MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakłady aktywizacji zawodowej są pomostem pomiędzy niepełnosprawnymi a rynkiem pracy

Tomasz Zieliński
W mikołajki pracownicy Zakładu Aktywizacji Zawodowej w Białych Błotach dostaną nowe pomieszczenia. Dzięki nim będą mogli jeszcze lepiej radzić sobie na rynku pracy. Zakłady aktywizacji zawodowej powołane zostały, by zatrudniać osoby z umiarkowanym i znacz
W mikołajki pracownicy Zakładu Aktywizacji Zawodowej w Białych Błotach dostaną nowe pomieszczenia. Dzięki nim będą mogli jeszcze lepiej radzić sobie na rynku pracy. Zakłady aktywizacji zawodowej powołane zostały, by zatrudniać osoby z umiarkowanym i znacz Tomasz Czachorowski
W mikołajki pracownicy Zakładu Aktywizacji Zawodowej w Białych Błotach dostaną nowe pomieszczenia. Dzięki nim będą mogli jeszcze lepiej radzić sobie na rynku pracy.

Zakłady aktywizacji zawodowej powołane zostały, by zatrudniać osoby z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności. Dodatkową wartością jest przygotowywanie ich do funkcjonowania w otwartych środowiskach i na otwartym rynku pracy.
ZAZ się rozbudowuje
ZAZ w Białych Błotach powstał pod koniec 2006 r. jako gospodarstwo pomocnicze Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. W wyniku zmian ustawowych od dwóch lat przekształcono go w samorządowy zakład budżetowy.
- Zaczynaliśmy od prostych zleceń i indywidualnych klientów, ale przez lata dopracowaliśmy się stałych partnerów, z których większość to instytucje i firmy - mówi Izabela Sut, kierownik ZAZ w Białych Błotach. - Pomaga nam fakt, że część wynagrodzeń naszych pracowników dotowana jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
6 grudnia białobłocki ZAZ wzbogaci się o nowe pomieszczenia, które wybudowane zostały z pieniędzy PFRON.
Gadżety i wizytówki
Podbydgoski ZAZ specjalizuje się w działalności reklamowej, produkując m.in. różnorodne pamiątki, druk solwentowy itp. Do tego prowadzi serwis galanterii, organizuje imprezy oraz prowadzi serwis drobnych usług gospodarczych.
- Nasze wyroby trafiają nie tylko do gminy i Bydgoszczy, ale i dalej - cieszy się Izabela Sut. - Ostatnio wykonywaliśmy zamówienie dla poczty, a mamy nadzieję, że to nie koniec.
Roczny budżet ZAZ to ponad 800 tysięcy złotych. Ponad połowę z tej sumy to dotacje, reszta - wypracowywana jest przez załogę. Na 31 osób w niej zatrudnionych 22 to niepełnosprawni.
- Nie mamy dużej rotacji - mówi Izabela Sut. - Mamy satysfakcję, bo część osób, które od nas odeszły, znalazła pracę na otwartym rynku pracy, a my po to właśnie działamy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!