Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważna informacja dla pieszych. Zgodnie z prawem jesteście do tego zobligowani!

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Mariusz Kapała
40- letni mężczyzna zginął na gminnej drodze potrącony przez auto osobowe. Było już zupełnie ciemno, a pieszy, ani trzymany przez niego rower nie mieli żadnych elementów odblaskowych.

Wideo: Włocławscy Strażnicy odcinek 6. Burda na 3 maja we Włocławku

To tragiczny przykład potwierdzający tezę, że brak choćby małego odblasku za złotówkę może być ceną życia lub śmierci. Policja apeluje o rozsądek, bo zmierzch zapada już około godz. 19, i przypomina o tym, że poza terenem zabudowanym posiadanie w widocznym dla kierowcy miejscu elementu odblaskowego jest obowiązkowe.

Dramat rozegrał się w czwartek około godz. 20 w miejscowości Mazowsze - Parcele w powiecie toruńskim. Z ustaleń policjantów wynika, że 61-letni kierowca citroena jumpera jadący w kierunku Mazowsza wymijał się z fordem focusem i w tym momencie najechał na pieszego trzymającego rower. Kierowca odruchowo odbił w prawo, zjechał do rowu i uderzył w drzewo. Pieszy zginął na miejscu. Kierowca był trzeźwy.

Mężczyzna nie dożył 1 października, który był Ogólnopolskim Dniem Odblasków 2020 organizowanym w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Świeć Przykładem". Oczywiście jej celem jest przypominanie i uświadamianie pieszym o obowiązku korzystania z elementów odblaskowych dla własnego bezpieczeństwa.

Zobacz także: Sejm każe nosić pieszym odblaski

Każdy pieszy jest do tego zobowiązany na mocy art. 11 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Tylko w dwóch przypadkach jest zwolniony z tego wymogu - gdy w terenie niezabudowanym porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

W element odblaskowy musi być wyposażony także pieszy prowadzący poboczem rower, motorower czy inny jednoślad albo np. wózek. Za naruszenie prawa może być ukarany mandatem od 20 do 500 zł, w zależności od stwierdzonej na miejscu przez interweniującego policjanta wagi zagrożenia. Rzecz jasna mandatu nie trzeba przyjmować, ale wtedy sprawa kierowana jest do sądu.

- Nie jestem zwolennikiem kar finansowych, bo zwykle wystarczy upomnienie ze strony policjanta, ale od wprowadzenia obowiązku noszenia odblasków minęło kilka lat i wszyscy powinni zdawać sobie sprawę jaka jest odpowiedzialność karna - przekonuje Marek Staszczyk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Toruniu, sekretarz Kujawsko- Pomorskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. - Dlatego w tym przypadku jestem za karaniem. Jeśli będzie to choćby 50 złotych, to sprawca wykroczenia może pójdzie po rozum do głowy i przeliczy sobie, że za te pieniądze mógłby kupić 50 odblasków. I wreszcie sobie kupi choć jeden. A to może go uchronić przed śmiercią lub spędzeniem reszty życia na wózku inwalidzkim.

W 2919 roku funkcjonariusze ruchu drogowego ujawnili na kujawsko-pomorskich drogach 760 przypadków braku elementów odblaskowych, zaś w tym roku - do końca września 389 przypadków.

Trzeba myśleć o dzieciach
Dyrektor Staszczyk podkreśla, że w kwestii widoczności na drodze bardzo ważna jest edukacja młodego pokolenia. Toruński WORD już od 12 lat wspiera akcję toruńskiego Caritas, który zawsze pod koniec września w Przysieku organizuje dla dzieci i młodzieży akcję "Jestem widoczny, jestem bezpieczny". Odblaski wręczane podczas tej akcji trafiły już w ręce 13 tys. młodych obywateli. A sam WORD, jak wylicza Marek Staszczyk, oddał w młode ręce już ok. 40 tys. takich elementów.

Eksperci od bezpieczeństwa ruchu drogowego podkreślają, że człowiek idący drogą w ciemnościach jest zauważany w blasku świateł samochodowych z bardzo niewielkiej odległości, gdy zwykle kierowca nie ma już wcale czasu na jakąkolwiek sensowną reakcję.

- Jeśli zaś pieszy umieści w widocznym miejscu element odblaskowy, kierowca zauważy go na prostej drodze nawet ze 150- 200 metrów. Jeszcze lepszy wynika daje założenie kamizelki odblaskowej - wyjaśnia kom. Robert Jakubas z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Elementy odblaskowe, najlepiej w postaci samozaciskowej opaski, warto założyć na wysokości kolan, nogawek czy nadgarstków, bowiem wtedy są lepiej widoczne w nisko ścielących się światłach mijania.

Zobacz również: Równonoc jesienna. Jesienią warto nosić wszędzie odblaski

Komisarz przypomina jednak, że odblaski warto nosić przy sobie "okrągłą dobę" i to nie tylko poza miastem. Dzięki temu pieszy, zwłaszcza ten ubrany na ciemno, jest lepiej widoczny. Jego bezpieczeństwo jest także wyższe, gdy pogarsza się pogoda, jest pochmurno, pada, pojawia się mgła.

Robert Jakubas zwraca też uwagę na fakt, że wielu pieszych myli się uważając, iż skoro oni widzą samochód (a ten przecież ma włączone światła), to kierowca także ich widzi. Bardzo często nie widzi, właśnie z tego powodu, że są ubrani w ciemną odzież i nie maja żadnego elementu odblaskowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ważna informacja dla pieszych. Zgodnie z prawem jesteście do tego zobligowani! - Gazeta Pomorska