Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodziny bez photoshopa

Redakcja
W Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy ostatnie dni na obejrzenie wyjątkowej wystawy „Narodziny w sztuce”.

W Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy ostatnie dni na obejrzenie wyjątkowej wystawy „Narodziny w sztuce”.

<!** Image 3 align=none alt="Image 212801" >

Obok cudu narodzin, fotografie bydgoskiego artysty Wojciecha Woźniaka pokazują również pełną pasji i zaangażowania pracę lekarzy, położnych i pielęgniarek w tym szczególnym, nie tylko dla kobiety, momencie.

Cud narodzin

- Pomysł powstał w głowie lekarza, który na co dzień ma możliwość uczestniczyć w porodach - mówi Agnieszka Milik-Skrzypczak z Collegium Medium UMK. - Ciąża i narodziny dziecka stanowią od zawsze przykład wydarzenia wręcz mistycznego i jednocześnie są najbardziej pierwotnym przejawem natury człowieka. Poród to akt, który ociera się o sacrum  i profanum, budzi skrajne emocje i wspomnienia. Jest trudnym, ale fascynującym tematem, skłaniającym do refleksji nad sensem naszego istnienia. Ukazanie jego piękna jest prawdziwą sztuką.

Mocne wrażenie

<!** reklama>Narodziny dziecka są bardzo intymnym momentem. To nie tylko radość z oczekiwanego dziecka, ale też ból, strach i wielki wysiłek. Maluch, który przychodzi na świat, nie przypomina od razu uśmiechniętego, różowego, wyestetyzowanego bobasa, znanego choćby z reklam produktów dla dzieci i kolorowych pism. A mama po trudach porodu nie przypomina modelki. Istotną cechą wystawy jest realizm zdjęć, które pokazują poród jako przeżycie mistyczne i piękne, ale również pełne bólu, potu, wydzielin. W konsumpcyjnej rzeczywistości, której wiele części zostaje poddanych estetyzacji i obróbce Photoshopem, fotografie mogą wywrzeć  na odbiorcach ogromne wrażenie.

Medycyna to sztuka

Ekspozycję można oglądać w Galerii Miejskiej bwa przy ul. Gdańskiej 20 w Bydgoszczy do 7 czerwca, a następnie w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Wszyscy zaangażowani w ten wyjątkowy projekt chcą udowodnić, że medycyna ma wiele wspólnego ze sztuką.

Kuratorem wystawy został jej pomysłodawca, dr n. med. Maciej Socha, adiunkt Katedry Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej Collegium Medicum UMK. Organizatorem projektu jest Dział Promocji i Informacji CM. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty