MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obecne karty niepełnosprawnych ważne są jedynie do listopada

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Według nowych przepisów, zdobycie błękitnej karty nie jest proste
Według nowych przepisów, zdobycie błękitnej karty nie jest proste
Zdobycie błękitnej karty dla niepełnosprawnego graniczy z cudem. Długotrwałej procedurze powtórnego badania stanu zdrowia poddawane są nawet osoby, które stopień miały przyznane bezterminowo.

Przypomnijmy, że przepisy zmieniły się 1 lipca. Dotąd niepełnosprawni, żeby zaparkować na kopercie, musieli mieć niebieską kartę - wydawał ją Wydział Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta. Teraz dokumenty wydaje Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. To w tym organie, podlegającym pod Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bydgoszczy, trzeba składać wnioski.
[break]

Od drzwi do drzwi

Pan Ryszard z podbydgoskiej Brzozy relacjonuje: - Chcieliśmy być w porządku i postanowiliśmy wystąpić o nową kartę parkingową. Pobraliśmy druk wniosku - 3 strony - wypełniliśmy i pojechaliśmy złożyć do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Okazało, że trzeba złożyć wniosek o grupę inwalidzką z dokumentacją od początku. Po trzech podejściach do lekarza po wypisanie wniosku o grupę, bo to jest czasochłonne, mamy nareszcie komplet dokumentów. Dzisiaj jedziemy oddać i znowu nowa wiadomość. Wniosek o grupę jest OK, ale wniosek o kartę możemy złożyć po otrzymaniu odpowiedniej grupy. Mamy czekać na wezwanie na komisję lekarską. Jakieś kpiny, bo moja żona miała przecież przyznaną grupę umiarkowaną na stałe, a doszły nowe schorzenia. Do tej pory straciliśmy trzy popołudnia w kolejkach do lekarza oraz dwa wyjazdy do zespołu. Jak wynika z dzisiejszych rozmów, komisja lekarska to kolejny wyjazd. Potem złożenie wniosku o kartę - jak szanowna komisja uzna zasadność. I na końcu jeszcze jeden wyjazd po kartę. Zakrawa to wszystko na kpiny z ludzi chorych i uczciwych. Naprawdę nie stać ludzi chorych na tyle kłopotów.

Stare karty do listopada

- Niestety, takie są przepisy, a my musimy postępować zgodnie z nimi - mówi Ewa Taper, zastępca dyrektora bydgoskiego MOPS. - Niepełnosprawni muszą ponownie stawać przed komisją. Przypominam jednak, że obecne karty są ważne do listopada, więc nie ma co się spieszyć.

Rzeczywiście - praktyka pokazuje, że kolejek nie ma. Na kilka tysięcy kart w Bydgoszczy wniosków, jak informuje Ewa Taper, jak dotąd wpłynęło zaledwie 300.

Na identyfikator - umowa

Przypomnijmy, że Zarząd Dróg Miejskich wciąż wydaje identyfikatory, które uprawniają do bezpłatnego parkowania w strefie - praktycznie w całym centrum miasta. Wydawane są one na podstawie błękitnej karty. Wiele osób pyta jednak, co zrobić, jeśli sami nie są niepełnosprawni, ale wożą swoim autem niepełnosprawnych rodziców. - Identyfikator też będzie wydany, ale musimy dostać poświadczoną notarialnie umowę o użyczenie samochodu między osobą niepełnosprawną, a kierowcą - mówi Krzysztof Kosiedowski z ZDMiKP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!