Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rachunki za wodę. Sprawdź, jak je obniżyć!

Michał Sitarek
Na rynku dostępnych jest coraz więcej urządzeń, dzięki którym możemy oszczędzać wodę. Nad zmywarkami wciąż pokutuje fałszywy mit, że zużywają więcej wody.

Na rynku dostępnych jest coraz więcej urządzeń, dzięki którym możemy oszczędzać wodę. Nad zmywarkami wciąż pokutuje fałszywy mit, że zużywają więcej wody.

„Kto dziś pomyje naczynia? Przecież ja myłem ostatnio?” - to chyba jedno z częściej wypowiadanych zdań w polskich domach po obiedzie. Najprostszym sposobem, by uniknąć stania nad zlewem, jest zakup zmywarki do naczyń. Dlaczego warto w nie inwestować?

Fałszywe mity

O zmywarkach pokutuje wiele mitów. Jednak wiele z nich wynika z niewiedzy. Warto zaznaczyć że na Zachodzie zmywarka jest prawie tak samo popularna jak pralka.

- Dzięki zmywarkom nie tylko oszczędzamy swój czas i siły, ale też zużywamy mniej wody niż przy zmywaniu ręcznym - twierdzą przedstawiciele firmy, zajmującej się produkcją środków do zmywarek. - Dzieje się tak, ponieważ urządzenie filtruje i wykorzystuje ponownie niewielkie ilości wody.

- Obecne na rynku zmywarki potrafią zużyć zaledwie 8-10 litrów w jednym cyklu, podczas którego możemy umyć kilkanaście kompletów naczyń. Daje nam to spore oszczędności wody, poza tym zyskujemy więcej czasu dla siebie - mówi Tomasz Żelazny ze sklepu internetowego specjalizującego się w sprzedaży sprzętu RTV/AGD i elektroniki użytkowej. - Odpowiednio dobrane parametry urządzeń zagwarantują użytkownikowi dziesięciokrotnie mniejsze zużycie wody w porównaniu ze zmywaniem naczyń w tradycyjny sposób - twierdzi sprzedawca.

Wiele osób uważa jednak, że mycie ręczne jest bardziej dokładne.

- Aby dobrze umyć naczynia ręcznie należy użyć znacznej siły mechanicznej, która jest głównym czynnikiem czyszczącym. Temperatura i sam płyn do mycia naczyń są mniej skuteczne, gdyż maksymalna temperatura wynosi około 45°C, a detergent musi być łagodny. W przypadku zmywania automatycznego temperatura wynosi do 70°C. Niedokładne mycie może być spowodowane wyłącznie niewłaściwym załadowaniem naczyń do zmywarki lub użyciem niskiej jakości detergentów - czytamy na portalu zmywajwzmywarce.pl.

By cieszyć się z oszczędności, większej ilości wolnego czasu przeznaczanego do tej pory na zmywanie oraz porządkiem, trzeba jednak zainwestować. Urządzenia kosztują około 900-1700 złotych. Zanim pójdziemy na zakupy, trzeba jednak zastanowić się, jaki typ zmywarki w ogóle wybrać.

Mniejszy sprzęt dla singli

Oprócz tradycyjnych 60-centymetrowych, które sprawdzają się w dużych kuchniach, na rynku dostępne są także mniejsze urządzenia - tak zwane „slimline” (45 cm). Do tego typu zmywarki wejdzie od ośmiu do dziesięciu nakryć. Na rynku pojawiają się także zmywarki nablatowe. Pomieszczą one od czterech do sześciu nakryć. Niektórzy instalują je nawet w przyczepach campingowych. Są one idealne dla singli i par, którym zapełnienie naczyniami dużej zmywarki może zająć trochę czasu. A warto pamiętać, aby w przypadku sprzętu AGD w pełni wykorzystywać jego ładowność, bo sprzyja to minimalizowaniu kosztów.

***

Warto wiedzieć

Nowoczesne zmywarki są wyposażone w elektroniczny system zabezpieczający przed szkodami, jakie mógłby spowodować układ wodny. W razie nieszczelności blokuje on dopływ wody. Zazwyczaj składa się z kilku różnych zabezpieczeń chroniących przed wszelkiego rodzaju awariami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!