MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiosną tylko co czwarty absolwent uczelni medycznej może kontynuować naukę

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Absolwenci bydgoskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika robią specjalizację głównie w klinikach dwóch uniwersyteckich szpitali. Na zdjęciu szpital im. Biziela
Absolwenci bydgoskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika robią specjalizację głównie w klinikach dwóch uniwersyteckich szpitali. Na zdjęciu szpital im. Biziela Nadesłane
Młodych lekarzy, którzy ukończyli specjalizacje, jest ciągle za mało. Uzupełnić braki kadrowe obcokrajowcami jest trudno. Kolejki do specjalistów nie zmniejszają się.

Ministerstwo Zdrowia, a wraz z nim rząd, mają różne pomysły na to, by zwiększyć liczbę lekarzy rezydentów i zmniejszyć koszty związane z ich kształceniem. Jedną z ubiegłorocznych propozycji był plan zobowiązania młodych lekarzy specjalistów do tego, by zostali w kraju. Projekt przewidywał wprowadzenie odpłatności za naukę - ci, którzy po zakończeniu specjalizacji, opuściliby Polskę, musieliby zwrócić koszt kształcenia.
[break]

Mniej niż średnia unijna

Z danych, które Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy przedstawił kilka dni temu, wynika, że w ciągu następnych trzech lat ok. 30 tysięcy lekarzy przejdzie na emeryturę, a jedynie 15 tysięcy studentów ukończy studia medyczne.
- Nie znam takich danych i trudno mi je komentować - mówi poseł Tomasz Latos, przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia. - Prawdą jest jednak to, że w Polsce jest o jedną trzecią mniej lekarzy niż wynosi średnia w pozostałych krajach europejskich. Niedobory kadrowe, wadliwy system i braki finansowe, to tylko niektóre powody ciągle powiększających się kolejek do lekarzy specjalistów.

Przyjęto tylko 33 wnioski

Jak dowiedzieliśmy się w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, Ministerstwo Zdrowia z grupy 130 wniosków osób, które od wiosny zamierzają podnosić swoje kwalifikacje w naszym regionie, przyjęło jedynie 33. Dla porównania w minionym roku wiosną z grupy 115 podań przyjęto 34, a jesienią 2013 roku ministerstwo zaakceptowało 139 wniosków (złożono ich 144). Wyraźna sezonowość, jak twierdzi Bartłomiej Michałek, rzecznik wojewody, wynika z harmonogramu roku akademickiego. Jesienią młodzi lekarze są już po studiach.

Absolwenci bydgoskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika robią specjalizację głównie w klinikach dwóch uniwersyteckich szpitali.
- Rocznie mamy około 300 rezydentów - mówi Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK w Toruniu. Zapotrzebowanie jest jednak znacznie większe.

W Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. Biziela kształci się obecnie 103 rezydentów. Największe, kilkunastoosobowe grupy specjalizują się w klinice położnictwa i chorób kobiecych oraz w klinice chorób naczyń i chorób wewnętrznych.
Ministerstwo przekazuje szpitalom, w których kontynuują naukę rezydenci, pieniądze na ich płace i składki ZUS.

- Opłacamy dyżury, składki ZUS od dyżurów oraz przekazujemy pieniądze na fundusz socjalny - wylicza Kamila Wiecińska, rzecznik Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Biziela. - Wypłacamy również średnią urlopową lub ekwiwalent za urlop.

Trudno obcokrajowcom

Braki kadrowe, teoretycznie, mogliby uzupełnić lekarze obcokrajowcy. - Nie jest to, niestety, takie proste - wyjaśnia poseł Tomasz Latos. - Ministerstwo stwarza ogromne trudności.

Tomasz Latos, jak nam powiedział, interweniował niedawno w sprawie Ukrainki polskiego pochodzenia.

- Jest neonatologiem, ma 20 lat stażu pracy - tłumaczy poseł. - Po to, by mogła pracować w Polsce, wymagano od niej zdania egzaminu - takiego samego, jaki zdają osoby kończące studia. Z całego zakresu medycyny. Uważam, że sprawdzanie kompetencji zawodowych powinno dotyczyć tylko danej specjalności.
Poseł Tomasz Latos dodaje, że wiedzę obcokrajowców powinni weryfikować konsultanci wojewódzcy lub krajowi danej specjalności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!