). Master classes: Barbara Marcinkowska – wiolonczela i muzyka kameralna, Philippe Cuper – klarnet, Jeff Cohen – interpretacja cykli pieśni kompozytorów francuskich, niemieckich i angielskich.
  • 19.30 Muzeum Wodociągów Bydgoszcz (ul. Gdańska 242). Muzyka amerykańska - koncert prowadzony przez Jeffa Cohena. Wystąpią: Jeff Cohen - fortepian, Philippe Cuper - klarnet, Elżbieta Sandel - skrzypce oraz Marta Studzińska i Mateusz Walendzik - śpiew. W programie utwory, m.in., Leonarda Bernsteina i Philipa Glassa.

Niedziela, 23 października

  • 11.00 Muzeum Wodociągów Bydgoszcz (ul. Gdańska 242) - Koncert Młode talenty w wykonaniu uczestników master classes
  • 16.00 Pałac w Ostromecku Ostromecko (ul. Bydgoska 9) - Koncert bydgoskiego tria fortepianowego „Solis”. W programie: Joseph Haydn: Trio C-dur części: I. Allegro, II Andante, III Presto; Johannes Brahms: Trio c-moll op. 101 nr 3 części: I Allegro energico; II Presto non assai; III Andante grazioso; IV Allegro molto
  • 19.30 Muzeum Wodociągów Bydgoszcz (ul. Gdańska 242) - Warsaw Cello Quartet – kwartet 4 wiolonczel w składzie: Wojciech Bafeltowski, Dominik Frankiewicz, Jakub Pożyczka i Filip Sporniak. W programie najpiękniejsze piosenki z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych w aranżacji na 4 wiolonczele.
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera