MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojsko Polskie planuje zmiany w organizacji ćwiczeń. Mają być intensywniejsze i dłuższe. Będzie również "tryb natychmiastowy"

online za Rzeczpospolita, wszwszczecin.wp.mil.pl
Wojsko Polskie zapowiedziało zmiany - ma być więcej szkoleń. Ćwiczenia rezerwistów mają być bardziej intensywne i dłuższe niż prowadzone obecnie.
Wojsko Polskie zapowiedziało zmiany - ma być więcej szkoleń. Ćwiczenia rezerwistów mają być bardziej intensywne i dłuższe niż prowadzone obecnie. Andrzej Banas, zdj. ilustracyjne
Wojsko Polskie zapowiedziało zmiany - ma być więcej szkoleń. Ćwiczenia rezerwistów mają być bardziej intensywne i dłuższe niż prowadzone obecnie.

O zmianach donosi "Rzeczpospolita". Decyzje zapaść miały na samej górze. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak zapowiedział, że od przyszłego roku ćwiczenia będą intensywniejsze niż do tej pory.

Ćwiczenia w wojsku dłuższe i bardziej intensywne

Przypomnijmy, że do tej pory rezerwiści zazwyczaj stawiali się na jednodniowych ćwieczeniach we wskazanej jednostce wojskowej. Od nowego roku ćwiczenia mają być dłuższe i trwać będą od 5 do 12 dni. To nie wszystko co ma się zmienić.

Ćwiczenia w trybie "natychmiastowego stawienia się do jednostki wojskowej"

Wojsko Polskie ma wprowadzić ćwiczenia w trybie "natychmiastowego stawienia się do jednostki wojskowej", a to oznacza, że osoba, która otrzyma kartę na takie ćwiczenia będzie miała cztery godziny na pojawienie się w jednostce, do której została skierowana.

Uporządkowane mają być przepisy dotyczące rezerwistów

Jak donosi "Rzeczpospolita", kolejną zmianą będzie uporządkowanie przepisów dotyczące rezerwistów i zrównanie prawa wszystkich, którzy mają tzw. przydziały mobilizacyjne.

Do tematu zmian w Wojsku Polskim wrócimy w jutrzejszym e-wydaniu Expressu Bydgoskiego.

Jak to jest obecnie?

Ze względu na czas trwania ćwiczenia wojskowe dzielą się na następujące rodzaje:

  • jednodniowe,
  • krótkotrwałe – trwające od 2 do 30 dni,
  • długotrwałe – trwające od 31 do 90 dni,
  • rotacyjne (dotyczy zołnierzy NSR) – trwające łącznie do 30 dni odbywane z przerwami w określonych dniach w ciągu danego roku kalendarzowego

Na jednodniowe ćwiczenia wojskowe żołnierze rezerwy mogą być powołani nie więcej niż trzy razy w roku, a na pozostałe – raz w roku kalendarzowym.
Czas trwania ćwiczeń wojskowych nie może przekraczać jednorazowo lub łącznie dziewięćdziesięciu dni w ciągu roku kalendarzowego.

W przypadkach, gdy wymaga tego konieczność zapewnienia ochrony lub bezpieczeństwa państwa, Rada Ministrów – w drodze rozporządzenia – może przedłużyć czas trwania ćwiczeń wojskowych o okres nie przekraczający łącznie sześciu miesięcy w ciągu roku.

Sumaryczny czas trwania ćwiczeń wojskowych przez cały okres pozostawania żołnierza w rezerwie nie może przekraczać:
a) dla szeregowych, którzy:

  • odbyli zasadniczą służbę wojskową – dwunastu miesięcy
  • nie odbyli zasadniczej służby wojskowej – piętnastu miesięcy

b) dla podoficerów – osiemnastu miesięcy,
c) dla oficerów – dwudziestu jeden miesięcy.

Ćwiczenia wojskowe odbyte w stopniu szeregowego lub w stopniu podoficerskim zalicza się do łącznego czasu ćwiczeń wojskowych ustalonego dla oficerów.

Powyższych przepisów nie stosuje się do ćwiczeń wojskowych związanych z udziałem w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, akcjami poszukiwawczymi oraz ratowania życia ludzkiego, a także ćwiczeń, na które powołanie nastąpiło w wyniku ochotniczego zgłoszenia się żołnierza rezerwy.

Do łącznego czasu trwania ćwiczeń wojskowych nie wlicza się czasu trwania rotacyjnych ćwiczeń wojskowych, na które powołanie nastąpiło w trybie ochotniczym, w wyniku ochotniczego zgłoszenia się żołnierza rezerwy do zawarcia kontraktu.

Powołaniu do odbycia ćwiczeń wojskowych podlegają żołnierze rezerwy:

  • a) oficerowie i podoficerowie – począwszy od dnia, w którym kończą osiemnaście lat życia, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą sześćdziesiąt trzy lata życia, uznani za zdolnych pod względem fizycznym i psychicznym do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju,
  • b) szeregowi – począwszy od dnia, w którym kończą osiemnaście lat życia, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą pięćdziesiąt pięć lat życia, uznani za zdolnych pod względem fizycznym i psychicznym do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju.
od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera