MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Spichrzach nad Brdą wystawa i tort na 125 lat Teofila Ociepki

Justyna Tota
Justyna Tota
Obraz „W puszczy" - w animacji i na wystawie „Kraj naszej wyobraźni…”, której otwarcie dziś  w 125. rocznicę urodzin Teofila Ociepki  w Spichrzach nad Brdą
Obraz „W puszczy" - w animacji i na wystawie „Kraj naszej wyobraźni…”, której otwarcie dziś w 125. rocznicę urodzin Teofila Ociepki w Spichrzach nad Brdą Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy
38 obrazów, 12 rysunków, 6 listów, film archiwalny i animacja - kolorowa i niezwykła jak świat wyobraźni artysty, który był związany z naszym miastem. Właśnie dziś (22 kwietnia) - w 125. rocznicę urodzin Teofila Ociepki - Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza na wernisaż, wstęp wolny.

Czerwona plama odbijającej się piłki stopniowo zmienia się w Słońce, zawieszone nad miastem, by następnie przybrać różne formy zwierząt czy drzew - tak streścić można 3-minutowy film animowany, który już dziś wyświetlany będzie wcale nie na trwającym w Bydgoszczy festiwalu Animocji 2016, lecz w Spichrzach nad Brdą, gdzie już o 18.00 - w 125. rocznicę urodzin Teofila Ociepki - otwarcie wystawy pt. „Kraj naszej wyobraźni…”.

Wspomniana filmowa animacja, wykonana przez Karolinę Suchodolską (głównie w technice kolorowej soli), jest inspirowana obrazami artysty, jak: „Alegoria Męczeństwa Bydgoszczy” (1968), „Pejzaż ze zwierzętami" (1974), „W puszczy" (1970), „Dżungla (1964), „Latająca krówka Saturna" (1956), „Autoportret" (1960).

Alegoria Męczeństwa Bydgoszczy
Alegoria Męczeństwa Bydgoszczy
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

- Źródłem obrazów Ociepki jest wyobraźnia artysty. Stąd w ostatnim momencie animowanej prezentacji przelatująca przez kadr latająca krówka zmienia się w tęczówkę oka malarza - przedpremierowo zdradza nam Maria Huryn, kurator wystawy, na której (oprócz animacji) zobaczymy 38 obrazów, 12 rysunków, 6 listów jednego z najciekawszych - obok Nikifora - polskich artystów malarzy naiwnych XX w., który ostatnią dekadę swego życia spędził w Bydgoszczy. Niestety, Bydgoszcz w wielu wzmiankach na temat życia i twórczości Teofila Ociepki traktowane jest nieco po macoszemu, głównie jako miasto, w którym artysta zmarł. Czy gród nad Brdą był inspirujący dla pochodzący z Dolnego Śląska malarza samouka (z wykształcenia górnika) zafascynowanego okultyzmem?

- Ociepka czuł się w Bydgoszczy szczęśliwy, według mnie, przynajmniej na początku. W 1968 roku zamieszkał wraz ze swoją żoną (z domu Ufnal, poślubioną w 1959 roku) w odziedziczonym przez nią domku przy ulicy Gromadzkiej w Bydgoszczy. Znalazł w naszym mieście to, czego brakowało mu na Śląsku - udane życie rodzinne, własny ogródek, mały, przytulny domek i czyste powietrze - twierdzi Maria Huryn, podkreślając jednak, że później to już różnie bywało.

- Julia Ociepkowa wprawdzie dawała oparcie i opiekowała się Teofilem, ale jako osoba nastawiona na materialną stronę życia, wykorzystywała też jego talent malarski. Teofil stał się „rodzinnym interesem”. Członkowie jej rodziny pełnili funkcje, m.in., kierowcy i radcy prawnego. Nastawieni na komercję, namawiali go do intensywnej pracy, pilnowali zleceń i cen sprzedawanych obrazów. Zdarzało się, że Ociepka dla oszczędności czasu poświęconego na malowanie, dzielił płótno na kilka kwater i tworzył jednocześnie kilka różnych dżungli. Gdy był już wiekowy, zmęczony i z trudem mógł utrzymać pędzel, skonstruowano mu podpórkę, ułatwiającą pracę. Malarz w tym ostatnim, dziewiętnastoletnim, etapie życia, wprawdzie doszedł do większej sprawności technicznej, lecz jednocześnie jest to okres powielania wątków tematycznych i eksploatowania jego osiągnięć. Jednakże jest to również czas wielu wystaw i podróży zagranicznych, z których był bardzo dumny - opowiada Maria Huryn, starszy kustosz Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.
Pani Maria, jako autorka urodzinowej wystawy twórczości Teofila Ociepki, zdradzi o wiele więcej ciekawostek z życia i twórczości artysty, podczas kuratorskiego oprowadzania po ekspozycji 27 kwietnia o godz. 17. A już dziś o 18.00 zaprasza na wernisaż - będzie urodzinowy tort!

