MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Teatr wraca do korzeni. Festiwal "žInne sytuacje" [PROGRAM, WIDEO]

Redakcja
To już trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Inne sytuacje”. Do Bydgoszczy przyjadą cztery światowej klasy zespoły teatralne.

To już trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Inne sytuacje”. Do Bydgoszczy przyjadą cztery światowej klasy zespoły teatralne.


<!** Image 3 align=none alt="Image 211740" sub="Teatr Chorea fot. materiały organizatora">


Impreza odbędzie się w dniach 27-29 maja w Miejskim Centrum Kultury oraz w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki.

<!** reklama>

Nagrodzony na Festiwalu Fringe w Edynburgu teatr Pieśń Kozła i wychowanka słynnej Piny Bausch - Afra Crudo, będą gośćmi trzeciej edycji festiwalu teatralnego Inne Sytuacje w Bydgoszczy. Festiwal rozpoczyna się 27 maja w Miejskim Centrum Kultury.

Festiwal Inne Sytuacje konsekwentnie, od pierwszej edycji, swoich korzeni szuka w nurtach teatru laboratoryjnego. Teatru, który w swoich poszukiwaniach idzie dalej niż cały reszta scen niezależnych, a jego duchowym przywódca pozostaje Jerzy Grotowski. 

Jak mówi dyrektor programowy Innych Sytuacji Andrzej Stróż, właśnie dlatego mottem festiwalu pozostają słowa Grotowskiego: „Teatr – w jego namacalnym, cielesnym aspekcie – widzimy jako miejsce prowokacji, wyzwania, które aktor rzuca samemu sobie, ale i pośrednio innym”. 

W tym roku w Bydgoszczy zobaczymy grupy ze Słowacji, Polski i Włoch. Organizująca festiwal Bydgoska Fundacja Yakiza wyszukuje wśród polskich i zagranicznych grup te, których spektakle tworzą tytułową „inną sytuację” na scenie teatralnej. 

Słowackie STUDIO MATEJKA pokaże w Bydgoszczy „NIEZRĘCZNE SZCZĘŚCIE LUB WSZYSTKO, CZEGO NIE PAMIĘTAM Z NASZYCH SPOTKAŃ” Spektakl jest refleksją na temat daremności poszukiwań szczęścia inspirowaną książkami Nieznośna lekkość bytu Milana Kundery i Wieczna euforia Pascala Brucknera. Polskę reprezentują dwie sceny. Pierwsza to TEATR CHOREA ze sztuką „BACHANTKI” wg Eurypidesa w reżyserii Tomasza Rodowicza. To opowieść o dzisiejszym społeczeństwie przedstawionym jako grupa, w której szybko i z łatwością wyznacza się zbiorową odpowiedzialność. Drugi polski zespół to TEATR PIEŚŃ KOZŁA, który wystawi „PIEŚNI LEARA”. „Pieśni…” nie są linearną opowieścią. Ukazują świat energii i rytmów rządzących szekspirowskim dramatem. Międzynarodowa premiera Pieśni Leara miała miejsce na Festiwalu Fringe w Edynburgu w sierpniu 2012 roku, gdzie spektakl otrzymał trzy prestiżowe nagrody. Włochy i Francję jednocześnie reprezentuje AFRA CRUDO ze spektaklem tańca „L ULTIMA MADRE”. To obraz życia kobiety na południu Włoch i zła jakie zrodziła tam kultura patriarchalna. Afra Crudo jest tancerką, choreografką, instruktorką afro dance i tańca współczesnego. Urodziła się na Sardynii, a swoje umiejętności kształciła m.in. pod okiem słynnej Piny Bausch w Folkwang Hochschule w Essen. 


PROGRAM FESTIWALU:


INNE SYTUACJE 2013

Międzynarodowy Festiwal Teatralny

Bydgoszcz 27-29.05.2013

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy / Teatr Polski w Bydgoszczy

27 maja /poniedziałek/ godz. 19.00 / MIEJSKIE CENTRUM KULTURY

STUDIO MATEJKA Słowacja/Polska

Niezręczne szczęście lub wszystko, czego nie pamiętam z naszych spotkań

28 maja /wtorek/ godz. 19.00 / MIEJSKIE CENTRUM KULTURY

TEATR CHOREA Polska

Bachantki 

28 maja /wtorek/ godz. 20.30 / TEATR POLSKI w BYDGOSZCZY

TEATR PIEŚŃ KOZŁA Polska

Pieśni Leara

29 maja /środa/ godz. 19.00 / MIEJSKIE CENTRUM KULTURY

AFRA CRUDO Włochy/Francja

L Ultima Madre

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo