MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tragedia w budynku przy Orlej na Szwederowie w Bydgoszczy. Rodzina zatruła się gazem [kalendarium bydgoskie 30.01]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Pawel Lacheta, zdj. ilustracyjne
Zobaczcie, co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 30 stycznia.

30 stycznia 1923 roku kolejarz Jan Dybowski zamieszkały przy ul. Garbary w Bydgoszczy po przyjściu na świat siódmego syna zwrócił się z prośbą do prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego, by został ojcem chrzestnym dziecka. Prezydent wyraził zgodę na zapisanie „zaocznie” swojego nazwiska w księdze parafialnej.

30 stycznia 1947 roku podczas załadowywania wagonów kolejowych na bocznicy w Państwowej Wytwórni Prochu w Łęgnowie doszło do wybuchu, który spowodował eksplozję nitrogliceryny w sąsiednim budynku. Rannych zostało czterech robotników, z których jeden stracił nogę.

W Bydgoszczy, według danych z 2 stycznia 2019 roku mieszka 317.768 osób. Zobaczcie, jak gęsto zaludnione są poszczególne dzielnice i osiedla w Bydgoszczy. Kliknij lub przesuń gestem w prawo >>>Stop Agresji Drogowej. Odcinek 5

Dzielnice i osiedla Bydgoszczy - gdzie mieszka najwięcej osó...

30 stycznia 1951 roku w wielu bydgoskich zakładach pracy odbyły się wiece, tzw. masówki, na których robotnicy „spontanicznie” potępiali decyzję rządu francuskiego zakazującą działania na terenie Francji komunistycznej Światowej Federacji Związków Zawodowych.

30 stycznia 1958 roku w Bydgoszczy zmarł Józef Paderewski, przyrodni brat sławnego pianisty i premiera RP, nauczyciel muzyki, od 1926 roku mieszkający w Bydgoszczy.

30 stycznia 1960 roku w Bydgoszczy odbył się jeden z pierwszych koncertów jazzowych w mieście. Wystąpił zespół Zygmunta Wicharego z towarzyszeniem solistek Elizabeth Charles i Rene Holm.

W naszym regionie i w okolicy województwa nie brakuje miejscowości i wsi, których nazwy przywodzą uśmiech na usta. Zobaczcie kilka zabawnych nazw miejscowości i dowiedzcie się, gdzie one leżą. >>>Najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza. Flash Info, odc. 7:

Zabawne nazwy miejscowości w Kujawsko-Pomorskiem i okolicy [galeria]

30 stycznia 1961 roku wieczorem sąsiedzi, zaniepokojeni długą ciszą w mieszkaniu w domu przy ul. Orlej 8 na Szwederowie w Bydgoszczy, wyważyli drzwi. Lokatorzy, małżonkowie N. byli martwi. Zmarli na skutek zatrucia ulatniającym się z kuchenki gazem świetlnym.

30 stycznia 1964 roku na Starym Rynku w budynku nr 20 otwarty został pierwszy w Bydgoszczy sklep pod szyldem „1001 drobiazgów”, w którym można było nabyć wiele bezskutecznie poszukiwanych drobnych towarów, produkowanych głównie przez spółdzielczość i rzemiosło.

30 stycznia 1969 roku, na 10 dni przed terminem, wznowił pracę ośrodek radiowo-telewizyjny w Trzeciewcu, dzięki czemu bydgoszczanie mogli znów oglądać program telewizyjny. Przerwa w celu montażu nowocześniejszych urządzeń na maszcie trwała cztery dni.

30 stycznia 1975 spółdzielczość mieszkaniowa w woj. bydgoskim przystąpiła do zbiórki czerstwego chleba. W bydgoskich budynkach mieszkalnych pojawiły się na klatkach schodowych pojemniki z napisem „chleb”. Akcja chwyciła, ponieważ jej organizatorzy obiecywali, że chleb zostanie przeznaczony na paszę dla zwierząt hodowlanych, a tym samym wzrośnie ich pogłowie i w sklepach pojawi się więcej mięsa w sprzedaży.

30 stycznia 1991 roku na sesji Rady Miasta wybrano prezydenta Bydgoszczy. Został nim Edwin Warczak, pracownik biura pełnomocnika rządu ds. reformy samorządu terytorialnego.

Stare, czarno-białe fotografie wspaniale pokazują, jak na przestrzeni lat zmieniło się nasze miasto. Niektórych budynków niestety nie ma już na mapie Bydgoszczy, ale fotografie wspaniale oddają ich klimat. Zobacz, jak prezentuje się Bydgoszcz na przedwojennych zdjęciach >>

Bydgoszcz na archiwalnych zdjęciach [archiwalne zdjęcia]

od 7 lat
Wideo

NATO na Ukrainie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty