Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga, GIF ostrzega przed fałszywym lekiem na cukrzycę! Są ofiary podróbek. Jak rozpoznać oryginał?

OPRAC.: MIKIR
Wideo
od 16 lat
Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega przed podróbkami leku na cukrzycę pod nazwą Ozempic. Ten lek powszechnie stosowany jest nie tylko przez chorych, ale również przez osoby, które chcą szybko pozbyć się zbędnych kilogramów. Zażycie sfałszowanego Ozempicu może spowodować problemy zdrowotne wymagające hospitalizacji! Stosowanie leku bez konsultacji z lekarzem może spowodować wystąpienie groźnych skutków ubocznych - piszemy o nich w galerii artykułu.

Spis treści

Do obrotu na terenie Unii Europejskiej trafiły podróbki leku na cukrzycę, Ozempicu. W Austrii po zażyciu fałszywego Ozempicu hospitalizowano kilka osób. Po wstrzyknięciu fałszywego leku do organizmu, pacjenci dostawali drgawek, wystąpiły objawy hipoglikemii, a w kilku przypadkach konieczna była specjalistyczna pomoc lekarska.

Lek działa odchudzająco i robi furorę w sieci

Ozempic stosowany jest również jako środek na pozbycie się masy ciała. To lek zawierający preparat z semaglutydem, któy sprawia, że organizm człowieka staje się bardziej wrażliwy na insulinę, powoduje obniżenie poziomu glukozy, spowalnia trawienie, hamuje apetyt i sprawia, że czujemy się syci. Po zażyciu lek działa do 24 godzin. Zażywający Ozepmic jedzą mniej, przez co tracą na wadze. Ozempic stał się tak popularny, że materiały wideo oznaczone hasztagiem #ozempic wyświetlono na Tik Toku już 1,3 miliarda razy! Do stosowania tego leku przyznały się m.in. siostry Kardashian, Jeremy Clarkson, czy Elon Musk, który poinformował w serwisie X (dany Twitter), że dzięki niemu zrzucił 13 kg.

Takie są skutki uboczne Ozempic-u

Uwaga na skutki uboczne - takie mogą być niepożądane objawy przy kuracji lekiem Ozempic:


► To może Cię zainteresować: Grzybobranie to jesienny narodowy "sport" Polaków. To relaksujące zajęcie, które jednak może mieć opłakane skutki, jeśli grzybiarz nie do końca zna się na grzybach. Chociaż statystyki zatruć grzybami z roku na rok nieznacznie spadają, to wciąż zatrucia grzybami są problemem. Każdego roku do szpitali trafiają osoby, które wymagają leczenia wskutek zatrucia grzybami. Dla niektórych, niestety, nie ma pomocy. Najczęściej zatrucia występują po zjedzeniu muchomora zielonawego, muchomora czerwonego i muchomora plamistego. W artykule znajdziesz zdjęcia i opisy najbardziej toksycznych grzybów, jakie rosną w polskich lasach. Nigdy ich nie zbieraj!


GIF ostrzega przez fałszywkami!

Ogromna popularność Ozempicu sprawiła, że na rynku farmaceutycznym znalazły się podróbki, które trafiły również do legalnego obiegu. Oprócz służb austriackich, przed fałszywkami ostrzegają inne kraje, w tym także Polska, gdzie w tej sprawie stanowisko zajął Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

GIF opublikował komunikat, w którym informuje: "W niektórych krajach UE, w legalnym łańcuchu dystrybucji, pojawiły się fabrycznie napełnione wstrzykiwacze fałszywie oznaczone jako produkt leczniczy Ozempic (semaglutyd, roztwór do wstrzykiwań, dawki: 1 mg; 0,5 mg; 0,25 mg). Sfałszowane wstrzykiwacze oznaczone są etykietami w języku niemieckim.".

Jak odróżnić podróbkę od oryginalnego leku?

Istnieją różnice w wyglądzie pomiędzy sfałszowanym wstrzykiwaczem, a oryginalnym. Zdjęcia oryginalnego i sfałszowanego wstrzykiwacza znajdują się na powyższym zdjęciu (należy pamiętać, że zdjęcie sfałszowanego wstrzykiwacza jest przykładowe, a oferowane w sprzedaży sfałszowane wstrzykiwacze mogą się nieznacznie różnić).

GIF instruuje, jak rozpoznać oryginalny lek od podróbki:
Cechy oryginalnego wstrzykiwacza produktu leczniczego Ozempic, które odróżniają go od sfałszowanego/nieoryginalnego:

  • za pomocą oryginalnego wstrzykiwacza Ozempic można nastawić tylko jedną dawkę np. 1 mg, to znaczy, że w okienku dawki, podczas nastawiania dawki, widoczna jest tylko jedna cyfra, czyli np. 1;
  • podczas przekręcania licznika dawki i nastawiania dawki, wstrzykiwacz nie wydłuża się, żaden element się nie rozkręca się, ani nie wysuwa;
  • brak jest skali na części szklanej wkładu widocznej przez okienko wstrzykiwacza.

Sfałszowany wstrzykiwacz:

  • sfałszowany wstrzykiwacz umożliwia nastawienie różnych dawek od 0 do 80, zatem podczas nastawiania dawki, w okienku dawki, mogą być widoczne różne dawki i jest ich wiele;
  • podczas przekręcania licznika dawki, wstrzykiwacz wydłuża się, czyli wysuwa się z niego element, na którym widoczne są różne cyfry i liczby od 0 do 80;
  • skala oraz liczby widoczne są na części szklanej wystającej z części plastikowej wstrzykiwacza.
Oryginalny lek Ozempic i jego podróbka.
Oryginalny lek Ozempic i jego podróbka. Główny Inspektorat Farmaceutyczny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera