Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 20 marca kładka Kiepury będzie nieczynna. Ma to związek z rozbudową Opery Nova [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Od poniedziałku (20 marca) kładka Kiepury będzie nieczynna dla pieszych. Zobaczcie, też najnowsze zdjęcia z placu, gdzie trwa rozbudowa Opery Nova.
Od poniedziałku (20 marca) kładka Kiepury będzie nieczynna dla pieszych. Zobaczcie, też najnowsze zdjęcia z placu, gdzie trwa rozbudowa Opery Nova. Tomasz Czachorowski
Trwa rozbudowa Opery Nova w Bydgoszczy o czwarty krąg wraz z infrastrukturą parkingową. W związku z tym mieszkańcy muszą liczyć się z pewnymi niedogodnościami. W najbliższy poniedziałek (20 marca) włączona zostanie z ruchu pieszych kładka Jana Kiepury.

Mostek łączy Wyspę Młyńską ze Starym Miastem. Mieszkańcy chętnie z niego korzystają. Pomost z nawierzchnią z drewnianych desek wybudowany został ponad 15 lat temu wraz z dwiema innymi kładkami od strony Bydgoskiej Wenecji.

Niestety, z upływem czasu stan nawierzchni pozostawiał wiele do życzenia. Część desek była w kiepskim stanie. Stąd drogowcy w październiku ub. roku zamknęli kładkę i wymienili nawierzchnię. Prace zakończyły się pod koniec 2022 r.

Do czasu wybudowania tymczasowego zejścia na Nabrzeże Narutowicza

Teraz kolejny raz przejście będzie wyłączone z ruchu pieszego. Powodem są roboty związane z rozbudową Opery Nova. - Zamknięcie mostku nastąpi w poniedziałek (20 marca) o godz. 8.30 - mówi Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznych w Bydgoszczy.

Jak długo kładka będzie nieczynna? O to zapytaliśmy Operę Nova - inwestora.

- Most im. Jana Kiepury będzie zamknięty do czasu wybudowania tymczasowego zejścia na Nabrzeże Narutowicza - informuje Wojciech Bartczak, pełnomocnik ds. rozbudowy Opery Nova. - Czekamy na wytyczne z ZDMiKP, jak zejście tymczasowe ma być wykonane. Przewidujemy, że przejście z mostu im. Jana Kiepury na Nabrzeże Narutowicza będzie zrealizowane do końca maja 2023 r.

Na jakim etapie są prace związane z budową czwartego kręgu?

- Na razie trwają badania archeologiczne, które miały być zakończone do końca marca - mówi Wojciech Bartczak. - Jednak liczba odkrytych obiektów jest większa niż wynikało to ze zgromadzonej dokumentacji archiwalnej, co powoduje, że badania opóźnią o około miesiąc rozpoczęcie robót zasadniczych. Roboty zasadnicze rozpoczną się od wykonywania ścianek szczelinowych stanowiących podziemne ściany parkingu oraz czwartego kręgu.

Dodajmy, że w czasie prac archeolodzy odkryli tu, m.in., fundamenty dawnych wojskowych spichrzy z XIX wieku. Natrafili też na pozostałości innych obiektów takich, jak: studnie, pale cumownicze, umocnienie brzegów Brdy oraz pozostałości zabudowań karmelickich. Znaleźli też wiele innych artefaktów np. monety, części naczyń, kafli.

Przypomnijmy, że w związku z rozpoczęciem rozbudowy Opery Nova o czwarty krąg wraz z infrastrukturą parkingową od 1 lutego br. został zlikwidowany także parking strzeżony przy ul. Karmelickiej.

- Prosimy o uwzględnienie likwidacji dotychczasowego parkingu i ograniczeń ruchu pieszego oraz samochodowego przy ulicach Focha i Karmelickiej oraz przy bulwarze nad Brdą - przypomina Opera Nova. - Widzom przyjeżdżającym samochodami proponujemy korzystanie z parkingów przy ul. Grudziądzkiej (ok. 15 minut pieszo) oraz Pod Blankami (ok. 10 minut pieszo). Dogodny dojazd tramwajami umożliwiają linie nr 1, 3, 5, 8, 9.

Nadal można zaparkować samochody w zatoczce przy wejściu głównym do Opery Nova, ale tylko na czas zakupu biletów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera