MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe przedszkole

Renata Napierkowska
Psycholog kliniczny, fizjoterapeuta prowadzący zajęcia rehabilitacyjne i ruchowe, logopeda i oligofrenopedagog czuwają nad bezpieczeństwem i rozwojem dzieci autystycznych.

Psycholog kliniczny, fizjoterapeuta prowadzący zajęcia rehabilitacyjne i ruchowe, logopeda i oligofrenopedagog czuwają nad bezpieczeństwem i rozwojem dzieci autystycznych.<!** Image 2 align=none alt="Image 216446" sub="Obecnie w „Smyku” istnieją dwa oddziały dla dzieci zdrowych i jeden czteroosobowy dla dzieci z autyzmem. Od września powstanie kolejny specjalistyczny oddział / Fot. nadesłane">

„Smyk” to pierwsze w powiecie inowrocławskim przedszkole dla dzieci ze stwierdzonym autyzmem. Do utworzenia specjalistycznej placówki przyczynili się rodzice.

- Przedszkole zostało otwarte 2 stycznia. W ciągu pierwszych dwóch tygodni zgłosiła się mama dziecka z orzeczeniem o autyzmie. Potem zaczęły przychodzić kolejne. Pojawiło się sześcioro dzieci, u których stwierdzono autyzm. Ósmego kwietnia utworzyliśmy pierwszy oddział dla dzieci autystycznych - mówi współtwórczyni przedszkola „Smyk”, Iwona Stanek.

O tym, jak trudno zaaklimatyzować się dziecku z autyzmem w zwykłym przedszkolu, przekonała się mama 3,5-letniego obecnie Igora, która dopiero w styczniu dowiedziała się, że jej syn jest chory. Dziecka nie można praktycznie na chwilę spuścić z oczu, więc kiedy maluch jest na zajęciach, mama może spokojnie wykonać domowe prace.

- Synek przez dwa tygodnie chodził do zwykłego przedszkola. Zrobił się tam płaczliwy i agresywny. Psychiatra po zbadaniu stwierdził, że dziecko nie może pójść do żadnego przedszkola, dopóki się nie odstresuje. Tak traumatyczne przeżycia pozostawił pobyt w tamtej placówce - wspomina Anna Zwietrzała. <!** Image 3 align=none alt="Image 216447" sub="Fot. nadesłane">

Dziś Igor jest zupełnie innym dzieckiem. Po dwóch pierwszych tygodniach uczęszczania do „Smyka” nie tylko przestał płakać, ale niechętnie stąd wychodzi. O rozwój dzieci dbają tutaj specjaliści: psycholog kliniczny, fizjoterapeuta, oligofrenopedagog, który jest jednocześnie nauczycielem wychowania przedszkolnego i specjalistą integracji sensorycznej oraz logopeda. Każde z dzieci ma zajęcia indywidualne z każdym ze specjalistów.

- Oddział specjalny został utworzony zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji. Praca z dziećmi autystycznymi polega na codziennym prowadzeniu indywidualnej terapii zajęciowej przy wykorzystaniu specjalnych metod i form. Ta praca wymaga długiego czasu. Dzieci mają u nas specjalistyczną opiekę, a rodzice nie ponoszą z tytułu rehabilitacji dodatkowych kosztów - zapewnia dyrektor przedszkola, Danuta Sobierajska.

Obecnie w „Smyku” istnieją dwa oddziały dla dzieci zdrowych i jeden czteroosobowy dla dzieci z autyzmem. Od września powstanie kolejny specjalistyczny oddział. Zgłosiło się już bowiem troje kolejnych rodziców z dziećmi autystycznymi. <!** reklama>

Bogatą ofertę zajęć placówka ma również dla dzieci zdrowych, gdyż oprócz lekcji z języka angielskiego, zajęć plastycznych, muzycznych, rytmiki, gimnastyki korekcyjnej rodzice mogą korzystać z konsultacji specjalistycznych. Wspólnie świętowane są takie uroczystości jak imieniny czy urodziny każdego malucha, a podczas Tygodnia przedszkolaka dzieci wraz z rodzicami przygotowują plakat o swoich zainteresowaniach i chwalą się tym, co już potrafią.

warto wiedzieć

Przedszkole „Smyk” przyjmuje dzieci w wieku:

  • zdrowe od 2,5 do 6 lat

  • o specjalnych potrzebach edukacyjnych od 3 do 8 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!