Warto dodać, że prezentowanych na ekspozycji chronologicznie łącznie 50 prac, stanowić będzie ramę 41 lat twórczości artysty. Jak podkreślają bydgoscy muzealnicy, to pierwsza retrospektywna wystawa twórczości tego wyjątkowego malarza w MOB i zaledwie druga (po 45 latach) w naszym mieście. Co więcej, zwiedzając wystawę mamy także szansę poznać tego artystę jako człowieka. Udostępnione będą bowiem listy, zdjęcia, a nawet archiwalny film pt. „Spotkanie z Teofilem Ociepką”, który pochodzi z 1961 roku Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie.

Gdzie? Kiedy? Za ile?
22 kwietnia (pt.) godz. 18.00 - wernisaż wystawy „Kraj naszej wyobraźni…Wystawa malarstwa i rysunku Teofila Ociepki w 125. rocznicę urodzin artysty”, Spichrze nad Brdą (ul. Grodzka 7-11) wstęp wolny.
27 kwietnia (śr.) godz. 17.00 - kuratorskie oprowadzanie, wstęp wolny.
Wystawa czynna do 31 lipca br. Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w tym miesiącu zaprasza także:

23 kwietnia (sob.)w godz. 12.00-14.00 - Dzień Wolnej Sztuki 2016, Galeria Sztuki Nowoczesnej (ul. Mennica 8), wstęp wolny. Tego dnia w godz. 12-13 zwiedzający skupią się na pięciu pracach, eksponowanych w Galerii Sztuki Nowoczesnej. Przy każdym dziele wolontariusze pomagać będą w odbiorze sztuki - pobudzą do refleksji, zainspirują do zastanowienia się nad każdą z prac. O godz. 13.00 wszyscy chętni mogą udać się na spotkanie, na którym będzie można podzielić się swoimi wrażeniami oraz dyskutować o zagadnieniach sztuki współczesnej.

23 kwietnia (sob.) godz. 16.30 - „Fonografia operowa” w Zbiorach Archeologicznych (ul. Mennica 2, piwnica), wstęp wolny. Ekspozycja czynna do 31 maja 2016 roku. Wystawa towarzyszy XXIII Bydgoskiemu Festiwalowi Operowemu.

24 kwietnia (ndz.) w godz. 12.00-15.00 - Explo Niedziela „A więc wojna!”, Exploseum (ul. Alfreda Nobla) wstęp wolny. Nie obowiązują zapisy.

28 kwietnia (czw.) godz. 16.00 - Oprowadzanie z audiodyskrypcją. Dom Leona Wyczółkowskiego (ul. Mennica 7), wstęp wolny. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego serdecznie zaprasza osoby z dysfunkcją wzroku na cykliczne oprowadzania po muzealnych ekspozycjach. Oprowadzanie z audiodeskrypcją odbywać będzie się w każdy ostatni czwartek miesiąca. Pierwszą wystawą, z którą zapoznają się zwiedzający, będzie wystawa stała „Twórczość Leona Wyczółkowskiego”, poświęcona patronowi muzeum.

28 kwietnia (czw.) godz. 18.00 - wernisaż wystawy „Henryk Cześnik. Obrazy”, Galeria Sztuki Nowoczesnej (ul. Mennica 8), wstęp wolny. Wystawa czynna do 5 czerwca.

29 kwietnia (pt.) godz. 15.00 - z cyklu „Piątki ze sztuką” wykład dra Mateusz Solińskiego pt. „Sztuka baroku”, Galeria Sztuki Nowoczesnej (ul. Mennica 8), wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!