Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niebo w październiku: częściowe zaćmienie Księżyca, Orionidy, Plejady, "pociąg" starlinków i koniunkcje

OPRAC.:
Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Wideo
od 16 lat
Październik 2023 roku będzie miesiącem, w którym na niebie sporo będzie się działo. O ile dopisze pogoda i nie będzie chmur, to warto wieczorem zadrzeć głowę i spojrzeć w gwiazdy, bo astronomicznych atrakcji nie zabraknie. Zobaczcie, co będzie można podziwiać.

Spis treści

Starlinki - ruszają kolejne dwie misje

5 i 7 października zaplanowano wyniesienie na orbitę Ziemi kilkadziesiąt kolejnych satelit firmy SpaceX, należącej do Elona Muska. Z bazy wojskowej Vandenberg w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych wystrzelone zostaną rakiety nośne Falcon 9. W ostatnim czasie "łowcy" starlinków mieli okazję do podziwiania "kosmicznych pociągów". Mamy nadzieję, że w październiku nieba nie zasłonią chmury i od 5 dnia tego miesiąca znowu będzie można podziwiać sznur lecących satelitów.

Chińska Stacja Orbitalna

Na październikowym niebie na początku miesiąca będzie można dostrzec także Chińską Stację Orbitalną Tiangong - dostrzec ją będzie można nad południowym horyzontem, a najlepiej widoczna będzie między 3 a 7 października.

Drakonidy - rój meteorytów

Na początku października na niebie pojawi się rój meteorów zwanych Drakonidami. Najlepszy czas na obserwację "spadających gwiazd" to noc z 8 na 9 października - będzie je można dostrzec wysoko na zachodniej części nieba. Drakonidy będą widoczne od 6 do 10 października. Jeśli będziemy mieć szczęście, to na niebie może dojść do spektakularnego i bardzo efektownego zjawiska astronomicznego.

Koniunkcja Plejad z Księżycem

3 i 30 października na niebie obserwować będzie można koniunkcję Plejad z Księżycem. Plejady to otoczone niebieską mgławicą, luźno połączone grawitacją kilka tysięcy gwiazd, które dostrzec można gołym okiem. Ta gromada gwiazd liczy około 100 milionów lat i jak na astronomiczne realiato młody twór. Plejady znajdują się w gwiazdozbiorze Byka.

Orionidy - kolejny spektakl spadających gwiazd

21 października kolejny spektakl ze "spadającymi gwiazdami" - tego dnia przypadnie maksimum dla roju meteorów nazwanych Orionidami, przelatujących w pobliżu Ziemi. Orionidy każdego roku można dostrzec na niebie od początku października do listopada. Najlepiej widoczne będą na kilka dni przed i po maksimum. 21.10. radiant roju meteorów przemieszczał się będzie na niebie ze wschodu w kierunku południowo-zachodnim, a jego maksymalna wysokość na niebie osiągnie ok. 50 stopni wysokości. W czasie maksimum roju, można spodziewać się do 25 meteorów na godzinę. W trakcie maksimum prawdopodobne jest wystąpienie zjawisk bolidowych, czyli meteorów o jasności większej niż jasność Wenus. Czego możemy się spodziewać? Wchodzący meteor w atmosferę, nagrzewa się, bolid zaczyna świecić coraz mocniejszym światłem, a przelotowi towarzyszy często grom dźwiękowy.

Koniunkcja Księżyca z Saturnem

24 października będziemy mogli podziwiać koniunkcję Księżyca z Saturnem. Dojdzie do niego nisko nad horyzontem (na wysokości 10-15 stopni), krótko po zmroku. Koniunkcja widoczna będzie już od około godziny 18.00. Warto sięgnąć po lunetę, lornetkę czy teleskop, by móc w pełni podziwiać to zjawisko.

Częściowe zaćmienie Księżyca

28 dnia października dojdzie do częściowego zaćmienia Księżyca. Do tego zjawiska dochodzi, kiedy znajdująca się pomiędzy Słońcem a Księżycem Ziemia rzuca cień na naturalnego satelitę. W październiku nasz glob częściowo zasłoni tarczę Księżyca. To zjawisko dostrzec będzie można gołym okiem, ale użycie lornetki czy teleskopu zwiększy frajdę z obserwacji.

Koniunkcja Jowisza z Księżycem

28 października nastąpi druga w tym miesiącu koniunkcja Jowisza z Księżycem (pierwsze nastąpiło w czasie, zanim powstał ten artykuł, bo w nocy z 1 na 2 października). Druga koniunkcja widoczna będzie przez całą noc, ale najlepiej widoczna będzie około godz. 6.00 w nocy z 28 na 29 października. Obserwować koniunkcję będzie można nisko nad horyzontem (oba obiekty astralne będą na wysokości ok. 10 stopni).

Satelita BlueWalker 3 jaśniejszy niż Wenus

Do końca października na niebie obserwować będzie można również satelitę BlueWalker 3. Na niebie dostrzec go będzie można od 10 dnia miesiąca. Satelita waży 1,5 tony i ma potężną antenę o powierzchni 64 metrów kwadratowych. To obiekt firmy komunikacyjnej AST SpaceMobile, umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej. Jest tak jasny, że astronomowie twierdzą, że przeszkadza im w badaniach bo przyćmiewa prawdziwe gwiazdy.

Zaćmienie Słońca (zobaczysz online)

14 października nastąpi obrączkowe zaćmienie Słońca. Niestety, śledzić je będzie można tylko online - nie będzie ono bowiem widoczne w Polsce, ani nawet w Europie. Widoczne gołym okiem będzie w pasie pomiędzy Ameryką Północną, Środkową i Południową.

To może Cię zainteresować: Tak mówiono kiedyś w Bydgoszczy:

Gwara bydgoska - tak mówiono kiedyś w Bydgoszczy i okolicy. ...


To może Cię zainteresować: Są rządowe propozycje, dotyczące waloryzacji świadczeń emerytalnych na 2024 rok. Wiadomo też, że oprócz wyższych emerytur, seniorzy będą mogli skorzystać z dodatkowych emerytur - trzynastej i czternastej. Te będą wypłacone w wyższej niż 2023 r. kwocie. Ile dostaną emeryci? Szczegóły i wyliczenia kwot emerytury po 12,3 proc. waloryzacji zamieszczamy w artykule. Zajrzyj i sprawdź, ile dostaną emeryci.


To może Cię zainteresować: Rośliny hodowane w domu nie tylko są ozdobą lokum, ale spełniają też kilka istotnych ról - są naturalnymi filtrami, często pochłaniają toksyny i dym papierosowy, a także pozwalają oczyścić powietrze w domu ze smogu. Jednak nie wszystkie rośliny nadają się do trzymania w czterech ścianach - niektóre mogą szkodzić, a część z nich jest silnie trująca. W artykule przedstawiamy zdjęcia i informacje o roślinach, których nie wolno trzymać w pomieszczeniach, w których przebywamy na co dzień.

Źródło informacji: geekweek.pl, nocneniebo.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera