Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, co jest dobre dla twojego serca

Bartosz Topoliński, kardiolog
Nasze serca anatomicznie wyglądają niemal tak samo, choć te kobiece, ze względu na inną budowę ciała, statystycznie są nieco mniejsze. Nie wpływa to jednak na pracę tego ważnego narządu. Co zatem wywołuje pewne różnice przy sercowych problemach kobiet i mężczyzn?

Jeszcze nie tak dawno temu uważano, że zawał serca dotyczy głównie mężczyzn - podobnie jak inne choroby układu sercowo-naczyniowego. Kobiece dolegliwości związane z tym narządem często traktowano jak… emanację emocji!

Gdy jednak w gabinetach lekarskich pojawiało się coraz więcej pań z wcale niewydumanymi problemami zdrowotnymi, postanowiono przyjrzeć się tej kwestii dokładniej. Okazało się, że rzadsze występowanie chorób układu sercowo-naczyniowego u kobiet to nic innego jak mit. Prawdą natomiast jest to, że schorzenia te u każdej z płci rozwijają się zgoła inaczej.

WIEK

Przede wszystkim kobiety zaczynają mieć problemy sercowe w nieco późniejszym wieku niż mężczyźni. Pokazuje to choćby używana przez kardiologów skala EUROSCORE. Ryzyko wystąpienia chorób krążenia jest w niej oszacowane na podstawie płci, wieku, ciśnienia tętniczego, poziomu cholesterolu i ewentualnego nikotynizmu. Z tych danych wiemy, że np. niepaląca 65-latka z nadciśnieniem tętniczym łagodnym i podwyższonym cholesterolem jest praktycznie w takim samym stopniu zagrożona zawałem serca, jak 10 lat młodszy od niej mężczyzna.

Sprawdź, co jest dobre dla twojego serca

HORMONY

Gdzie szukać przyczyny tych różnic? Przede wszystkim w układzie hormonalnym. To estrogeny chronią kobiety przed chorobami serca. Ich odpowiednia ilość we krwi powoduje uwalnianie się tlenku azotu w naczyniach krwionośnych, co wywołuje ich rozkurcz. Hamuje to rozwój miażdżycy i niekorzystną przebudowę ścian naczyń. Estrogeny obniżają również stężenie glukozy we krwi, co w dużym stopniu przeciwdziała pojawieniu się cukrzycy. Gdy dodamy do tego kolejny hormon, czyli prostacyklinę, zyskujemy doskonałą ochronę przeciw zakrzepom. Hormon ten rozszerza także naczynia, co sprawia, że u kobiet młodych i w średnim wieku o wiele rzadziej diagnozuje się nadciśnienie tętnicze.

Dzieje się tak jednak tylko do pewnego momentu. Po okresie pokwitania ryzyko dla obu płci zaczyna się wyrównywać.

CUDOWNA PIGUŁKA

Wydawałoby się, że idealnym rozwiązaniem dla pań w czasie menopauzy będzie zażywanie estrogenów, czyli wprowadzenie Hormonalnej Terapii Zastępczej (HTZ). Niestety, w medycynie nic nie jest takie proste.

Działanie estrogenów ma również wady. Jedną z nich jest podwyższanie poziomu trójglicerydów u niektórych pacjentek. Hormony te mogą nasilać procesy miażdżycowe, co niestety zwiększa ryzyko pojawienia się zakrzepów i udaru mózgu. Z tych powodów HTZ jest polecana, ale nie każdej kobiecie. Paniom, u których objawy menopauzy są bardzo dokuczliwe, z pewnością przyniesie ulgę. Jednak z uwagą należy rozważyć jej stosowanie w przypadku kobiet z problemami układu sercowo-naczyniowego lub z obciążonym wywiadem rodzinnym (czyli takim, w którym stwierdzono często pojawiające się choroby tego typu). Dlatego wprowadzenie takiej terapii powinno być skonsultowane nie tylko z ginekologiem, ale także i z kardiologiem.

Sprawdź, co jest dobre dla twojego serca

ANTYKONCEPCJA

Nieoceniony jest wpływ antykoncepcji na planowanie odpowiedzialnego rodzicielstwa i możliwość rozwoju kobiet. Nie każda z pań może jednak stosować antykoncepcję hormonalną.

Warto wiedzieć, że takie środki antykoncepcyjne zwiększają krzepliwość krwi, co ma bezpośredni wpływ na ryzyko pojawienia się choroby zakrzepowo-zatorowej. Dotyczy to szczególnie pacjentek palących czy z trombofilią, czyli genetycznie uwarunkowaną nadkrzepliwością. Ta choroba wcale nie jest taka rzadka! Może mieć wpływ na podniesienie ciśnienia tętniczego i podnosi poziom trójglicerydów we krwi.

Opisane powyżej problemy u młodych, zdrowych kobiet nie mają aż tak wielkiego wpływu na ich ogólny stan zdrowia. Sytuacja zmienia się jednak, gdy towarzyszy temu palenie papierosów, częste picie alkoholu lub stwierdzone już nadciśnienie. Istnieje wówczas duże ryzyko pojawienia się udaru krwotocznego lub niedokrwiennego. Takim paniom zaleca się stosowanie leków z jak najmniejszą ilością estrogenów. Decyzję o rozpoczęciu zażywania antykoncepcji awaryjnej również warto skonsultować z kardiologiem.

ZRÓB TO DLA SERCA

  • Po 40. roku życia regularnie badaj ciśnienie tętnicze krwi, lipidogram (poziom cholesterolu i trój glicerydów we krwi) oraz glukozę na czczo.
  • Jeśli palisz – rzuć! Paląc będziesz miała większe problemy z układem sercowo-naczyniowym. Nikotynizm to udowodniony silny czynnik miażdzycogenny.
  • Dbaj o swoją dietę. Nie jedz tłustych i słodkich potraw. Pamiętaj za to o rybach, oliwie i pieczywie pełnoziarnistym
  • Utrzymuj prawidłową wagę. Każdy nadprogramowy kilogram sprawia, że serce ciężej pracuje.
  • Znajdź sposób na rozładowywanie napięcia i redukowanie codziennego stresu.
  • Ruszaj się. Nie musisz biec maratonu, wystarczy codzienny intensywny spacer. Kardiolodzy zalecają co najmniej 40 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego minimum pięć razy w tygodniu.
Sprawdź, co jest dobre dla twojego serca
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera