Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prapremiery Nie/chciane otwierają się na każdego - dziecko i dorosłego

Justyna Tota
Justyna Tota
„Harper”, czyli opowieść o Harper Regan w sztuce Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach w reż. Grzegorza Wiśniewskiego. Spektakl dla dorosłych
„Harper”, czyli opowieść o Harper Regan w sztuce Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach w reż. Grzegorza Wiśniewskiego. Spektakl dla dorosłych Fot. Krzysztof Bieliński/Festiwal prapremier 2017
W tym roku Festiwal Prapremier Nie/chcianych to przegląd jak kalejdoskop form - od teatru ruchu przez kabaret, taniec, muzykę po odwołania do literatury i filmu. Bilety sprzedają się bardzo szybko!

Na spektakl, który powstał przy wsparciu Instytutu Grotowskiego, „Witaj w moim domu. Medytacja o kobiecie z wydm” (teatr ruchu) biletów już nie ma! W czwartek wysprzedano ostatnie bilety na „Wściekłość” Mai Kleczewskiej. - Co zapewne wynika z faktu, że Maja Kleczewska jest dobrze znana bydgoskiej publiczności, wyreżyserowała bowiem kilka spektakli TPB jeszcze za dyrekcji Pawła Łysaka - przypomina Paulina Wenderlich, rzecznik prasowy Teatru Polskiego.

Za chwilę biletów zabraknąć też może na sztukę, która otworzy Prapremiery, czyli „Herosów transformacji. Nacjopolis” Teatru Syrena w Warszawie i grupy Pożar w Burdelu.
- Ten spektakl cieszy się zainteresowaniem z kilku powodów. Poruszane w nim tematy nawiązują do bieżących społeczno-politycznych zdarzeń, ale podanych w kabaretowej formie. Dodam, że każda ze sztuk grupy Pożar w Burdelu zaskakuje, tak będzie i tym razem, o czym ma okazję przekonać się festiwalowa publiczność w Bydgoszczy - zapowiada Paulina Wenderlich i podpowiada nam, że pospieszyć się z zakupem biletów trzeba także na „Wesele” w reż. Jana Klaty, co nie dziwi - to spektakl głośny dosłownie (weselnikom przygrywać będzie black metalowa Furia!) i w przenośni, bo tą adaptacją dzieła Wyspiańskiego pożegnał się z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie jako dyrektor. Na scenie TPB „Wesele” na finał Prapremier Nie/chcianych.

Sezon 2017/2018 to podjęcie się przez Teatr organizacji wcześniej odwołanego Festiwalu Prapremier, który jest jednym z kluczowych teatralnych wydarzeń zarówno dla bydgoszczan jak i w skali całego kraju. Najbliższa edycja o przekornej nazwie Prapremiery Nie/chciane narodziła się z chęci pokazania na scenie tego, co często teatr publiczny odrzuca w swoim repertuarze, a czego widzowie oczekują.

Teatr Polski w Bydgoszczy

Ewenementem Prapremier 2017 są propozycje spektakli dla najmłodszych. Dzieci w wieku 0-5 lat w świat mowy i pisma wprowadzi sztuka „Elementarz”, na podstawie kultowego podręcznika Mariana Falskiego, w wykonaniu zespołu z Nowego Teatru w Warszawie. Nieco starsi, bo od 11. roku życia, ale i dorośli, wybrać się mogą na „Kopciuszka” w reż. Anny Smolar. - Po tym spektaklu pojawiały się opinie młodzieży zadowolonej, że została potraktowana jak pełnoprawny, dorosły odbiorca, a nie jak dziecko - dodaje Paulina Wenderlich.

Disco polo w teatrze? Owszem, na Nie/chcianych Prapremierach w muzycznym spektaklu „Disco Solski” Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. - Teksty piosenek disco polo zabrzmią na nowo w aranżacjach jazzowych, bluesowych, rockowych czy muzyki latynoskiej. Ten spektakl, będący swego rodzaju koncertem, może zainteresować nawet osoby nie przepadające za disco polo - zapewnia nas rozmówczyni.

Z kolei odwołaniem do kultowego filmu Marka Piwowskiego będzie „Narodowe czytanie Rejsu” Teatru im. Słowackiego w Krakowie. Reżyser spektaklu narodowe czytanie sprowadza do czytania scenariusza. A ponieważ za czytanie scenariusza z energią zabierają się aktorzy amatorzy, więc na scenie: - Wysokie miesza się z niskim, zawodowe z amatorskim, głupie z przenikliwym, a przaśne z poetyckim. W kraju wszechpanujących Mamoniów i Sidorowskich, w tak pięknych okolicznościach przyrody… i niepowtarzalnej - powstaje spektakl, który wyciąga rękę do publiczności, obnażając równocześnie absurdy „dobrze zmieniającej” się Polski – zapowiadają realizatorzy sztuki. Spektaklu nie należy odbierać tylko jako „czytania”, to pełnoprawne i profesjonalne przedstawienie.

W przeglądzie 10 spektakli, oprócz wyżej wymienionych, także: „Będzie Pani zadowolona...” Agaty Dudy-Gracz i „Harper” Grzegorza Wiśniewskiego – oba spektakle, podobnie jak „Wściekłość” Kleczewskiej, łączy motyw wykluczenia. Są to sztuki wyłącznie dla widzów dorosłych.

Będzie też ten 11. - dodatkowy „Archipelag” Teatr Tańca Caro. - To również wydarzenie godne uwagi. Taniec współczesny to bardzo ważna forma wypowiedzi w teatrze. Pozwala na zbudowanie nowych jakości dramaturgicznych – dodaje Paulina Wenderlich z TPB.

Pełny program Prapremier, opisy spektakli oraz bilety znajdziecie na stronie festiwalprapremier.pl.
Ceny biletów na pojedyncze spektakle kosztują od 20 do 100 zł. Oferowane są też zniżki: 10 % rabatu przy zakupie biletów na minimum 5 spektakli i 25 % rabatu przy zakupie biletów na 10 wydarzeń. Bilet ulgowy przysługuje (na podstawie ważnej legitymacji): emerytom i rencistom, studentom, uczniom.

Do niedzieli (1 października) włącznie mogą zgłaszać się (wysyłając CV pod e-mail: [email protected]) osoby, chcące włączyć się w pomoc przy organizacji Prapremier jako wolontariusze. Co zyskuje wolontariusz? Przede wszystkim zdobywa doświadczenie, poparte referencjami, które może przydać się w zawodowej przyszłości. Wolontariusze mają okazję, by poznać realizatorów sztuk (zwykle to wolontariusz jest tzw. opiekunem zespołu teatralnego podczas pobytu w Bydgoszczy), są ubezpieczeni (OC i NNW ) i nie płacą za wstęp na spektakle. W tym roku nie są wymagane języki obce, bo wszystkie spektakle z teatrów polskich. Wystarczy więc mieć energię do działania, być komunikatywnym i otwartym na nowe i ciekawe wyzwania. Praca zaczyna się już na tydzień przed rozpoczęciem festiwalu!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!