Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takie są skutki jedzenia kurek. Jakie właściwości zdrowotne i odżywcze mają kurki?

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Wideo
od 16 lat
Zbliża się sezon na kurki. Grzyby te cieszą się ogromną popularnością wśród Polek i Polaków. Chętnie sięga się po nie ze względu na ich smak, ale i wysoką zawartość składników odżywczych. Można je wykorzystać zarówno do dań głównych, jak i przystawek.

Kurki: kiedy sezon?

Kurki rosną na glebach piaszczystych w lasach mieszanych. Sezon na nie rozpoczyna się w czerwcu i trwa do października. Wszystko zależy jednak od poziomu wilgotności w lesie. Kurki, podobnie jak inne grzyby, najszybciej wyrastają w ciepłe i wilgotne dni.

Grzyby te odznaczają się jasną, żółtą lub rdzawo-żółtą barwą. Mają lejkowaty, pofalowany kształt kapelusza, a jego trzon zwęża się ku dołowi. W środku kurka jest mięsista i jasna.

Warto jednak pamiętać, że do kurek podobna jest lisówka pomarańczowa, zwana często fałszywą kurką. To niejadalny grzyb, który ma gęstsze blaszki i ciemniejsze owocniki. Należy jednak na nie uważać, by nie narazić się na problemy z układem pokarmowym.

Kurki: jak przechowywać?

By uniknąć rozwoju groźnych dla organizmu drobnoustrojów, grzyby należy odpowiednio przechowywać. Powinny być one trzymane w temperaturze około 5°C przez 7 dni lub w 18°C przez 2 dni. Kurki można zarówno suszyć, jak i mrozić.

Właściwości odżywcze i zdrowotne kurek

Kurki stanowią dobre źródło wielu witamin: D, C i z grupy B, a także minerałów takich jak: żelazo, mangan, miedzi, niacyna, fosfor, cynk i potas.

Ponadto, 100 gramów surowych grzybów zawiera od 19 do 32 kalorii. Wartość ta jednak wzrośnie w zależności od sposobu ich przygotowania. Co jeszcze warto wiedzieć? Sprawdź w poniższej galerii, jakie są skutki jedzenia kurek dla organizmu.

Czy kurki są zdrowe? Kto powinien na nie uważać?

Kurki, choć są dobrym źródłem pożywienia, to jednocześnie pewne osoby powinny na nie uważać. Mogą one wywoływać reakcje alergiczne i zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Ponadto kurki są ciężkostrawne, gdyż w ich ściankach komórkowych znajduje się chityna, która sprawia, że grzyb ten zalega w układzie trawiennym. Z tego względu ich spożycia nie zaleca się dzieciom poniżej siódmego roku życia, osobom starszym i mającym problemy z wątrobą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera