MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiele przestępstw z czasów stanu wojennego przedawniło się. Dlaczego?

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Wczoraj w „Światłowni” odbył się wieczór z piosenkami stanu wojennego, urozmaicony... inscenizacją pacyfikacji przez ZOMO
Wczoraj w „Światłowni” odbył się wieczór z piosenkami stanu wojennego, urozmaicony... inscenizacją pacyfikacji przez ZOMO Tomasz Czachorowski
Nie należy się spodziewać nowych śledztw IPN dotyczących stanu wojennego. Prawdopodobnie nie uda się też rozpocząć procesu z zawiadomienia „Chełminiaków”.

Dopiero w najbliższy poniedziałek przed Sądem Rejonowym Warszawa-Mokotów odbędzie się pierwsza - po apelacjach - rozprawa, dotycząca internowania w Chełmnie ponad 300 żołnierzy rezerwy. Powołano ich 5 listopada 1982 roku - oficjalnie na trzymiesięczne ćwiczenia
[break]
9. Pomorskiego Pułku Pontonowego. W rzeczywistości chodziło jednak o to, żeby odizolować od społeczeństwa działaczy „Solidarności”. Poddawano ich represjom.

Oskarżeni nie dożyją?

Stowarzyszenie „Chełminiacy” złożyło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w bydgoskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Prokurator Mieczysław Góra skierował w 2012 roku akt oskarżenia przeciwko Józefowi Sasinowi, Władysławowi Ciastoniowi i Florianowi Siwickiemu.

Sądy jednak się nie spieszyły, zmieniając kwalifikację czynów i decydując o ich przedawnieniu. Dochodziło do apelacji.

- Rozprawę zaplanowano na 15 grudnia - mówi „Expressowi” prokurator Mieczysław Góra. - Ma ona charakter porządkujący przewód sądowy. Mając jednak na uwadze wiek oskarżonych, wydaje się, że rozpoczęcie procesu jest mało prawdopodobne.

Przypomnijmy, że gen. Florian Siwicki zmarł w 2013 roku...

Co z innymi sprawami? - Jeżeli weźmiemy pod uwagę inne, mniej ważne czyny, zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności, to siłą rzeczy te sprawy się przedawniły. Takie są przepisy - mówi Mieczysław Góra. - Wszczęcia nowych śledztw, dotyczących stanu wojennego, raczej już nie należy się spodziewać.

Były komendant skazany

Jaki jest więc efekt śledztw bydgoskiego IPN do tej pory?
- Sprawy osób internowanych zostały zakończone wyrokami
- mówi prokurator Góra. - W sprawach komendantów milicji w Bydgoszczy i Toruniu nic się nie da zrobić, bo ani jeden, ani drugi nie żyje. Sprawa komendanta z Włocławka niedawno zakończyła się wyrokiem.

Przypomnijmy, że Onufry S., były komendant MO we Włocławku z 13 grudnia 1981, osobiście podpisywał decyzje o internowaniu tamtejszych członków „Solidarności”. Za bezprawne pozbawienie wolności, związane z udręczeniem internowanych, służące wsparciu polityki państwa, 79-letni były komendant został skazany na dwa lata więzienia. Wykonanie kary zawieszono na 5 lat. Dodatkowa kara to 4 tysiące złotych grzywny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!